Kas bērnam traucē koncentrēties? 5 vaininieki un ieteikumi, ko darīt
Pārtikas piedevas, alergēni un produktu piesārņotība ar kaitīgām vielām var padarīt bērnu hiperaktīvu. Lūk, padomi, kā izvairīties no tā, kas bērnu uzbudina.
Lai gan medicīna uzvedības deficīta un hiperaktivitātes sindromu (UDHS) klasificē kā smadzeņu darbības traucējumus, vecāki un ārsti jau desmitiem gadu runā par to, ka ar tipiskiem šīs slimības simptomiem – koncentrēšanās grūtībām, nemierīgumu un hiperaktivitāti – varētu būt saistīti daži pārtikas produkti. Iegūti pārāk nozīmīgi pierādījumi, lai tos ignorētu: pētījumi cits pēc cita liecina, ka atsevišķi produkti, pareizāk sakot, dažas vielas, ko tie satur, var veicināt UDHS raksturīgu uzvedību. Izslēdzot šīs vielas no uztura, var samazināt UDHS simptomus vai pat atbrīvoties no tiem.
Apskatot jaunākos pētījumus, esam identificējuši piecus iespējamos vaininiekus, kas slēpjas bērnu pārtikā un varētu veicināt hiperaktīvu uzvedību, un iesakām, ko darīt, lai jūsu bērns būtu mierīgāks.
Mākslīgās krāsvielas un konservanti
Sintētiskas pārtikas piedevas jau kādu laiku turētas aizdomās, ka tās stimulē bērna hiperaktivitāti, un šo saistību apstiprina arī kvalitatīvi izstrādāts pētījums, kas 2007. gadā publicēts medicīnas žurnālā The Lancet. Pētījums ilga sešas nedēļas, un tā laikā veseliem trīsgadīgiem un astoņgadīgiem vai deviņgadīgiem bērniem tika doti dzērieni, kas satur pārtikas piedevas, mākslīgās krāsvielas un konservantu nātrija benzoātu, vai placebo dzēriens. Vecāki un skolotāji novēroja bērnu uzvedību, un tika veikti datorizēti testi. Pētnieki konstatēja, ka abās vecuma grupās laikā, kad bērni lietoja dzērienus ar pārtikas piedevām, viņi bija kļuvuši ievērojami hiperaktīvāki.
saldumi, krāsainas sausās brokastis, gāzēti dzērieni, maisījumi kūku pagatavošanai. Pēc iespējas atsakieties no pusfabrikātiem un rūpnieciski pārstrādātiem pārtikas produktiem, un, ja tomēr pērkat iepakotus pārtikas produktus, izvēlieties tos, kuriem nav pievienotas mākslīgās pārtikas piedevas.
Bisfenols A
Šī viela ir daudzos plastmasas un skārda izstrādājumos, un tā var izdalīties no skārda konservu kārbu iekšējā pārklājuma un nokļūt pārtikas produktā. Kādā ASV pētījumā zinātnieki pārbaudīja 12 skārda kārbās fasētus produktus, kas paredzēti bērniem, ieskaitot tādus, kuru etiķetes rotā bērnu iemīļotie multfilmu varoņi. Pētnieki ikvienā paraugā atklāja ievērojamu bisfenola A daudzumu (BPA).
konservi skārda kārbas un produkti plastmasas iepakojumos, ūdens plastmasas pudelēs, plastmasas pusdienu kārbas, uz kurām norādīts otrreizējās pārstrādes kods 7. Pēc iespējas izvēlieties svaigus produktus, kas nav rūpnieciski ražoti.
Pesticīdi
Fosfororganiskie pesticīdi, kas atrodami pārtikas produktos un ūdenī, tiek saistīti ar vairākām nopietnām veselības problēmām, un tie var būt īpaši bīstami bērna smadzenēm, kas vēl turpina attīstīties.
augļi un dārzeņi, kas nav bioloģiski tīri. Ja nevarat atļauties pilnībā pāriet uz bioloģiskās lauksaimniecības ražotas pārtikas lietošanu, meklējiet informāciju, kuros produktos ir vismazāk pesticīdu palieku.
Dzīvsudrabs
Vēl viens vides piesārņotājs, kas pamanās iekļūt pārtikas produktos, ir dzīvsudrabs, un arī tas tiek saistīts ar UDHS raksturīgiem uzvedības traucējumiem.
Zivis satur daudz Omega 3 taukskābju, kas ir ļoti svarīgi normālai smadzeņu attīstībai un darbībai, un to trūkums arī var izraisīt UDHS. Bet, tā kā zivīs var būt daudz dzīvsudraba, kas iedarbojas toksiski uz smadzenēm, būtu gudri ēst tikai tās zivis, kurās dzīvsudraba ir maz. Labākā izvēle bērniem un sievietēm būtu (savvaļas) lasis, reņģes, mīdijas, sardīnes, anšovi un forele.
Dzīvsudrabs var slēpties arī rūpnieciski ražotos produktos un dzērienos, kuru sastāvā ir augsta fruktozes satura kukurūzas sīrupu (AFKS); atsevišķos gadījumos piesārņojums var rasties ražošanas procesā.
viss, kas satur AFKS vai kukurūzas sīrupu ar glikozi, zivis, kas satur daudz dzīvsudraba, piemēram, jūras asaris, haizivs un zobenzivs, kā arī tās zivis, kurās dzīvsudraba līmenis ir vidējs, – menca, heks un konservēts tuncis. Izvēlieties zivis, kurās ir maz dzīvsudraba, vai lietojiet kvalitatīvu zivju eļļu.
Alergēni
Pat veselīgi produkti var izraisīt bērniem hiperaktivitāti un uzvedības problēmas, ja bērnam ir alerģija pret tiem. Lidija Pelsere no UDHS pētniecības centra Nīderlandē lēš, ka apmēram divas trešdaļas UDHS gadījumu ir izraisījis jutīgums pret pārtikas produktiem.
Šo teoriju viņa pārbaudīja ar 100 bērniem ar UDHS. Bērni bija vecumā no četriem līdz astoņiem gadiem, un viņiem tika noteikta piecas nedēļas ilga izslēdzoša diēta vai vispārēji veselīga diēta (kontrolgrupai). Pētījuma beigās 64% bērnu no izslēdzošās diētas grupas bija ievērojami samazinājušies vai pat izzuduši UDHS simptomi, savukārt veselīgās diētas grupā nevienam bērnam veselības stāvoklis nebija uzlabojies.
Produkti, no kuriem jāizvairās:
galvenokārt tie ir kvieši, piena produkti, olas, šokolāde un apelsīni. Ja, izslēdzot šos produktus no bērna uztura, nav pārmaiņu, pamēģiniet atteikties arī no tiem, kas satur salicilātus, piemēram, āboliem, ogām, kabačiem un pipariem. Daudzi vecāki ir sajūsmā par Feingolda diētu, kurā izslēgti produkti, kas satur salicilātus un mākslīgās krāsvielas, aromatizētājus un atsevišķus konservantus. Arī daži pētījumi apstiprina šīs diētas efektivitāti. Iespējams, nepieciešama konsultācija pie uztura speciālista, kurš var izveidot bērnam piemērotu ēdienkarti.