Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Nerādot seju, kameras priekšā pirmoreiz runā nevakcinētā un tāpēc mirušā zīdaiņa tētis 171

Bērni
2018. gada 29. novembrī 21:55 2018. gada 29. novembrī 21:55 | Papildināts, 2018. gada 30. novembrī 09:58
Jauns.lv
Vakar ziņojām par trauksmi, kuru ceļ Bērnu slimnīcā. Mēneša laikā miruši divi bērni, kuri nebija saņēmuši nepieciešamās vitamīnu devas un potes. LTV "Panorāma" uzklausīja viena mirušā zīdainīša ģimeni. Ja ticēt ģimenei, tad izrādās, ka ne bērna dzimšanas brīdī, ne pirmajā mēnesī mediķi nebija uzskatījuši par vajadzīgu šo vitamīnu bērnam dot.

Viena mirušā bērna tēvs par to, ka K vitamīna trūkums organismā varēja būt iemesls mazuļa nāvei, viņš uzzinājis vien Bērnu slimnīcā, nevis uzreiz pēc bērna piedzimšanas. Tēvs stāsta: "Par K vitamīnu nebija nekādas runas. Bet reanimatologs teica, ka tā deva arī vēlāk būtu, iespējams, glābusi bērnu. Nevajag koncentrēties uz to, ka K vitamīns netika dots uzreiz pirmajā brīdī pēc dzimšanas," viņš uzskata.

Tēvs, kurš LTV kameras acij vēlējies palikt anonīms, skaidro, ka bērniņš piedzima radību mājā "Harmonija". Visa medicīniskā dzemdniecības tehnika tur esot tāda pati kā slimnīcās, taču tur neveic, piemēram, vakcināciju pret tuberkulozi, taču visas pārējās obligātās potes it kā veic gan. To, vai nule mirušā mazuļa vecākiem tikusi skaidrota K vitamīna nozīme, dzemdības pieņēmusī vecmāte Aija Mikova atsakās komentēt, līdz lietā netiks pabeigta izmeklēšana.

Dzemdību namā "Harmonija" K vitamīnu bez jautājumiem saņem tikai tie bērni, kuri dzimuši smagi, noskaidrojusi "Panorāma". Vecmāte Mikova skaidro: šī pote tiek tiem, kas dzimuši priekšlaicīgi vai zaļos augļūdeņos, vai ja bērnam ap kaklu aptinusies nabassaite. Pārējos gadījumos potes nepieciešamība tiekot izrunāta ar vecākiem; ja vecāki atsakās, ar varu nekas netiek spiests.

Izsekojot nelaimīgo notikumu virteni, tālāk pēdas ved pie ģimenes ārstes Zandas Oliņas-Putenes. Viņa mazuli nosūtījusi uz tuberkulozes vakcīnu, taču par K vitamīna devu nav pat ieminējusies. Zīdaiņa tēvs apliecina, ka ģimenes dakterei vaicājis, vai ir vajadzība pēc tās. Ārste atbildējusi: ja tā nav dota tūdaļ pēc dzemdībām, tad tagad nav vajadzības. "Panorāmai" tā arī neizdevās dakteri Oliņu-Puteni sazvanīt. Bet mirušā bērna tētis uzskata, ka par K vitamīna svarīgumu būtu jāskaidro jau pirmsdzemdību kursos, kurus abi ar mazuļa māti arī cītīgi apmeklējuši.

No "Harmonijas" mājaslapas dienas laikā pazūd "ekstra" nesaņemt K poti

Mirušais bērns dzima tā dēvētājās mājdzemdībās - gan ne dzīvoklī vai mājās, bet iestādē "Harmonija", kas pēdējos gados bauda milzīgu popularitāti jauno māmiņu vidū. Tās mājaslapā starp daudziem plusiem, dzemdējot tur, minēta arī "ekstra", ka jaundzimušajiem netiek dota K pote. Interesanti, ka šī informācija pazudusi drīz pēc tam, kad Bērnu slimnīcas mediķi sacēla trauksmi par diviem mēneša laikā mirušiem zīdaiņiem, kuri abi nebija vakcinēti. Visa mājdzemdību plusu infografika nu ir vienkārši izdzēsta.

Dzemdību namā noteikumus mainījusi zīdaiņa nāve pirms 8 gadiem

Rīgas Dzemdību namā pasaulē nāk visvairāk jauno iedzīvotāju. Tur pirms astoņiem gadiem K vitamīna devu jaundzimušajiem noteica kā absolūti obligātu, - tas bijis pēc kāda mazuļa nāves. Tagad tās ir trīs devas pilienu veidā, pirmo zīdainim dodot jau pie pašas pirmās apskates tūdaļ pēc piedzimšanas. K vitamīna došana jaundzimušajiem iestrādāta arī Ministru Kabineta noteikumos, skaidro dzemdību nama neonatoloģe Inese Bļodniece.

Vairāk par notikušo skaties LTV sižetā:

Portāls Jauns.lv jau vēstīja, ka, neskatoties uz reanimatologu centieniem, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) mēneša laikā miruši divi bērni, kuri nebija saņēmuši nepieciešamās vakcīnas.  Viens no bērniem bija saslimis ar garo klepu un nomira smagu komplikāciju dēļ, jo nebija vakcinēts.

Otrs bērns pēc mājdzemdībām nebija saņēmis obligāto K vitamīna devu, kā rezultātā radās asinsreces traucējumi un asinsizplūdums smadzenēs, kura dēļ bērns nomira.

"Abi nelaimes gadījumi varēja nenotikt, ja medicīnas jomā strādājošie un vecāki, rūpējoties par bērnu, ņemtu vērā mūsdienīgu, uz pierādījumiem balstītu, pārbaudītu medicīnisko informāciju un praksi," uzsver BKUS speciālisti. Slimnīcas mediķi izplatījuši atklāto vēstuli, uzrunājot vecākus, veselības nozares speciālistus un ikvienu, kuram rūp bērnu dzīvība un veselība Latvijā.

Saistītās ziņas

Paši sapotēti, bet bērnus pakļauj nāvei: sabiedrība aizsvilstas par dažu vecāku lēmumu ignorēt vakcīnas 114
Vāc parakstus par valsts atbalsta ierobežošanu vecākiem, kuri izvēlas nevakcinēt savus bērnus 12
Mediķi ceļ trauksmi: viena mēneša laikā nomiruši divi zīdaiņi, kuri nebija vakcinēti 61

Citi šobrīd lasa

VIDEO: puisis savā izlaidumā vēlējās paspīdēt ar fiziskiem dotumiem, bet viss sagāja dēlī 3
Indra Salceviča saderinājusies ar mīļoto vīrieti 32
Andris Kivičs atgriežas soctīklos - un uzreiz viņam ir viedoklis gan par Eirovīziju, gan par hokeju 22
Skatīt visus komentārus

Максим Галкин и Алла Пугачева строят часовню рядом с замком в деревне Грязь

Герцогиня Кэтрин заслужила похвалу королевы, посетившей знаменитое цветочное шоу