Rullīši sejai. Kas tas ir?
Kosmetologi piedāvā jaunu ādas atjaunošanas metodi. Vispār pasaulē viņi to sāka piedāvāt jau 2004. gadā, bet pie mums tā īpašu popularitāti piedzīvoja tikai pagājušajā gadā. Metode ir mikroadatu terapija ar mezorolleru. Speciālistiem, kas ar to Latvijā strādā, nu jau izveidojies viedoklis un radušies secinājumi.
Spēj visu vai...
Viedoklis par mezorolleru jeb, vienkārši sakot, adatu rullīšu efektivitāti speciālistiem dalās. Ražotāji, protams, rullīšus slavē. Sauc par unikālu, revolucionāru medicīnas ierīci, ko var izmantot visdažādāko ādas problēmu risināšanai, sākot ar novecošanas pazīmju likvidēšanu un beidzot ar plikpaurības mazināšanu. Adatu rullīšu izgudrotāji min klīniskos pētījumus un apgalvo, ka šis mazais rīks ādas atjaunošanas jomā spēj paveikt vairāk un ir efektīvāks pat par lāzeriem, ķīmisko pīlingu un gaismas pulsējošajām iekārtām. Speciālisti, kuri ar rullīšiem strādā, to spējas nenoliedz, tomēr arī pārākumu īpaši neakcentē. Piemēram, lāzerkosmetoloģijas centra Panaceapro direktore kosmetoloģe Ludmila Stavro-Freiberga, kura mikroadatu terapiju piedāvā aptuveni divus gadus, atzīst, ka to lieto tikai nobriedušas ādas atjaunošanai, lai nostiprinātu sejas ovālu. Jaunākām klientēm viņa izmanto citas metodes. Savukārt skaistumkopšanas salona Gernetic vadītāja kosmetoloģe Gundega Zvirbule saka – ar rullīšiem var gūt labus panākumus gan ādas elastības atjaunošanā, gan grumbiņu izlīdzināšanā, gan celulīta, striju un rētu ārstēšanā. Turklāt salīdzinoši īsā laikā. Starp citu, mikroadatu terapiju tiešām piedāvā ļoti daudzi saloni visā Latvijā, tiesa, katrā vietā strādā ar citādiem rullīšiem, izmanto citu kosmētiku un arī par procedūru prasa atšķirīgu samaksu. Tieši tāpēc vērts pievērst uzmanību rullīšu tehniskajiem parametriem un iepazīties ar tiem mazliet tuvāk.
Kā darbojas?
Pareizi mezorollers ir dēvējams par mikroadatu terapijas sistēmas rullīti. Dažādi ražotāji šo sistēmu veido mazliet atšķirīgi – vieni rullītī iestrādā 200, citi – 540 ķirurģiskā tērauda adatu. Ķirurģisko tēraudu izmanto tāpēc, ka tas ir cilvēka organismam draudzīgs un nerada alerģiskas reakcijas. Atšķiras adatu garums – tās var būt no 0,2 mm līdz 2 mm garas. Tas ir svarīgi, jo ar adatu garumu ir saistīta procedūras efektivitāte. Piemēram, rullīti ar 0,2 un 0,3 mm garām adatām drīkst lietot mājas apstākļos. Pamēģini iztēloties, cik gara ir viena trešdaļa vai pat piektdaļa no jau tā niecīgās mērvienības – milimetra! Skaidrs, ka šādas adatas pieskāriens tikpat kā nav jūtams! Tādēļ šāds rullītis kalpo drīzāk kā masāžas rīks. Dermatologi, kosmetologi un citi medicīnas speciālisti izmanto rullīšus ar 0,5; 1,0; 1,5 un 2 mm garām adatām. Piespiežot rullīti ādai, adatas izveido ādas virsmā sīkus seklus caurumiņus. To var just, tāpēc rullīšus ar garākajām adatām lieto kopā ar lokālo anestēziju. Daktere Ludmila Stavro-Freiberga gan saka – procedūra ir nesāpīga, jo cilvēka smadzenes spēj uztvert tikai vienas adatas dūrienu. Ja to apstrādā ar vairākām adatām uzreiz, smadzenes to nesaista ar sāpēm. Turklāt atsāpinošais krēms veido uz ādas virsmas lieku kārtiņu un rada nelielu tūsku, kas samazina procedūras efektivitāti. Tāpēc no anestēzijas var atteikties. Un daļa sieviešu to arī darot.
