Glaukomu parasti ārstē ar acu pilieniem, kas jālieto visu mūžu, taču reizēm nepieciešama arī operācija.
Dzīvesstils
2020. gada 16. jūnijā, 06:05
Glaukoma: aizej pie acu ārsta laikus, lai tā nebeidzas ar redzes zudumu
Kāpēc glaukomu ir svarīgi uzķert sākuma stadijā?
- Ja esi bijis briļļu salonā, kur optometrists pēc redzes asuma pārbaudes un acu spiediena izmērīšanas brīdinājis, ka tas ir par augstu un ka tāpēc jāiet pie acu ārsta uz rūpīgāku pārbaudi, šo ieteikumu noteikti neatstāj bez uzmanības.
- Jāsaprot: pats cilvēks visbiežāk nejūt, ka šis spiediens ir paaugstinājies (jo parasti tas notiek pamazām), tikai vēlāk sākas sūdzības par tādām kā melnām mušiņām, kas skrien gar acīm, citreiz no rītiem redze miglojas, raugoties uz gaismas avotu, parādās varavīksnes loki vai ir sajūta, ka vienā acī it kā gruzis grauž… Un nez kāpēc arī brilles, ko optometrists izrakstīja tikai pirms pāris gadiem, vairs labi nerāda un jāpasūta stiprākas.
- Paaugstinātais acu spiediens un citas minētās pazīmes norāda, ka var būt attīstījusies glaukoma, hroniska acs saslimšana, kad acs ražotais iekšējais šķidrums, kas pabaro lēcu, tīkleni, redzes nervu un citus audus, sācis sliktāk attecēt. Tā visa rezultātā acu spiediens paaugstinās, un tas savukārt bojā redzes nervu, kas izpaužas ar redzes pasliktināšanos slimajā acī.
- Ja glaukoma netiks ārstēta, redzi var zaudēt pavisam (pilnībā atrofējoties redzes nervam, un tur nekas vairs nav līdzams).
- Tā kā glaukoma visbiežāk sākas vienā acī un otrā pievienojas tikai pēc laika (tātad stipri atšķirsies, kāda redze ir vienā un kāda – otrā acī), visvienkāršākais pārbaudes paņēmiens ir pašam aizklāt ar roku vienu aci, pēc tam otru, un, ja, pašam par lielu brīnumu, viena acs redz daudz sliktāk nekā otra, tā var būt glaukomas pazīme.
- Tātad – jāiet pie acu ārsta, kurš pārbaudīs acis un, diagnosticējot glaukomu, ieteiks ārstēšanu. Glaukomu parasti ārstē ar acu pilieniem, kas jālieto visu mūžu, taču reizēm nepieciešama arī operācija.