Lietas, ko sievietes nevēlas dzirdēt Mātes dienā
foto: Shutterstock
Palīdzēt mammām ir būtiski ne tikai reizi gadā, bet katru dienu – lai viņas varētu izbaudīt prieku būt par māmiņu, nevis tikai izsīkumu un pārgurumu.
Attiecības

Lietas, ko sievietes nevēlas dzirdēt Mātes dienā

Lote Elizabete Krišūne

Jauns.lv

Tuvojas Mātes diena, un tā ir lieliska iespēja pārdomāt, cik daudz atbalsta un atzinības māmiņām patiesībā ir nepieciešams. Lai gan bieži saucam mammas par "supervaronēm, kuras var visu", ir svarīgi apzināties, ka uz viņām gulstas milzīgs rūpju slogs.

Lietas, ko sievietes nevēlas dzirdēt Mātes dienā...

Godināt māmiņas un novērtēt viņu paveikto ir vajadzīgs katru dienu, nevis tikai vienreiz gadā Mātes dienā, atgādina Psychology Today, vēršot uzmanību, ka, pēc statistikas datiem, heteroseksuālās ģimenēs joprojām galvenā daļa ikdienas rūpju un "neredzamo darbu" par bērniem un mājsaimniecību gulstas uz sieviešu pleciem, pakļaujot viņas izdegšanai, mentālam un fiziskam pārgurumam. Mātes diena ir lielisks atgādinājums, ka ir jāveic reālas izmaiņas, lai šis slogs nebūtu tikai māmiņu atbildība. Tas norāda uz nepieciešamību pēc sabiedrības un politiskām izmaiņām, kas atvieglotu šo darbu sadali un sniegtu māmiņām vairāk atbalsta gan no ģimenēm, gan no sabiedrības kopumā.

Tāpēc jāpatur prātā, ka dažas frāzes, kuras bieži lietotas Mātes dienas sakarā un lai arī izklausās pozitīvas, patiesībā var tikai pasliktināt situāciju un radīt vēl nepatīkamāku sajūtu. Māmiņām bieži tiek uzlikta pārāk liela atbildība un sagaidīts, ka viņas tiks galā ar visām grūtībām pašas. Taču patiesībā ir vairāki iemesli, kāpēc šādi teikumi var būt kaitīgi un māmiņas tos nevēlas dzirdēt ne tikai Mātes dienā, bet vispār.

1. "Būt par vecāku - tā jau pati par sevi ir dāvana"

Daudzas reizes dzirdam, ka "būt par vecāku jau pati par sevi ir dāvana", taču, lai gan vecāku lomai ir neskaitāmi emocionāli un garīgi ieguvumi, tā nenovērš fizisko un emocionālo nogurumu. Māmiņas bieži vien tiek sauktas par nesavtīgām varonēm, kas spēj tikt galā ar visu, taču realitātē tas ir ļoti grūts darbs, kas prasa daudz vairāk nekā tikai mīlestību. Būt par vecāku patiešām nav viegli, pat labos apstākļos. Un šī loma nevar tikt uzskatīta par pašsaprotamu "dāvanu", kuru var vienkārši pieņemt.

2. "Jānovērtē katrs mirklis"

Lai arī šī frāze var šķist mīļa, tā var radīt papildu vainas sajūtu māmiņām. Dzīve ir pilna izaicinājumu, un, lai gan ir svarīgi novērtēt patīkamos brīžus, tas nenozīmē, ka māmiņām katram mirklim jābūt perfektam. Māmiņas jau tā ir pārslogotas ar daudziem pienākumiem, un šādas frāzes vēl papildus rada sajūtu, ka viņas nespēj dzīvot pilnvērtīgi vai atbilstoši tam, ko no viņām sagaida. Ne katrs mirklis ir pilns prieka – ir arī grūti brīži, kas prasa atbalstu, nevis nevajadzīgu spiedienu.

