Esmu nolēmusi apģērbu šūt pati. Kādu šujmašīnu izvēlēties?
„Kuras funkcijas nepieciešamas jauna vidēji prasmīga šuvēja šujmašīnai? Bez kurām „fīčām” var iztikt?” jautā lasītāja. Atbild šūšanas tehnoloģiju konsultante Sandra Druseika.
Kā priekšnoteikumu kvalitatīvai šūšanai šūšanas tehnoloģiju konsultante Sandra Druseika uzsver trīs funkcijas.
1. Iespēja mainīt dažādus dūrienu veidus. Nav būtiski, lai šujmašīnā būtu vairāki desmiti dažādu dūrienu, svarīgāk, lai šajā komplektā ietilptu biežāk lietojamie un nepieciešamākie dūrieni: taisnais dūriens, kāds no vīļu apstrādei piemērotajiem dūrieniem, pogcauruma dūriens (arī tie mēdz būt dažādi, bet universālākais – ar taisniem galiem – piemērots dažādiem audumiem). Ļoti labi, ja šujmašīnā paredzēts speciāls dūriens trikotāžai, jo mūsdienās daudzi audumi ir elastīgi, un, tos šujot, nepieciešams dūriens, kas stiepjas līdzi audumam, tad, vīli pastiepjot, diegs neplīst.
2. Iespēja regulēt dūrienu. Vienkāršākajos šujmašīnu modeļos var būt fiksēts gan dūriena garums, gan platums, un tas ievērojami ierobežo šūšanas iespējas. Tas noderēs, ja, piemēram, taviem topošajiem sapņu svārkiem vajadzētu vīli ar gariem, dekoratīviem vīles dūrieniem.
3. Iespēja regulēt pēdiņas spiedienu. Šī funkcija īpaši svarīga, šujot trikotāžu: pēdiņai piespiežot audumu pārāk stipri, elastīgā auduma vīle stiepjas.
Ja šujmašīna vajadzīga minimāliem darbiem – apģērbu pielabošanai, aizkaru atšūšanai, pietiks, ja tajā būs paredzētas pirmās divas no trim minētajām funkcijām. Bet, ja vēlies darināt apģērbu sev un ģimenei, rēķinies, ka lielākas šujmašīnas regulēšanas iespējas atvieglos šūšanas procesu. Labu šujmašīnu šādam mērķim iespējams iegādāties par 100–180 latiem.
• Novērots, ka reti kura šuvēja lieto daudzos izšuvumu dūrienus.
• Dārgajām profesionāļiem paredzētajām šujmašīnām gan ir ļoti spēcīgi motori un daudz šūšanas iespēju, taču atšķirībā no hobby tipa mašīnām daudzas funkcijas iestata manuāli. Piemēram, šujmašīna mājas lietošanai pati regulē augšējā un apakšējā diega padevi. Bet profesionālajām tas jāpieregulē pašam.
• Dārgākajiem modeļiem ir sistēma diega ievilkšanai adatā. Bez šādas ierīces taču var iztikt.
• Dārgākajās mašīnās kuģītis ir novietots horizontāli: šujmašīna darbojas klusāk, mazāk mezglojas apakšējais diegs.
• Neizmantotas paliek arī daudzās pēdiņas, kas ietilpst dārgāku mašīnu komplektācijā. Pēdiņas, kas kādu brīdi kļūst nepieciešamas, var piepirkt klāt.
Svarīgi! Pērkot šujmašīnu, noskaidro, vai ar to var šūt dažādus audumus. Labi, ja turpat veikalā vari pārbaudīt mašīnas darbu uz dažādu audumu paraugiem.