Modīgais „brančs” jeb brīvdienu vēlās brokastis. Satiekamies?
Dzīvesstils

Modīgais „brančs” jeb brīvdienu vēlās brokastis. Satiekamies?

Jauns.lv

Darbdienās nesanāk saskrieties ar draudzenēm un papļāpāt? Šo lietu var atrisināt modīgais un lielpilsētai tik ļoti piestāvošais brančs. Jautāsi, kas tas par zvēru!? Paskaidrojam.

Modīgais „brančs” jeb brīvdienu vēlās brokastis. S...

Brančs (angliski — brunch) ir brokastu un pusdienu apvienojums jeb, latviski runājot, vēlās brokastis, kurās dodies ārpus mājas. Pats nosaukums veidojies, liekot kopā breakfast un lunch, tāpēc arī brunch. Mēļo, ka tas ir īsts amerikāņu izgudrojums un brančot Ņujorkā ir svēta lieta, īpaši, brīvdienās. Šai ēdienreizei noteikti piestāv laba kompānija, garšīgs ēdiens un viegla, nesteidzīga pačalošana. Tieši tāpēc jau tā ir lielpilsētu jauno laiku tradīcija – ikdienā neizdodas satikties, bet nedēļas nogalē izgulies, saposies un ar kurkšķi vēderā ej brančot. Restorānu lietpratējs Jānis Jenzis norāda, ka vēlajās brokastīs tiek kombinēti brokastu un pusdienu ēdieni. Tāpēc tajās pasniedz gan pankūkas, olas ar bekonu un putras, gan salātus, gaļu un zivis. Pārsvarā vēlo brokastu laiks ir no 11.00 līdz 15.00, 16.00 pēcpusdienā un to izplatītākā forma – pašapkalpošanās, kad katrs no bagātīgā brokastu galda izvēlas to, kas kārojas, un nobaudot atkal papildina šķīvi.

Dzejniece Liāna Langa.
Dzejniece Liāna Langa.

Viņas pieredze

Pati svarīgākā – atmosfēra

Liāna Langa, dzejniece

„Neesmu agro brokastu cilvēks, no rīta mājās dzeru vien kafiju un uzēdu kaut ko pavisam vieglu – jogurtu vai banānu. Tāda īsta apetīte pamostas ap pulksten 11.00, 12.00 vai vieniem.

Pāris reižu nedēļā, kad braucu uz Rīgu, labprāt piestāju veikalā-kafejnīcā Upe (Vaļņu 26) un ieturu vēlās brokastis. Tur ne vien varu pašķirstīt inteliģentu presi, bet izdzert vienu vai pāris ļoti garšīgas kafijas. Šī vieta mani saista ar gaisotni un ar to, ka piedāvājums nav tradicionāls. Man tur nepiedāvā maizītes vai kūciņas, kā ir visur citur, bet, ja jūtos izsalkusi, varu nobaudīt spāņu vītinātās gaļas delikatesi vai lūgt, lai man uzgriež spāņu aitas sieru. Brīvdienās ļoti labprāt arī nobaudu itāļu lejamo vīnu, kas ir vienkārši gards un visnotaļ atbilstīgs tā nelielajai cenai.

Otra iemīļota vieta ir kafejnīca Osiriss. Brīnišķīga vieta, kur nobaudīt gan branču, gan lenču, gan agrās brokastis līdz pat vēlām vakariņām. Ļoti diskrēta apkalpošana, nemainīgi augsts līmenis, brīnišķīga atmosfēra… Tur var izvēlēties jebko no ēdienkartes. Nereti dodu priekšroku patiešām izcilajiem salātiem, bet lieliski ir deserti, pamatēdieni, labi vīni un garšīga kafija. Ļoti labprāt eju gan viena, gan ar draugiem. Dzīve nav jāvelta tikai nemitīgai naudas pelnīšanai. Vajag savu dzīves ritmu sakārtot tā, ka atliek laiks arī pašapcerei, labu gastronomisku vai kultūras iestāžu apmeklējumam, tāpat lasīšanai un labai filmai. Jo, skrienot kā vāverēm ritenī, dzīve zaudē jēgu un mēs – pašcieņu.”  

Modes blogere Agnese Kleina.
Modes blogere Agnese Kleina.
Agnese Kleina, modes blogere

„Ja nedēļas nogalē palieku Rīgā, ar draudzeni svētdienās ap pulksten vieniem tiekamies kafejnīcu „Illy”  jeb pilnā nosaukumā – „Innocents”. Runā, tur ir labākā kafija Rīgā. Pati gan to nedzeru, tāpēc nemāku teikt. Ēdam visu, ko viņi piedāvā vēlajās brokastīs, un sakām: „Čau!” pa labi un pa kreisi, jo vietu, kur piedāvā vēlās brokastis, ir maz, un tad puse Rīgas tur arī satiekas.

Tā mums ar draudzeni ir tradīcija. Ja zinām, ka pa nedēļas vidu nesanāk satikties, pilnīgi noteikti apjaušam – saskriesimies svētdien „Illy” un abas izrunāsimies. Ēdiens un pati vieta gan ir kā fons un tai pat laikā – mūsu sarunām citu fonu es negribu. Man vienkārši patīk, ka tur nav standartēdienu, galds nokrauts ar visādiem labumiem un mēs varam ņemt, ko sirds kāro un cik daudz gribas, samaksājot konkrētu summu. Redzu, ka nāk sievietes arī ar bērniem, kuri tur labi jūtas, jo ir aicināti un gaidīti. Zināmā mērā šādās vēlajās brokastīs un tajā vietā jūtos mazliet kā ārzemēs.”

Aiva Alksne, žurnāls „Marta”/ Foto: Shutterstock, no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva