Pētījums: trešā daļa Latvijas sieviešu lieto nedrošu kontracepciju
Trešā daļa Latvijas sieviešu un ceturtā daļa vīriešu lieto nedrošu kontracepciju, turklāt pēdējo gadu laikā pieaudzis to cilvēku skaits, kuri kontracepciju nelieto vispār, secināts Latvijas iedzīvotāju seksuālās un reproduktīvās veselības pētījumā.
Šis ir jau trešais pētījums, kas gadu gaitā veikts par Latvijas iedzīvotāju seksuālo veselību, un drošākas kontracepcijas piekritēju skaits nav pieaudzis, ceturtdien žurnālistiem atzina pētījuma autore Latvijas Universitātes docente Aivita Putniņa.
Pētījumā konstatēts, ka nevienu kontracepcijas līdzekli vai metodi nelieto 24% sieviešu, 51% dod priekšroku vīriešu prezervatīviem, 18% – pārtrauktajam dzimumaktam, 10% – hormonālajām pretapaugļošanās tabletēm, plāksteriem un riņķiem, 8% – dzemdes spirālei, bet 6% izmanto kalendāro metodi. Avārijas kontracepciju vai maksts skalošanu kā izsargāšanās metodi izmanto 1% sieviešu.
Nedrošas kontracepcijas izmantošana ir viens no iemesliem, kādēļ Latvijā joprojām ir augsta seksuāli transmisīvo slimību izplatība salīdzinājumā ar citām Eiropas reģiona valstīm, daudz nevēlamu grūtniecību un abortu, norādīja Putniņa. Būtisks šis jautājums ir arī tajā ziņā, ka arvien pagarinās jaunības periods, kurā cilvēki ir seksuāli aktīvi, bet nevēlas bērnus un saistības.
Pētījumā arī secināts, ka nav uzlabojusies izglītības politika seksuālās un reproduktīvās veselības jomā – šo priekšmetu skolās apgūst tikai 18% vidusskolas vecuma jauniešu.
Par spīti negatīvajai statistikai, Latvijas iedzīvotāji tomēr kļuvuši vairāk apmierināti ar savu veselības stāvokli un seksuālo dzīvi. Ja 1997.gadā ar savu seksuālo dzīvi bija apmierināti 40% vīriešu un 49% sieviešu, bet 2003.gadā – 66% vīriešu un 56% sieviešu, tad šā gada pētījumā apmierinātību ar savu seksuālo dzīvi pauduši attiecīgi 69% un 66% respondentu.
Pētījums veikts Veselības ministrijas un Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas Reģionālā biroja sadarbības līguma ietvaros, lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju zināšanas un paradumus, kas ietekmē seksuālo un reproduktīvo veselību.
BNS /Foto: Bulls Press