Tātad ar adatām sadursta visu seju (izņemot plakstiņus), kaklu, dekoltē, var sadurstīt arī rokas, kājas, vēderu un gurnus, ja cīnās nevis ar krunciņām, bet, piemēram, ar strijām vai celulītu. Mirklī, kad tas notiek, kad adata caurdur ādu un izveidojas brūce, šūnas sasparojas – aktivizējas fibroblasti, caur šūnu membrānām sāk izdalīties kālijs un proteīni un sākas jaunu kolagēna un elastīna šķiedru veidošanās process. Klīniskie pētījumi liecina, ka visefektīvāk tas notiek, kad ādu apstrādā ar 0,5 mm garām adatām. Nemaz neesot vajadzīgs, ka to caurdur ar garākām, jo asajai smailei jāpāršķeļ tikai epidermas slānis un nedaudz jāskar dermas augšējie slāņi. Turklāt jaunais kolagēns veidojas tieši tur: 0,5 – 0,6 mm dziļumā. Attiecīgi, ja jānovērš nelielas grumbas un jārisina pigmentācijas problēmas, pilnībā pietiek ar rullīti, kam ir 0,5 mm garas adatas. Ja ir jālīdzina dziļas rētas, kas palikušas pēc aknes vai ķirurģiskas iejaukšanās, iesaka rullīti ar 1,5 mm garām adatām.
Cik bieži?
Kosmetoloģes saka – apstrādājot seju, pārmaiņas var redzēt jau pēc pirmās procedūras – āda nostiepjas, kļūst stingrāka, svaigāka. Protams, ar vienu procedūru nepietiek. Gundega Zvirbule iesaka veikt kursu ar sešām vai astoņām procedūrām reizi nedēļā, pēc tam vienu procedūru: pēc divām nedēļām un tad 4 līdz 6 mēnešus apmeklēt vienu procedūru mēnesī. Lai uzturētu efektu, turpmāk var nākt „uz rullīšiem” vienu reizi trijos vai sešos mēnešos. Ludmila Stavro-Freiberga saka – viņa mezorolleru procedūru iesaka veikt reizi mēnesī vai reizi sešās nedēļās un kombinēt ar citām ārstniecības metodēm.
Kāpēc tas ir labi?
Speciālisti uzsver, ka mezorullīša izmantošana ir viena no vissaudzīgākajām ādas atjaunošanas metodēm. Tikpat efektīva kā lāzerterapija, jo tieši tāpat stimulē jauna kolagēna veidošanos, taču daudz drošāka un lētāka. Rullīšiem uzskaita ļoti daudz priekšrocību: procedūra ir mazsāpīga; tai nav zināmi negatīvi blakusefekti; tā nav saistīta ar asinīm un infekciju risku; nerada ilgi dzīstošus ādas bojājumus; var kombinēt ar jebkurām citām ādas atjaunošanas metodēm; var izmantot arī, ja citas metodes izmantot nedrīkst. Sajūtas pēc ādas apstrādes ar mezorullīti līdzinās tām, kādas ir pēc ilgākas sauļošanās – āda ir mazliet apsārtusi un piebriedusi. Atšķirībā no citām efektīvām ādas atjaunošanas metodēm, kas saistītas ar ādas virskārtas noņemšanu, mikroadatu terapija aizsargbarjeru ietekmē minimāli – tas ir vislielākais trumpis – dziļākajos slāņos āda atjaunojas, bet virskārta paliek gandrīz neskarta. Dūrienu pēdas izzūd jau dažās stundās, pēc vienas vai divām dienām noiet pietūkums un apsārtums, savukārt pēc 3 līdz 5 dienām, lietojot saules aizsargkrēmus, var jau droši rādīties saulē. Patiesībā dūrienu pēdas neredz jau uzreiz pēc procedūras, jo mikrokanāli noslēdzas acumirklī. Tiesa, ja procedūru veic prasmīga un pieredzējusi kosmetoloģe. Tas ir vienīgais mikroadatu terapijas trūkums. Tā ir iedarbīga tikai tad, ja to veic labs meistars.
Starp citu, ādas apstrāde ar rullīti nemaz nav tik ļoti lēta. Pirmkārt, jānopērk pats rullītis, ko lieto tikai vienam klientam un kas kalpo līdz sešiem mēnešiem. Arī ievadāmie serumi nav lēti. Salonos, kur strādā augsti kvalificēti speciālisti un izmanto augstvērtīgu kosmētiku, mikroadatu terapija maksā, sākot no Ls 55. Ja kosmētiķe piedāvā rullīšu procedūru par desmit latiem, visdrīzāk baudīsi masāžu un masku.