Kā pareizi sakārtot apavus un apģērbu ziemas guļai
Pirmais, ko pēc garās ziemas gribas izdarīt, ir apnikušo mēteli vai jaku izmest. To gan nevajadzētu, kamēr vietā nav nopirkta jauna ziemas kārta. Un iespējams arī, ka pēc kāda laika drēbes vairs neliksies ne tik vecas, ne arī apnikušas.
Sezonas apģērbu vajadzētu iztīrīt ķīmiskajā tīrītavā vai arī izmazgāt mājās, iesaka tekstilrestauratore Dace Tapiņa, jo netīrā apģērbā naskāk var iemājot kodes. Turklāt iestāvējušos netīrumus būs grūtāk izņemt no auduma.
Tīrās drēbes var iekārt skapī uz pleciņiem, pāri pārklājot papīru vai plānu audumu, lai nesaput. Apģērbu var glabāt arī salocītu, starp locījuma kārtām ieklājot biezu audumu vai kartona gabalus, kas neļaus drēbēm saburzīties. Ziemas drēbes glabājot vakuuma maisā, jārēķinās, ka tās var ļoti sagumzīties, gluži vai sagofrēties.
Jautājums par pretkožu līdzekļiem apģērba glabāšanas vietā ir aktuāls visu cauru gadu. Ja ir aizdomas, ka pretkožu līdzekļi sev vien zināmu iemeslu var nepalīdzēt, paralēli pretkožu zāļu lietošanai var kā senos laikos drēbes vētīt – izvēdināt un izsildīt saulītē, jo gaisma kodēm nudien nepatīk.
Ideāli, ja ziemas apavus pirms glabāšanas aiznes pie kurpnieka salabot. Zinot to, ka cenas tikai kāpj, iespējams, ka rudenī to darīt būs dārgāk. Pirms ievasarošanas apavus nomazgā ar siltu ūdeni un ziepēm (arī zoles). Izņem iekšzoles un izmazgā arī tās. Noslauka apavus un, kad zābaki nožuvuši, ieziež ar kopjošu krēmu. Piepilda pirkstgalus ar avīzēm. Garajiem zābakiem stulmu daļā ieliek A4 vai A3 formāta kartona rulli vai biezā kartona gabalu zābaku stulmu garumā. Zābakus var glabāt arī guļus, piemēram, zābaku kastē, ja tā ir saglabāta.