Ko spēj elptests, un kā tam sagatavoties? Skaidro daktere Vita Skuja
Elptests ieteicams, ja cilvēkam ilgstoši vai periodiski ir sūdzības par vēdera pūšanos, vēdera izejas pārmaiņām (šķidra vēdera izeja vai aizcietējumi), vēdera sāpēm, izmaiņām uz ādas, kas, iespējams, radušās gremošanas sistēmas disfunkcijas dēļ. Skaidro Anti-Aging Institute iekšķīgo slimību ārste RSU docētāja Dr. med. Vita Skuja.
Baktērijām pa pēdām
Ar mūsdienīgo ūdeņraža un metāna elptestu var pārliecināties, vai viss ir kārtībā ar zarnu mikrobiotu – kā zināms, tās funkciju traucējumi var būt pamatā nopietnām veselības problēmām. Mikrobiota ir zarnu mikroorganismu kopums, kas mijiedarbojas savstarpēji un ar pārējo organismu. Tā reaģē uz dažādām slimībām, zāļu iedarbību, uzturu, dzīvesveidu, svaru.
Ar elptestu nosaka tievās zarnas baktēriju pāraugšanas sindromu, kad baktērijas no resnās zarnas (baktēriju dabīgā vide) zarnu motilitātes (kustīguma) traucējumu vai zāļu ietekmē sāk pārvietoties un darboties tievajā zarnā. Taču tur baktērijas vairs nepilda savas labvēlīgās funkcijas un izraisa jau minētos simptomus. Elptests palīdz noteikt zarnu tranzīta laiku – periodu, cik ātri uzņemtais ēdiens veic pilnu gremošanas ciklu. Tāpat tas kalpo laktozes (piena cukurs) nepanesības un citu cukuru uzsūkšanās traucējumu diagnosticēšanai. Tiesa, šis modernais izmeklējums nav pavisam lēts, piemēram, Anti-Aging Institute elptesta cena zarnu disbiozes noteikšanai ir 95 eiro, tikpat – par laktozes nepanesības noteikšanu.
Kas ir laktozes nepanesība?
Laktozes nepanesība nozīmē, ka organisms nespēj pārstrādāt piena produktus. Ir trīs laktozes nepanesības veidi: primārā – tā ir ģenētiski noteikta, un to var arī konstatēt, veicot ģenētisko testu. Sekundārā – kad tievo zarnu slimības, piemēram, celiakijas dēļ, tiek noārdītas zarnu bārkstiņas, izraisot laktozes nepanesību. Un ir nepanesība mikrobiotas pārmaiņu dēļ – tad laktozes šķelšanas process zarnās nenoris pareizi.
Laktozes nepanesības noteikšanai izmanto ūdeņraža un metāna elptestu, zarnu mikrobiotas funkcijas noteikšanai – tā saucamo laktotestu. Ar elptestu var noteikt arī citu cukuru (glikoze, fruktoze, saharoze, polioli) uzsūkšanās traucējumus un nepanesību – organisma nespēju sagremot konkrēto cukuru saturošu pārtiku.
Gan pirms, gan pēc elptesta veikšanas ir nepieciešama gastroenterologa konsultācija – pirms testa, lai noteiktu izmeklējuma specifiku (testā izmantojamais substrāts mainās atkarībā no gremošanas problēmas, kuru ārsts kopā ar pacientu vēlas noteikt) un pareizi tam sagatavotos, bet pēc testa – rezultātu analīzei.
Kā sagatavoties testam?
Kā jau jebkuras citas veselības pārbaudes gadījumā, arī pirms elptesta ir jāievēro noteiktas prasības. Pirms tam cilvēks nedrīkst ēst saliktos ogļhidrātus (pilngraudu produktus, augļus un dārzeņus lielā apjomā, dažādas putras), lietot alkoholu, nedrīkst intensīvi sportot. Elptesta dienā ir jāiztīra zobi un jāizskalo mute ar tam paredzētu dezinficējošu līdzekli. Šajā dienā arī nedrīkst ēst, smēķēt, košļāt košļājamo gumiju un lietot mentola produktus. Testu var veikt divas stundas pēc zobu tīrīšanas.
Elptests zarnu mikrobiotas funkcijas noteikšanai ir pilnībā nesāpīgs un ilgst aptuveni trīs stundas. Sākumā ir jāizdzer speciāli sagatavots cukura šķīdums, un tad pēc 15 minūtēm veic pirmo metāna un ūdeņraža līmeņa mērījumu izelpā. Turpmākos atkārto ik pa 15–30 minūtēm. Testa laikā arī cilvēkam pašam ir jāpievērš īpaša uzmanība pašsajūtai, simptomiem un organisma reakcijām.
Pēc pārbaudes ieteicams konsultēties ar gastroenterologu, lai noskaidrotu, vai simptomi norāda uz iekaisīga rakstura slimībām vai pirmsvēža stāvokli.