3. "Mātes ir nesavtīgas supervarones"

Skaisti, bet nepareizi. Tāpat kā iepriekš minētās frāzes, arī šī var radīt nepatiesu priekšstatu par māmiņām kā ideālām, pašaizliedzīgām varonēm. Tā var radīt iespaidu, ka būt par vecāku ir "jautrs piedzīvojums", un raisīt priekšstatu, ka māmiņām ir jāspēj visu izdarīt vienām pašām. Jo viņas taču ir pārcilvēki, nav nekā tāda, ko supervarones nespētu paveikt! Patiesībā māmiņām ir nepieciešams atbalsts no sabiedrības un ģimenes, un viņas nevar uzņemties visus izaicinājumus vienas pašas, bez apkārtējo atbalsta. Vēl svarīgāk ir apzināties, ka ne vienmēr viņas ir "varones", bet vienkārši cilvēki, kas cenšas dzīvot dienas uz dienu.

4. Kāpēc šīs frāzes ir bīstamas?

Šīs šķietami labvēlīgi domātās frāzes var veicināt divus nopietnus jautājumus. Pirmkārt, tās var veicināt "kaislību ekspluatāciju". Piemēram, darba vietās bieži tiek pieņemts, ka cilvēki, kuriem kaislīgi patīk savs darbs, ir gatavi strādāt vairāk par citiem un negaidīt atlīdzību, jo "darbs taču pats ir balva". Tas pats attiecas uz māmiņām – tiek pieņemts, ka viņām vajadzētu "mīlēt faktu, ka esi māte" un paciest visus mātes lomas izaicinājumus, neraugoties uz pārgurumu vai stresu. Šādas uzskats var novest pie pārslodzes un psiholoģiska izsīkuma, jo māmiņām bieži tiek uzlikta neadekvāti liela atbildība, bet netiek sniegts vajadzīgais atbalsts.

Otrkārt, šādas frāzes pastiprina sabiedrības ilūziju, ka māmiņām būtu jābūt "ideālām", un tas rada papildu spiedienu. Kā jau minēts, viņas tiek uzskatītas par "supervaronēm", kuras nekad nesūdzas, nekad nepārdzīvo un nekad nevar būt vājas. Taču šādas apkārtējo cerības tikai padara māmiņas par "neredzamajiem darbiniekiem" – viņas tiek uzlūkotas kā cilvēki, kas visu var paveikt pašas, un šis maldīgais priekšstats nomaskē patiesās problēmas, kas prasa sabiedrības uzmanību.

5. Kas ir nepieciešams, lai palīdzētu māmiņām?

Māmiņām ir nepieciešams vairāk nekā tikai kārtējais puķu pušķis vai kartīte. Viņām ir vajadzīga patiesa izpratne par to, cik smags ir viņu darbs. Viņām nepieciešami atbalsta mehānismi, piemēram, pieejami bērnu aprūpes pakalpojumi, atbalsts no vīriešiem, un darba vietas, kas saprot, cik svarīgi ir līdzsvarot karjeru un ģimenes dzīvi. Viņām ir nepieciešama sabiedrības politika, kas veicina ģimenes labklājību un izglītību, kas samazina stresu un atvieglo vecāku pienākumus.

Ir būtiski apzināties, ka māmiņām ir jāsamierinās ne tikai ar "katra mirkļa novērtēšanu", bet arī ar iespēju dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, kurā viņām tiek piedāvāts nepieciešamais atbalsts, nevis tikai pienākumi un spiediens. Māmiņām jābūt atpūtai, ne tikai bezgalīgam darbam, spiedienam no sabiedrības un savu tuvinieku aptekalēšanai.

Tāpēc šajā Mātes dienā pārtrauciet izmantot frāzes, kas māmiņām uzliek pārāk lielu atbildību un neatzīst viņu grūtības. Māmiņas ir cilvēki, kuriem nepieciešama palīdzība, atbalsts un izpratne, nevis saukšana par "supervaronēm, kuras var visu". Palīdzēt mammām ir būtiski ne tikai reizi gadā, bet katru dienu – lai viņas varētu izbaudīt prieku būt par māmiņu, nevis tikai izsīkumu un pārgurumu.