Eiropā valsts svētkus svin sporta jakā? Stilista atbilde deputātei Vaiderei
Dzīvesstils

Eiropā valsts svētkus svin sporta jakā? Stilista atbilde deputātei Vaiderei

Jauns.lv

Pēc kasjauns.lv publicētās deputātes Ineses Vaideres vēstules par savu un kunga ģērbšanās stilu valsts svētku ballē prezidenta pilī esam saņēmuši arī modes mākslinieka Ginta Budes viedokli. „Lai Vaideres kundze nosauc piemērus, kur Eiropā valsts svētkos ierodas ar sporta jakām,” saka Bude.

Eiropā valsts svētkus svin sporta jakā? Stilista a...
Eiropas parlamenta deputāte Inese Vaidere kopā ar dzīvesbiedru žurnālistu Arturu Vaideru, dodoties uz 18. novembra pieņemšanu pie Valsts prezidenta.
Eiropas parlamenta deputāte Inese Vaidere kopā ar dzīvesbiedru žurnālistu Arturu Vaideru, dodoties uz 18. novembra pieņemšanu pie Valsts prezidenta.

Žurnālā „Kas Jauns” pēc 18. novembra oficiālās pieņemšanas publicējām fotoreportāžu, kurā, par ekspertu pieaicinot modes mākslinieku Gintu Budi, tika vērtēts, kā prezidenta viesiem izdevies ievērot ģērbšanās stilu un etiķeti, tostarp Eiropas parlamenta deputātes Ineses Vaideres un viņas dzīvesbiedra žurnālista Artura Vaidera izskatu.

Tirgus tašā un sporta jakā pie Valsts prezidenta?

Stila eksperts uzslavēja Vaideres kundzes skaisto vakarkleitu, taču virsdrēbes nosauca par ikdienišķām, savukārt rokassomiņu — par īstu katastrofu. „Vai deputāte nesaprot, ka uz svinīgu vakaru jāiet bez tirgus tašas? Ar tādu somu pie prezidenta varētu doties vien tad, ja Zatlers rīkotu groziņu vakaru un somā būtu ielikts gards cienasts,” Budes vērtējums bija nesaudzīgs. „Vaideres vīram Arturam, kā jau sporta žurnālistam, sportiska jaka, kas nav piemērota pie smokinga, un ikdienišķi apavi,” norādīja stila speciālists.

Deputāte Vaidere, būdama pieredzējusi oficiālo pieņemšanu apmeklētāja, atbildi parādā nepalika. Viņa, piesaucot savas zināšanas lietišķajā etiķetē, uzrakstīja žurnālam „Kas Jauns” un stilistam Gintam Budem adresētu vēstuli, kurā izklāstīja savu viedokli par to, kādā apģērbā ir pieļaujams ierasties Valsts prezidenta rīkotā ceremonijā.

Apjomīgo somu, pēc pašas skaidrotā, deputāte izvēlējusies tā vienkāršā iemesla dēļ, ka tajā tika pārnēsāti balles apavi un etiķetei atbilstošā mazā rokassomiņa. „Vai varbūt Budes kungam labāk patiktu, ja dāmas pārvietotos ar plastmasas maisiņiem?:),” viņa ironizēja.

92. gadadienas svinības Rīgas pilī

„Man nav nācies iepazīties ar normu, kura noteiktu, ka, dodoties uz šāda līmeņa pasākumiem, vienīgais atbilstošais tērps būtu kažoks vai cita īpaša stila virsapģērbs. Tumšs vilnas auduma mētelis ir piedienīgs apģērbs šādam gadījumam, taču, ņemot vērā lietus faktoru, pilnībā akceptējama arī cita izvēle,” paskaidrojot dzīvesbiedra sportiskās jakas izvēli, rakstīja Vaidere, kura, būdama pieredzējusi politiķe un kopš 2004. gada arī Eiropas parlamenta deputāte, šāda līmeņa pieņemšanas apmeklē jau daudzus gadus.

