Personīgā klimata kontrole
Dzīvesstils

Personīgā klimata kontrole

Jauns.lv

Gaisa mitrinātāji palīdz veidot telpā labu mikroklimatu, uzlabot darba spējas, samazināt alerģijas simptomus un klepu, kas rodas sausās telpās, kā arī aizkavēt sejas ādas mitruma iztvaikošanu.

Personīgā klimata kontrole...
Pirmais – aizkavē bērna slimošanu

Sauss gaiss negatīvi ietekmē cilvēku, jo īpaši bērnu, veselības stāvokli. Mazulis, kas tikko nācis pasaulē, īpaši jutīgi reaģē uz jauno mikroklimatu. Pārāk sauss gaiss mazina organisma pretošanās spējas: visbiežāk no tā cieš deguna gļotāda, elpošana kļūst apgrūtinoša, asaro acis, tāpēc mazulis naktīs bieži pamostas, viņš ātrāk var iegūt arī infekciju slimības. Tāpat sausā gaisā ir daudz mazulim kaitīgo alergēnu. Bērnam ieteicamais gaisa mitruma līmenis telpā ir ap 50%.

Otrais – palīdz cīņā pret novecošanos

Gaisa mitrināšana ir viens no svarīgākajiem nosacījumiem visiem tiem, kas vēlas aizkavēt grumbu veidošanos un ādas novecošanos. Kosmētiskie līdzekļi cīnās ar sekām, nevis cēloņiem. Ja telpās ir pazemināts gaisa mitrums, āda kļūst sausa un zaudē agrāko tvirtumu. Diennakts laikā tā var zaudēt pat puslitru mitruma, kas negatīvi ietekmē ādas veselības stāvokli. Lai no tā izvairītos, nepieciešams darba un dzīvojamās telpās nodrošināt ar 40 līdz 60% augstu mitruma līmeni. Protams, nedrīkst aizmirst arī par gadalaikam un ādas tipam atbilstošu kosmētikas izvēli.

Trešā – uzlabo telpaugu dzīvīgumu

Savītušas puķes, panīkuši augi un lapkritis ir pirmās pazīmes, kas norāda, ka telpā ir samazināts gaisa mitrums. Taču regulāra laistīšana un apsmidzināšana nerisina problēmu – gaiss mitrāks nekļūst. Karstie radiatori un kondicionieri sausē gaisu, un telpās mitruma līmenis var kristies līdz pat 20%, tāpēc arī telpaugi nīkuļo. Lielākajai daļai augu nepieciešamais mitruma daudzums ir 60 līdz 90%.

Ceturtā – neļauj sabojāties koka mēbelēm

Koka izstrādājumi elpo un ir ļoti jutīgi pret mitruma svārstībām un sausu vidi. Koka mēbeles sāk žūt, koka grīdas – čīkstēt un plaisāt, arī koka mūzikas instrumentu skanējuma kvalitāte pasliktinās, ja telpās nav nodrošināts nepieciešamais mitruma līmenis. Ja koka izstrādājumi šādi ir sabojājušies, salabot tos diemžēl vairs nav iespējams; vienīgi – restaurējot.

Kādu gaisa mitrinātāju izvēlēties?

•    Dzīvojamās telpās piemērotākas ir ultraskaņas ierīces. Tās vajadzīgo gaisa mitrumu spēj nodrošināt 50 kvadrātmetru lielai telpai. Atšķirībā no klasiskajiem gaisa mitrinātājiem ultraskaņas ierīces darbojas bez skaņas un tvaiks nav tik karsts, lai apdedzinātos.

•    Lielām biroja telpām vai mājām gan ieteicams izvēlēties industriālos mitrinātājus, kurus speciālisti iestrādā gaisvadā vai kondicionierī. Tad, kad no ventilācijas sistēmas plūst gaiss, tas plūst kopā ar sīkiem ūdens pilieniņiem.

•    Klasiskie gaisa mitrinātāji piemēroti lielām telpām (virs 50 kvadrātmetriem), bet tie ir diezgan skaļi, jo ar ventilatora palīdzību izpūš mitrumu pa visu telpu, kā arī ar tā tvaiku nejauši iespējams apdedzināties.

Kintija Bulava/Foto: Bulls Press

Konsultēja Pēteris Rozentāls, “AC Būve” ventilācijas nodaļas vadītājs

Tēmas