Eļļas - ādas veselībai un mirdzumam. Dabisko eļļu TOPS
Atbilstoši ādas tipam un stāvoklim izvēlēta eļļa spēj attīrīt, mitrināt, barot, dziedēt, aizsargāt un likt ādai veselībā starot. Turklāt bez spīduma efekta! Konsultē skaistuma klīnikas 4. Dimensija sejas estētikas speciāliste Terēze Beļkova.
! Ja tev ir sausa āda un ikdienas krēms šo problēmu neatrisina, iespējams, ir piemērotākais brīdis sejas kopšanai izmēģināt kādu eļļu.
Anti-age efekts
Viens no eļļas galvenajiem uzdevumiem sejas ādas kopšanā ir mitrināšana. “Vairākums dabisko eļļu ir bagātīgas ar antioksidantiem, kas atjauno ādas aizsargspējas un līdzsvaro fizioloģiskos procesus, palīdzot pelēcīgai un sagurušai ādai atgūt svaigumu, bet, pateicoties sastāvā esošajām ādai tik ļoti nepieciešamajām omega 3-6-9 taukskābēm, eļļas ir labs līdzeklis, ar ko aizkavēt grumbiņu veidošanos,” par eļļu anti-age efektu stāsta sejas estētikas speciāliste Terēze Beļkova. Šim mērķim piemērotākās un efektīvākās ir limnantes alba, ābolu sēkliņu un arī rožu eļļas. Vērts pievērst uzmanību arī kosmētikas ražotāju produkcijai – eļļām, kas sola anti-age efektu, jo līdzās dabiskās eļļas vērtīgajām īpašībām šie produkti ir bagātināti ar vairākām ādas stāvokli uzlabojošām sastāvdaļām.
! Sejas ādas ikdienas kopšanai nav piemērota minerāleļļa – tā uz ādas veido aizsargplēvi, kas kavē normālu ādas funkciju norisi pretstatā dabiskas izcelsmes eļļai, kas ātri uzsūcas ādā, to mitrinot un barojot.
Attīra ādu
Kuru no daudzajiem sejas ādas attīrīšanas līdzekļiem lietot, nosakot tavu ādas tipu un stāvokli, ieteiks kosmētiķe, taču vērts zināt, ka arī eļļa ir labs līdzeklis, kā attīrīt ādau no sārņiem un kosmētikas. Eļļu saturoši ādas attīrītāji spēj izšķīdināt gan ūdenī, gan eļļā šķīstošus netīrumus, taču, salīdzinot ar micelāro ūdeni vai putojošu gelu, ādas attīrīšanas process būs ilgāks – eļļu ir grūtāk nomazgāt, seja jāskalo vairākkārt. Šādi sejas ādas attīrīšanas līdzekļi īpaši piemēroti sausas un novājinātas ādas kopšanai un, lai cik neticami izklausās, arī taukainai un kombinētai ādai. Pareizi izvēlēta eļļa ādu nepadara taukaināku, gluži pretēji – ātri iesūcas ādas virskārtā un līdzsvaro tauku dziedzeru darbību. Kā eļļa to spēj? Ja tauku dziedzeru darbība ir traucēta, tie pastiprināti ražo sebumu – ādas dabiski izstrādāto eļļu, kas aizsprosto poras un veicina pūtīšu veidošanos. Attīrot ādu ar toniku vai losjonu, reaģē tauku dziedzeri – tiem šķiet, ka āda ir zaudējusi dabisko aizsargbarjeru, un sebumu tie izdala vēl vairāk. Ja ādas attīrīšanai un mitrināšanai tiek izmantota eļļa, tauku dziedzeri reaģē citādi – tā kā eļļu ādas virskārtai jau piegādājušas dabiskās taukskābes, tauku dziedzeri vairs neizjūt disbalansu, tie nomierinās, un taukainais spīdums pazūd, seja kļūst tīrāka un veselīgāka. Taukainai un kombinētai ādai piemērotas eļļas ar kompleksu sastāvu (vairāku eļļu sajaukums) un vīnogu kauliņu eļļa, kas, pateicoties sastāvā esošajiem antioksidantiem, E vitamīnam un omega 3-6-9 taukskābēm, ādu arī mitrina un tonizē.
Kā izvēlēties
Eļļa patiešām var būt efektīvs ādas mitrināšanas, barošanas, attīrīšanas un aizsargāšanas līdzeklis, taču tikai ar eļļu atrisināt visas ādas kopšanas problēmas nav iespējams – tā var būt viens no trūkstošajiem puzles gabaliem ādas kopšanas procesā. “Cerēt, ka, lietojot vienu līdzekli, tiks atrisinātas visas ādas problēmas, ir aplami. Ādas stāvoklis var uzlaboties, risinot problēmas soli pa solim un izvēloties dažādus kopšanas līdzekļus, tostarp dažādas sejas eļļas,” paskaidro Terēze Beļkova. Ir skaidri jāzina, kādam nolūkam eļļa vajadzīga. Neizvēlies pēc tīkamākā nosaukuma, iepakojuma vai aromāta, bet gan ņem vērā, kuram ādas tipam un problēmām tā ir piemērota. Labs dienas krēma aizstājējs un aizsarglīdzeklis pret vēju un salu būs eļļa, kas atjauno ādas aizsargbarjeru. Lai līdzsvarotu fizioloģiskos procesus un labotu dienas laikā radušos ādas bojājumus, nakts krēma vietā izvēlies eļļu ar antioksidantiem. Sausai un atūdeņotai ādai piemērota intensīvi mitrinoša eļļa – pievienojot dažus pilienus krēmam, serumam vai maskai, bagātināsi produkta sastāvu, tādējādi veicinot ādas atveseļošanās procesus.
