Nerādot seju, kameras priekšā pirmoreiz runā nevakcinētā un tāpēc mirušā zīdaiņa tētis
Bērna tēvs atzīst, ka nav sapratis, cik nozīmīga ir K vitamīna pote, - un arī mediķi neesot uz to uzstājuši.
Bērni
2018. gada 29. novembris, 21:55

Nerādot seju, kameras priekšā pirmoreiz runā nevakcinētā un tāpēc mirušā zīdaiņa tētis

Jauns.lv

Vakar ziņojām par trauksmi, kuru ceļ Bērnu slimnīcā. Mēneša laikā miruši divi bērni, kuri nebija saņēmuši nepieciešamās vitamīnu devas un potes. LTV "Panorāma" uzklausīja viena mirušā zīdainīša ģimeni. Ja ticēt ģimenei, tad izrādās, ka ne bērna dzimšanas brīdī, ne pirmajā mēnesī mediķi nebija uzskatījuši par vajadzīgu šo vitamīnu bērnam dot.

Viena mirušā bērna tēvs par to, ka K vitamīna trūkums organismā varēja būt iemesls mazuļa nāvei, viņš uzzinājis vien Bērnu slimnīcā, nevis uzreiz pēc bērna piedzimšanas. Tēvs stāsta: "Par K vitamīnu nebija nekādas runas. Bet reanimatologs teica, ka tā deva arī vēlāk būtu, iespējams, glābusi bērnu. Nevajag koncentrēties uz to, ka K vitamīns netika dots uzreiz pirmajā brīdī pēc dzimšanas," viņš uzskata.

Tēvs, kurš LTV kameras acij vēlējies palikt anonīms, skaidro, ka bērniņš piedzima radību mājā "Harmonija". Visa medicīniskā dzemdniecības tehnika tur esot tāda pati kā slimnīcās, taču tur neveic, piemēram, vakcināciju pret tuberkulozi, taču visas pārējās obligātās potes it kā veic gan. To, vai nule mirušā mazuļa vecākiem tikusi skaidrota K vitamīna nozīme, dzemdības pieņēmusī vecmāte Aija Mikova atsakās komentēt, līdz lietā netiks pabeigta izmeklēšana.

Dzemdību namā "Harmonija" K vitamīnu bez jautājumiem saņem tikai tie bērni, kuri dzimuši smagi, noskaidrojusi "Panorāma". Vecmāte Mikova skaidro: šī pote tiek tiem, kas dzimuši priekšlaicīgi vai zaļos augļūdeņos, vai ja bērnam ap kaklu aptinusies nabassaite. Pārējos gadījumos potes nepieciešamība tiekot izrunāta ar vecākiem; ja vecāki atsakās, ar varu nekas netiek spiests.

Izsekojot nelaimīgo notikumu virteni, tālāk pēdas ved pie ģimenes ārstes Zandas Oliņas-Putenes. Viņa mazuli nosūtījusi uz tuberkulozes vakcīnu, taču par K vitamīna devu nav pat ieminējusies. Zīdaiņa tēvs apliecina, ka ģimenes dakterei vaicājis, vai ir vajadzība pēc tās. Ārste atbildējusi: ja tā nav dota tūdaļ pēc dzemdībām, tad tagad nav vajadzības. "Panorāmai" tā arī neizdevās dakteri Oliņu-Puteni sazvanīt. Bet mirušā bērna tētis uzskata, ka par K vitamīna svarīgumu būtu jāskaidro jau pirmsdzemdību kursos, kurus abi ar mazuļa māti arī cītīgi apmeklējuši.

No mājdzemdību mājaslapas (www.majdzemdibas.lv) dienas laikā pazūd “ekstra” nesaņemt K poti

Mājdzemdību mājaslapā (www.majdzemdibas.lv), starp daudziem mājdzemdību plusiem, minēta arī "ekstra", ka jaundzimušajiem netiek dota K pote. Interesanti, ka šī informācija pazudusi drīz pēc tam, kad Bērnu slimnīcas mediķi sacēla trauksmi par diviem mēneša laikā mirušiem zīdaiņiem, kuri abi nebija vakcinēti. 

Lai portāla Jauns.lv lasītājiem nerastos nekādi pārpratumi, Jauns.lv redakcija vērš lasītāju uzmanību uz to, ka mājdzemdību mājaslapa (www.majdzemdibas.lv) nav saistīta ar Radību māju “Harmonija” un tās mājaslapu (http://dzemdibumaja.lv/). Tās ir divas dažādas organizācijas un divas dažādas mājaslapas.

Dzemdību namā noteikumus mainījusi zīdaiņa nāve pirms 8 gadiem

Rīgas Dzemdību namā pasaulē nāk visvairāk jauno iedzīvotāju. Tur pirms astoņiem gadiem K vitamīna devu jaundzimušajiem noteica kā absolūti obligātu, - tas bijis pēc kāda mazuļa nāves. Tagad tās ir trīs devas pilienu veidā, pirmo zīdainim dodot jau pie pašas pirmās apskates tūdaļ pēc piedzimšanas. K vitamīna došana jaundzimušajiem iestrādāta arī Ministru Kabineta noteikumos, skaidro dzemdību nama neonatoloģe Inese Bļodniece.

 

Vairāk par notikušo skaties LTV sižetā:

Portāls Jauns.lv jau vēstīja, ka, neskatoties uz reanimatologu centieniem, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) mēneša laikā miruši divi bērni, kuri nebija saņēmuši nepieciešamās vakcīnas.  Viens no bērniem bija saslimis ar garo klepu un nomira smagu komplikāciju dēļ, jo nebija vakcinēts.

Otrs bērns pēc mājdzemdībām nebija saņēmis obligāto K vitamīna devu, kā rezultātā radās asinsreces traucējumi un asinsizplūdums smadzenēs, kura dēļ bērns nomira.

"Abi nelaimes gadījumi varēja nenotikt, ja medicīnas jomā strādājošie un vecāki, rūpējoties par bērnu, ņemtu vērā mūsdienīgu, uz pierādījumiem balstītu, pārbaudītu medicīnisko informāciju un praksi," uzsver BKUS speciālisti. Slimnīcas mediķi izplatījuši atklāto vēstuli, uzrunājot vecākus, veselības nozares speciālistus un ikvienu, kuram rūp bērnu dzīvība un veselība Latvijā.

Tēmas