Tehnikas brīnumi, kurus radījušas sievietes. TOPS
Kurš teicis, ka progresa attīstība ir vien vīriešu rokās?! Starp citu, cirkulācijas zāģi, automašīnu stikla tīrītājus, trauku mazgājamo mašīnu un daudzas lietas, kuras vīrieši izmanto katru dienu, izgudrojušas tieši sievietes.
Cirkulācijas zāģis
18. gadsimta beigās neviena cita kā tieši šeikeriete Tabita Bebita pievērsa uzmanību tam, cik neproduktīvi ir zāģēt malku ar parasto zāģi. Jo process notiek tikai kustībā uz priekšu, atpakaļ zāģis slīd tukšgaitā. Viņai tas šķita tukšs enerģijas patēriņš, tāpēc viņa radīja mūsdienu cirkulācijas zāģa prototipu ar apaļu asmeni.
Astrolābijs
Astrolābiju jeb instrumentu astronomiskajiem mērījumiem izgudroja neviena cita kā Aleksandrijas sieviete – zinātniece Hipātija. Lieki piebilst, ka tā laika kristīgā sabiedrība Hipātiju nosodīja it kā par iesaistīšanos sātaniskajos rituālos.
Programmēšanas valoda COBOL
Amerikāņu armijas admirāle Greisa Murreja Hopere, strādājot pie pirmā lielizmēra datora ASV, kūrēja arī programmēšanas valodas COBOL izveidi, kas ir viena no pirmajām programmēšanas valodām tieši datoram. Greisa pierādīja, ka iespējama automātiskā programmēšana. Amerikāņi par godu viņai pat vienu no saviem kuģiem nosauca viņas vārdā.
Automobiļu stikla tīrītāji
Pašā 20. gadsimta sākumā, kad automašīnas uz ceļiem vēl nebija tik bieža parādība kā tagad, alabamiete Mērija Andersone pirmo reizi ieradās Ņujorkā. Braucot lietainā rudens dienā tramvajā, viņa pievērsa uzmanību tam, ka ik pa laikam tramvaja vadītājam nācās apturēt transportlīdzekli, lai notīrītu tā priekšējo stiklu. Tad nu viņai ienāca prātā ideja par logu tīrītāju, kas ar sviras palīdzību varētu šo darbiņu paveikt. Starp citu, auto trokšņu slāpētāju 1917. gadā arī izgudroja sieviete – amerikāniete Doloresa Džonsa.
Trauku mazgājamā mašīna
Sabiedrības dāmu Džozefīni Kočreinu darboties piespieda pāris izlietnē sasistas krūzītes no ģimenes relikviju apcirkņiem. Savu trauku mazgājamo mašīnu viņa patentēja 1886. gadā. Pēc pašas izgudrotājas teiktā, izdomāt ierīci bija daudz vieglāk, nekā to „iedzīvināt”. Sākotnēji tās iepirka tikai viesnīcas un restorāni. Kāds gan brīnums, ka tieši sievietes sāka izgudrot lietas, kas, pirmkārt, būtu ērtas viņām pašām? Arī centrifūgu veļas žāvēšanai 1888. gadā izgudroja melnādainā Elena Eglui. Tiesa, viņa pastāvošā rasisma dēļ bija spiesta savu patentu pārdot par 18 dolāriem.
Korektors, ar ko aizkrāsot drukas kļūdas
Pagājušā gadsimta 50. gadu beigās mašīnrakstītājai Betai Nesmitai Gremai apnika pārrakstīt dokumentus tikai tāpēc, ka tajos ieviesusies kāda drukas kļūda. Viņa ņēma talkā ūdenskrāsu un krāsotāju, ko izmanto rakstāmmašīnai, un radīja korektoru, ar ko kļūdas aizkrāsot. Pati savi izgudrojumu nosauca par „šķidro papīru”, un tas savu aktualitāti nav zaudējis pat datoru laikmetā!
Tetrapaka
Izrādās, sulu un piena pakas arī izgudrojusi sieviete! Margarēta Naita ļoti apzināti tiecās radīt ērtu iepakojumu, kam būtu līdzens taisnleņķa pamats. Vēl viņas lauciņā ir automātiska salikšanas un salīmēšanas ierīce, ko izmanto līdz pat šim laikam.
Kevlars – audums, kas izturīgs kā tērauds
Lai sakrātu naudu studijām Medicīnas koledžā, jauniņā Stefānija Kvoleka sāka strādāt zinātniskajā kompānijā, kas pētīja polimēru spēju pārvērsties īpaši izturīgos sintētiskajos materiālos. Viņas darbs vainagojās ar kevlaru – audumu, kas izturīgs kā tērauds. Tā šķiedras joprojām izmanto, sākot no riepu un beidzot ar bruņu vestes ražošanu.
Jekaterina Petruhina, žurnāls „Marta” / Foto: Shutterstock