Kosmētika var kaitēt! Jo sevišķi jutīgai ādai
Kā liecina dermatologu prakse, jutīga āda ir aptuveni 30 procentiem sieviešu. Bet arī sievietes ar normālu ādu arvien biežāk izjūt tos pašus simptomus – ādas apsārtumu, iekaisumu, sūrstēšanu. Pie vainas bieži vien izrādās skaistumkopšanas produkti.
Smaržvielas
Smaržvielas starp kosmētiskajiem un ādas kopšanas produktiem ir alergēns numur viens. Turklāt, kā atklājuši zinātnieki, tieši citrusu, ziedu un piparmētru aromāti ādai var radīt pastiprinātu stresu. Risinājums – izvēlies tos skaistumkopšanas produktus un sadzīves ķīmijas līdzekļus, kuriem nav pievienotas smaržvielas. Tiesa gan – bieži vien, nepievienodami smaržvielas (turklāt izceldami to kā īpašu produkta vērtību!), ražotāji, lai nomāktu pārāk specifisku aromātu, produktam pievieno citas vēl kairinošākas sastāvdaļas. Tāpēc izvēlies tos produktus, uz kuriem norādīts – „hipoalerģisks” vai „nesatur formaldehīdu”.
Ja tu nespēj atteikties no savām iemīļotajām smaržām, izmēģini principu – vispirms smaržas, tad – drēbes. Proti, izklāj apģērbu uz gultas un viegli apsmidzini ar smaržām. Nogaidi dažas minūtes – kamēr smaržas nožūst, un tikai pēc tam apģērbies. Šādi rīkojoties, smaržas tiešā veidā ar ādu nesaskarsies un to nekairinās.
Ziepes un dušas želejas
Dušas želejas var radīt īpašu svaiguma sajūtu, diemžēl dažas no to sastāvdaļām, tās saucamās virsmas aktīvās vielas, jūtīgai ādai var nodarīt pāri. Piemēram, „sodium lauryl sulfate” ir ļoti agresīvs emulgators, kas atrodams dušas želejās, sejas tīrīšanas līdzekļos un ziepēs. Jā, tas efektīvi atbrīvo ādu no netīrumiem un taukiem, bet tajā pašā laikā ādai atņem visus vērtīgos lipīdus – šūnu saistvielu, kas šūnas aizsargā no sausuma un vides kaitējuma.
Dažas ziepes satur arī ādu sausinošas antibakteriālas sastāvdaļas, tādas kā tetra nātrija sāli (jeb – tetrasodium EDTA) un triklozānu (triclosan). Tā kā jutīga āda gandrīz vienmēr ir sausa, vēl papildus to kairinot ar līdzekļiem, kas samazina mitrumu, ādas iekaisums ir loģiskas sekas.
Ar ko aizvietot? Mazgā ādu ar ziepēm, kas domātas jutīgai vai sausai ādai – šie produkti satur salīdzinoši maigāku sastāvdaļu - sodium laureth sulfate. Pievērs uzmanību etiķetei – ja uz tās norādīts, ka produkts satur laureth, nevis daudz agresīvāko lauryl, vari to pirkt ar daudz drošāku sirdi.
Skaistumkopšanas produkti
Kā izrādās, jutīgai plakstiņu ādai var kaitēt skaistais ultramarīna tonis, kas bieži vien atrodams vismodernākajās acu ēnu paletēs. Labāk dod priekšroku mazāk skaistiem toņiem – miesaskrāsas tonim vai brūnām acu ēnām, jo šīs krāsas satur mazāku daudzumu kairinošu sastāvdaļu.
Pievērs uzmanību, ka minerālu kosmētikā – minerālu acu ēnās un pūderos – sastāvā ir vizla – dabiska gaismu atstarojoša sastāvdaļa ar tikpat aktīvām īpašībām kā ķīmiskai vielai. Varbūtējais kaitējums – izteikta nieze.
Cits agresors kosmētikas sastāvā var būt bismuta oksihlorīts (bismuth oxychloride) – tas nodrošina ādai skaistu spīduma efektu, bet var arī radīt dedzinošu sajūtu.