Ķirbis kā delikatese. Jauna zupas un ievārījuma recepte
Kāpēc ķirbji kļūst aizvien populārāki? Tas notiek galvenokārt divu iemeslu dēļ: pirmkārt, zinātnieki joprojām atklāj jaunas, vērtīgas ķirbju īpašības, kas nāk par labu cilvēku veselībai un pagarina mūžu, un, otrkārt, ķirbju un to pagatavošanas recepšu klāsts kļūst aizvien plašāks un interesantāks.
Ķirbis, ko dēvē arī par indiāņu ābolu un cukomarīnu, ir viena no daudzveidīgākajām ogām pasaulē (raugoties no botāniskā viedokļa, ķirbis ir oga, nevis dārzenis), un tam ir daudz tuvu radinieku: gurķi, kabači, patisoni u. c. Turklāt īstie ķirbji svara un izmēru ziņā aptver gandrīz vai neticamu amplitūdu – mazākie sver ap 200 gramiem, bet lielākie nu jau pārsniedz 900 kilogramus.
Dienvidamerikā, no kurienes ķirbji atceļojuši pie mums, tie vienmēr bijuši lielā cieņā – arī divu iemeslu pēc: pirmkārt, tur jau kopš senseniem laikiem uzskata, ka šo milzeni atnesušas būtnes, kas reiz no citām planētām apmeklējušas mūsu Zemi, un, otrkārt, tos uzskata gluži vai par medikamentu labsajūtas uzturēšanai. Tā kā ķirbjis satur ļoti daudz ūdens, tos izmanto diētās, organisma attīrīšanai un izskata uzlabošanai. Ķirbjos ir vairāk noderīgu vielu nekā gurķos, bet sēklas satur ļoti vērtīgu eļļu un mazliet garšo pēc mandelēm.
Kas jāzina, izmantojot ķirbjus virtuvē?
* Lielākajai daļai ķirbju ir cieta un bieza miza, tāpēc griešanai jāizvēlas liels un ass nazis. Ar mazu un trulu nazi ir daudz lielāka iespēja iegriezt rokā nekā ķirbī.
* Veselu ķirbi ieteicams sagriezt daivās, jo tad ir vieglāk to apstrādāt. No katras daivas atdala mīkstumu ar sēklām. Sēklas izžāvē un lieto, kā vēlas – grauž tāpat vai pievieno ēdieniem.
* Ja ķirbi ir paredzēts pildīt ar dārzeņiem, tad ar asu nazi virspusē nogriež vāciņu un ar karoti, kurai ir asas maliņas, izņem sēklotni.
* Lai pagatavotu biezputru, ķirbi vāra apmēram 20 minūtes. Pēc vēlēšanās pievieno vai nu sāli, vai cukuru, vai citas garšvielas.
* Mazie ķirbji ir piemēroti cepšanai krāsnī.
* Ķirbju saldēdieniem garšu uzlabo kanēlis, vaniļa, ingvers, krustnagliņas, kardamons. Savukārt pikantajiem ēdieniem piemēroti ir ķiploki, sīpoli, karijs, pētersīļi, timiāns, rozmarīns, ķimenes.
* Ķirbju sēklu eļļu izmanto salātu mērču un marināžu gatavošanai. Turpretī cepšanai un citiem procesiem, kas saistīti ar karsēšanu, tā nav piemērota, jo iet bojā vērtīgās vielas.
Sātīgā ķirbju zupa
Šai zupai īpašu aromātu piešķir ķimenes, savukārt tomātu, kartupeļu un puravu piedevas dēļ zupa garšo arī tiem, kuri citkārt ķirbju ēdieniem met līkumu.
1 stunda
Sastāvdaļas
750 g gabaliņos sagrieztas cūkgaļas
750 g gabaliņos sagriezta ķirbja
750 g gabaliņos sagrieztu kartupeļu
300 g plānās ripiņās sagrieztu puravu
300 g daiviņās sagrieztu tomātu
50 g eļļas
1 l dārzeņu buljona
1 ēdk. maltas saldās paprikas
1–2 tējk. ķimeņu
šķipsniņa cukura
sāls, malti melnie pipari
pētersīļu zaļumi
Gatavošana
1. Katlā sakarsē eļļu un uz straujas uguns apcep gaļu. Pievieno puravus un pāris minūtes pasautē. Iemaisi malto papriku.
2. Pielej buljonu, uzvāri un uz lēnas uguns turpini vārīt vismaz pusstundu.
3. Pievieno ķirbjus, kartupeļus, tomātus, sāli, cukuru un ķimenes un vāri vēl 10–15 minūtes.
4. Lej šķīvjos un pārkaisi ar pētersīļiem.
Ja iespējams, šim ievārījumam labāk izvēlēties tā dēvētos bioloģiski audzētos apelsīnus, jo tiek izmantota arī miziņa.
Burciņu daudzums atkarīgs un ķirbja un apelsīnu sulīguma.
Pagatavošana apmēram 1 stunda.
1 kg ķirbja mīkstuma
2–3 apelsīni
100 ml ābolu sulas
800 g cukura
3–5 cm gara ingvera sakne
Gatavošana
1. Ķirbi sagriez mazos gabaliņos,
2. Apelsīnus ļoti rūpīgi nomazgā karstā ūdenī un ar visu mizu sagriez plānās šķēlītēs. Šķēlītes sagriez daiviņām līdzīgos gabaliņos. Nomizotu ingveru smalki sakapā.
3. Katlā ielej ābolu sulu, pieber ķirbjus, apelsīnus un ingveru. Uz lēnas uguns vāri apmēram 30 minūtes. Pieber cukuru un vāri vēl 10 minūtes.
4. Karstu ievārījumu pildi burciņās un aizvāko.
Žurnāls "100 Labi Padomi" / Foto: Shutterstock