Kas ir kokosriekstu piens, sojas piens, mandeļu piens – un ko ar tiem darīt?

Kas ir kokosriekstu piens, sojas piens, mandeļu piens - un ko ar tiem darīt?

Jauns.lv

Par kokospienu reizēm maldīgi uzskata bālgano šķidrumu, kas skalojas kokosrieksta iekšienē, taču patiesībā tas ir pavisam kas cits, varētu pat sacīt, mākslīgi gatavots produkts, taču ļoti iecienīts un plaši izmantots.

Kas ir kokosriekstu piens, sojas piens, mandeļu pi...

Kokospienu iegūst no rieksta baltā mīkstuma, ko kopā ar ūdeni sasmalcina biezenī un pēc tam izkāš vai izspiež caur smalku sietu vai speciālu audumu. Rezultātā top maigs, aromātisks, pienīgs un ļoti garšīgs šķidrums, bez kā nav iedomājama Taizemes un citu Dienvidaustrumāzijas tautu virtuve.

Kokospienu izmanto visdažādāko ēdienu gatavošanā, sākot no zupām, sautējumiem un mērcēm un beidzot ar desertiem un kokteiļiem. To var dzert arī vienu pašu, bez jebkādām piedevām, vai arī uzlabot tā garšu, piemēram, ar vaniļu, citronzāli, piparmētru un citiem garšaugiem. Ļoti garšīgi sanāk ievārījumi, kuriem gatavošanas laikā pielej kādu bundžiņu kokospiena.

Kas ir sojas piens, un kam tas noder?

Sojas pienu gatavo no kaltētām dzeltenajām sojas pupiņām. Tās mērcē ūdenī un pēc tam sablenderē, bet, lai likvidētu kaitīgās vielas, kas nāk par ļaunu gremošanai, soju vismaz divdesmit minūtes vāra. Sojas pienu mēdz gatavot ar diviem paņēmieniem – ar tā dēvēto ķīniešu paņēmienu, kad sablenderēto biezeni vispirms filtrē un pēc tam vāra, un ar japāņu paņēmienu, tad biezeni vispirms vāra un tad filtrē. Sojas piens mēdz būt gan sāļš, gan salds. Saldo garšu rada ar cukurniedru cukuru vai sīrupu, savukārt sāļo – kombinējot sasmalcinātus sinepju graudiņus, kaltētas garneles un etiķi, kam vēlāk pievieno arī citas piedevas.

Kas ir mandeļu piens?

Arī mandeļu pienam ar īsto pienu nav nekādas radniecības, taču to plaši izmanto govs piena vietā. Pienainā krāsa šim šķidrumam rodas no smalki samaltām mandelēm, ko samaisa ar ūdeni un dažām citām piedevām, piemēram, jūras sāli, kā arī saldinātājiem.

Mandeļu piens ir sens produkts, kas tajās zemēs, kur aug mandeles, gatavots jau vismaz pirms tūkstoš gadiem un izmantots gan kā dzēriens, gan kā piedeva citiem dzērieniem un arī ēdieniem. Mūsdienās to lieto kokteiļos, desertos, pievieno kūku un cepumu mīklai, zupām, mērcēm, sautējumiem – praktiski visur, kur citkārt izmanto govs pienu.

200 g mandeļu ar visu miziņu ieber bļodā, pārlej ar aukstu ūdeni, lai tās pilnībā pārklātu, un atstāj uz 8–10 stundām. Pēc tam pielej 1 litru karsta ūdens un virtuves kombainā vai blenderī smalcina tik ilgi, līdz izveidojas viendabīgs bālgans šķidrums. Izkās caur sietu, kurā ieklāta marle. Marlē palikušos biezumus rūpīgi izspiež un šķidrumu pievieno izkāstajam pienam. Saldāku garšu iegūst, ja pievieno medu, sāļāku – ar sāls un citrona sulas piedevu.

Savukārt biezumus izžāvē un izmanto kā mandeļu miltus, piemēram, cepšanai.

Šādi var pagatavot arī citu riekstu pienu pēc savas izvēles.


Žurnāls „100 Labi Padomi” / Foto: Shutterstock