Ekokosmētika. Kā zināt – īsta vai „viltota”?
Dzīvesstils

Ekokosmētika. Kā zināt - īsta vai „viltota”?

Jauns.lv

Ar katru gadu arvien vairāk cilvēku Latvijā izvēlas lietot ekopreces. Ja ar pārtiku viss ir daudzmaz skaidrs, kosmētikas labirintos ir visai viegli apmaldīties.

Ekokosmētika. Kā zināt – īsta vai „viltota”?...

Patlaban likumdošanas līmenī nav noteikumu, kas paredzētu, kādas prasības nepieciešams ievērot, lai kosmētiku sauktu par eko, bio vai organisko. Tāpēc kosmētikas ražošana tiek pakļauta kopīgai likumdošanai, atļaujot pašam ražotājam izvēlēties, vai savu produkciju veidot no sintētiskām vai dabiskām sastāvdaļām. Robi likumdošanā radījuši jucekli, un nereti par ekokosmētiku dēvētā nemaz nav dabīga un ekoloģiska. Kā zināt, kas ir īsta, kas – „viltota” ekokosmētika?

Īsākais ceļš – meklē sertifikācijas emblēmu uz iepakojuma

Raugi, vai uz kosmētikas iepakojuma ir kāds no ekopreču marķējumiem. Tiesa, simbolu, ar ko tiek apzīmēta ekokosmētika, ir ļoti daudz, gandrīz katrai valstij savs. Zināt visu valstu dabiskās kosmētikas simbolus nav iespējams. Arī prasības katrai sertifikācijas kompānijai nedaudz atšķiras. Tomēr daļa no tām pazīstamas visā Eiropas Savienībā un arī citviet pasaulē.

Zināmākie sertifikāti, pēc kuriem vari atšķirt no dabiskajām vielām ražoto kosmētiku, ir:

( www.kontrollierte-naturkosmetik.de ) – Vācijas zīme garantē, ka produktos izmantotas tikai sertificētas izejvielas. Šī ir garantija, ka izejmateriālus iegūst no bioloģiskajām saimniecībām un tiem nav pievienotas smaržvielas, krāsvielas, silikons, parafīns un citi naftas pārstrādes produkti.

( www.cosmebio.org ). Apvienotais ekosertifikācijas standarts Vācijā un Beļģijā. Līdzīgi kā Cosmebio garantē pārbaudītas, organiskas sastāvdaļas, videi draudzīgu ražošanu, nodrošina stingru sastāvdaļu uzskaiti un caurspīdīgumu.

( www.usda.gov ) – šī zīmola simbols atrodams uz dabiskās kosmētikas produktiem, kas importēti no ASV.

Drošākais ceļš – izpēti produktu sastāvdaļas

Tiesa, te gan vajag mazliet zināšanu un iemaņu, lai spētu orientēties sarežģītajos izejvielu nosaukumos. Turklāt parasti šos nosaukumus lieto svešvalodā. Bet dažus no tiem nav nemaz tik grūti ielāgot. Pievērs uzmanību – šīm vielām noteikti nevajadzētu atrasties dabiskās kosmētikas sastāvā!

jeb sintētiskās vielas – methyl paraben, propyl paraben, butyl paraben, ethyl paraben

Sintētiskās krāsvielas

– piemēram, FD&C Red No.6

Sintētiskās smaržvielas

– parfum, fragrance

Naftas produkti

– petrolatum

Amonjaka savienojumi

– stearalkonium chloride

Azolidinili

– diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea

Etanolamīni

– diethanolamine, triethanolamine

Alkēnglikoli

– propylene glycol, polyethylene glycol (PEG), polypropylene glycol (PPG)

Anta Blumberga, žurnāls „Stella” / Foto: Shutterstock, publicitātes foto

Tēmas