Dzīvesstils

"Birojnīcā" notiks lekciju cikls par sieviešu apavu modi

Jauns.lv

No 10.aprīļa līdz 22.maijam "Birojnīcā" notiks sešu lekciju cikls "Kurp.es", kas vēstīs par sieviešu apavu modi Eiropā, Amerikā un Latvijā 20. gadsimtā un 21.gadsimtā, informēja pasākuma rīkotāji.

"Birojnīcā" notiks lekciju cikls par sieviešu apav...

Lekcijas, ko interesentiem lasīs Elīna Kalniņa, ir balstītas modes un apavu vēsturei veltītā literatūrā, internetā pieejamajā informācijā par apavu vēsturi, kino, foto un fono materiālos, kā arī Cēsu Vēstures un mākslas muzeja krājumā un Latvijas sieviešu dzīvesstāstos.

"Kā to atzinis ne viens vien vēstures pētnieks, mode ir savdabīgs vēstures spogulis. Mode, tāpat kā vēsture, ir mainīga un dzīva parādība. Abas cieši savijušās un saistītas ar mūsu dzīvi. Lekciju cikls "Kurp.es", ņemot talkā modes lietu, ar kuru sievietēm ir īpašas attiecības, - kurpi -, piedāvā iespēju uzzināt, kāpēc un kā 20.gadsimta vēsturisko notikumu iespaidā mainās sieviešu apavu mode Eiropā, Amerikā, Latvijā un cik lielā mērā šīs izmaiņas jūtamas 21.gadsimta apavu modē. Latviešu valodā daudzskaitļa vārds "kurpes" šo lekciju kontekstā iegūst papildu nozīmi un, kļūstot par atslēgu pašizziņai un pašiedvesmai, uzdod pāris būtiskus, personīgus jautājumus: Kurp.es? Kurp es dodos savās kurpēs? Kas ietekmē manu apavu izvēli šodien? Kā?" vaicā lekciju cikla rīkotāji.

Pirmā lekcija vēstīs par apavu modi laikā no 1900.gada līdz 1919.gadam. Apskatāmā perioda vidū kleitu garums pacēlās līdz potītei un skatam atsedzās kurpe. Tas bija pagrieziena punkts 20.gadsimta apavu modes vēsturē. Kas izraisīja šādu pavērsienu? Kādas domas rosījās sieviešu prātos 20.gs. rītausmā? Kādi apavi un kāpēc bija modē Parīzē, Londonā, Ņujorkā, Rīgā, Cēsīs?

Otrajā lekcijā tiks aplūkots laika posms no 1920.gada līdz 1939.gadam. 20.gadsimta 20.gadi bija pēckara gadi - "dzīves svinēšanas" laiks, un arī 30.gados bija modē krāšņas balles, ilgas sarunas kafejnīcās, bohēma, uzdzīve nakts lokālos un kino romantika. Kas raksturīgs sieviešu apavu modei šajā laika nogrieznī Latvijā, Amerikā, Eiropā?

Kādu atspoguļojumu sieviešu apavu modes pasaulē rada skarbie Otrā pasaules kara, pēckara un pirmie padomju okupācijas gadi? Kas ietekmēja apavu piedāvājumu, dizainu un noteica izvēli Parīzē, Rīgā, Florencē, Rēzeknē, Ņujorkā, Cēsīs? Uz šiem jautājumiem atbildi varēs rast trešajā lekcijā, kas stāstīs par apavu modi laikā no 1940.gada līdz 1959.gadam.

Jaunatnes revolūcija -1960. un 1970.gadu spožums un posts, tās izraisītās spilgtās pārmaiņas modē un sieviešu apavu transformācijas atbilstoši jaunā laikmeta garam. Ko vilka kājās sievietes šaipus un otrpus "dzelzs priekškaram" laika periodā, kurā dzimušās idejas vēl arvien satrauc cilvēku prātus? Par to tiks stāstīts ceturtajā lekcijā, kas iedziļināsies apavu modē no 1960.gada līdz 1979.gadam.

Piektajā lekcijā tiks pētīta nesenā pagātne - laika posms no 1980.gada līdz 1999.gadam. Ko, lūkojoties mūsdienu acīm, var saskatīt kā būtiskāko devumu apavu modei laikā, kurš sniedzis tik daudz iespēju?

Ņemot talkā iepriekšējās lekcijās gūto informāciju, pēdējā lekcijā tiks pētīts, ko pauž kurpes, kuras tiek valkātas šodien, ļaujot ne vien labāk orientēties kurpju stilistiskajā piedāvājumā, bet arī uzzināt šo to jaunu par sevi. Sestajā lekcijā tiks apskatīta kurpju mode, sākot ar 2000.gadu.

Lektore Kalniņa ieguvusi Latvijas Kultūras akadēmijas Humanitāro zinātņu maģistra grādu mākslās, studējusi socioloģiju Latvijas Universitātē un muzeoloģiju Viktorijas Universitātē Kanādā. Viņa darbojas kultūrvēsturiskā mantojuma interpretācijas jomā un dzīvo ar pārliecību, ka pagātnei piemīt liels spēks, no kura var uzlādēties jau šodien, smeļoties iedvesmu un uzmundrinājumu rītdienai.

Lekcijas laika posmā no 10.aprīļa līdz 22.maijam "Birojnīcā" norisināsies katru otrdienu, izņemot 1.maiju. Katra nodarbība sāksies plkst.18.30. Visu nodarbību apmeklējums maksās 27 latus.

LETA