Vaidere meta akmentiņu arī modes mākslinieka profesionalitātes laukā. „Budes kungs, cik man zināms, ir saistīts ar modeļu biznesu, nevis specializējas lietišķās etiķetes jautājumos,” viņa rakstīja, piedāvādama arī turpmāk neliegt savu padomu smalkās etiķetes normu ievērošanā, kas „atbilstu ne vien dažkārt novecojušām rakstītajām lietišķās etiķetes prasībām, bet arī balstītos uz manu pieredzi starptautiskajā sfērā”.

Modes mākslinieks Gints Bude pazīst drēbi: viņš ir pieredzējis profesionālis un modes biznesā strādā jau 20 gadus.
Modes mākslinieks Gints Bude pazīst drēbi: viņš ir pieredzējis profesionālis un modes biznesā strādā jau 20 gadus.

Nu diskusija par lietišķo etiķeti turpinās. Esam saņēmuši arī stila eksperta Ginta Budes viedokli par Vaideres kundzes vēstuli.

„Jā, Vaideres kundzes vēstuli esmu lasījis, un mani tajā pārsteidza vairākas lietas,” viņš sacīja. „Pirmkārt, ir ļoti žēl, ka deputātes kundze nezina, ar ko šajā valstī nodarbojos. Domāju, ka Eiroparlamenta deputātei, kura, kā izrādās, smalki pārzina modes lietas, jābūt informētai par manu patieso izglītību. Es Latvijas modes vidē kā dizainers darbojos jau 20 gadus un neesmu saistīts tikai ar „modeļu biznesu”, kā izteikusies Vaidere. Pieļauju, ka deputātei visu šo gadu garumā nav bijis laika apmeklēt nevienu modes skati, kurā bijuši arī mani tērpi," kasjauns.lv saka Gints Bude.

Galvenokārt modes mākslinieks ir pārsteigts par Eiroparlamenta deputātes centieniem ieviest viņam vēl nezināmo „Latvijas moderno etiķeti”. Bude pieļauj, ka varbūt tāda arī eksistē, bet tādā gadījumā viņš vēlētos, lai Vaidere būtu minējusi kādu avotu, uz kuru atsaucas, vai piemēru Eiropā, kur lietišķā etiķete tiktu interpretēta citādi.

„Tas viss ir diezgan smieklīgi - tagad taču moderni ir arī ēst Makdonaldā un ar rokām, bet vai mēs tā rīkosimies oficiālā pieņemšanā? Kas attiecas uz Vaideres nepiemērotās somas praktisko pielietojumu un arī kunga sporta jakas izvēli, man ir tikai viens jautājums — vai uz pieņemšanu pie Anglijas karalienes šādi saģērbties būtu iespējams? Arī Bekingemas pilī taču ir jāiet caur pagalmu!

Tā gluži vienkārši ir oficiālā vizītkarte. Ja Vaideres kundze man var minēt piemērus Eiropā, kur valsts svētkos ierodas ar sporta jakām — nav problēmu. Atgādināšu, ka arī princis Čārlzs, kurš nav latvietis un nepārstāv mūsu valsti, pie Brīvības pieminekļa gāja mētelī,” savu viedokli pauž Bude.

Profesionāļi katrs savā lauciņā

Stila eksperts pateicas Inesei Vaiderei, ka viņa seko līdzi aktualitātēm presē un novērtē gan viņa, gan žurnālistu darbu. „Priecē, ka esam pamanīti, par to deputātes kundzei paldies, taču labāk, ja mēs katrs būsim speciālisti savā lauciņā. Netaisos apšaubīt Vaideres kundzi kā profesionāli, un arī viņa, pirms izteikt komentāru, varēja painteresēties, ko esmu darījis modes un stila jomā,” saka pieredzējušais modes mākslinieks. „Man gan šķistu ļoti dīvaini, ja, piemēram, aktieris vai režisors rakstītu vēstuli teātra kritiķim. Man šeit ir vēl viens piemērs — kad princim Čārlzam iesita ar neļķēm pa seju, viņš taču varēja sist tai meitenei pretī, bet tomēr to nedarīja,” tēlaini izsakās dizainers.

Kasjauns.lv / Foto: Dmitrijs Kijonoks, no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva un Ginta Budes privātā arhīva