Dabisko eļļu TOP 10
1. Tējas koka eļļa. Piemīt antiseptiska un dziedinoša iedarbība, piemērota problemātiskas ādas kopšanai – taukainai, ar izsitumiem, arī aknes skartai ādai. Krietni maigāks, dabiskāks produkts par citiem, daudz agresīvākiem kopšanas līdzekļiem, kas palīdz aknes vai izsitumu gadījumā, tāpēc patiks jutīgai un alerģiskai ādai.
2. Argana eļļa. Bagātīga ar E vitamīnu, taukskābēm un antioksidantiem, turklāt, salīdzinot ar citiem antioksidantu produktiem, ir krietni noturīgāka saules gaismā. Piemērota lietošanai ikdienā, taču jārēķinās, ka simtprocentīgi tīra argana eļļa ir reti pieejama un dārga. Visbiežāk to kā sastāvdaļu nelielos daudzumos pievieno dažādiem kosmētiskajiem produktiem – ne tikai sejas ādas, bet arī matu kopšanas līdzekļiem.
3. Dilo eļļa. Jaunums skaistumkopšanas industrijā. Kosmētikas zīmola dibinātāja un sejas estētikas speciāliste Keita Somerville atklājusi dilo eļļas unikālās īpašības, apceļojot Fidži salas. Viņa secināja, ka šī eļļa dziļi mitrina ādu, arī ilgstoši uzturoties saulē, līdz ar to ir labs līdzeklis, kā aizkavēt ādas novecošanās procesus. Ņemot piemēru no Fidži iedzīvotājiem, viņas zīmols radīja savu dilo eļļu, to bagātinot ar antioksidantiem – rīsu kliju un rozmarīna lapu ekstraktu. Eļļai piemīt tropisku augļu smarža.
4. Vīnogu kauliņu eļļa. Viena no daudzajām eļļām sejas kopšanai, kas patiks arī sievietēm ar taukainu ādu. Tai piemīt īpašība regulēt tauku dziedzeru darbību un normalizēt ādas sebuma izdalīšanos. Pateicoties antioksidantiem un C vitamīnam, spēj uzmundrināt un tonizēt ādu, piešķirt veselīgu mirdzumu, kā arī samazināt tumšos lokus zem acīm.
5. Kumelīšu eļļa. Kumelīte pazīstama ar savām ārstnieciskajām un nomierinošajām īpašībām. Eļļa piemērota, lai nomierinātu iekaisušu un apsārtušu sejas ādu. Pirms lietošanas uzklāj uz neliela ādas laukuma, jo kumelīšu eļļa var izraisīt alerģisku reakciju.
6. Marulas riekstu eļļa. Marulu sauc par Āfrikas dārgumu. Garšīgs, veselīgs un arī skaistumkopšanā vērtīgs auglis. Marulas eļļu iegūst no augļa kauliņa jeb rieksta. Tai piemīt barojošas, mitrinošas un grumbiņas izlīdzinošas īpašības. Eļļa bagātīga ar C vitamīnu, dabiskajiem antioksidantiem, oleīnskābi un palmitīnskābi. Piemērota jebkuras ādas kopšanai, īpaši sausai, iekaisušai un atūdeņotai ādai. Likvidē ādas kairinājumus un apsārtumus, tiek izmantota pat apdegumu un rētu dziedināšanā.
8. Aprikožu kauliņu eļļa. Pateicoties vitamīnu un taukskābju kombinācijai, tai piemīt pretnovecošanās un pretiekaisuma īpašības. Eļļa neatstāj taukainu vai lipīgu sajūtu un ātri iesūcas ādas virskārtā.
9. Olīveļļa. Olīveļļa bieži tiek pievienota kosmētikas produktiem kā mitrinošs komponents, taču ādas kopšanā vari izmantot arī extra virgin olīveļļu, ko lieto, gatavojot maltīti. Tā ir lieliska sausas ādas kopšanai. Pateicoties sastāvā esošajām taukskābēm, palīdz aizkavēt ādas novecošanās procesus.
10. Naktssveces eļļa. Naktssveces sēklas, no kurām iegūst eļļu satur gamma-linolēnskābi – vienu no vērtīgākajām taukskābēm, kas nostiprina veselību un ir noderīga skaistumkopšanā. Šī eļļa mitrina un palīdz pasargāt ādu no ārējās vides nelabvēlīgās ietekmes, samazina ekzēmu un akni. Naktssveces eļļa nopērkama aptiekās un eko veikalos.
Guna Puisāne, žurnāls „OK!” / Foto: All Over Press un no publicitātes materiāliem