Orgasms – labākās zāles pret sliktu garastāvokli
Orgasmu sasniegt bieži traucē sevis vērošana. Ja mīlējoties cita citai seko negatīvas domas par to, ka „ak, droši vien atkal orgasma nebūs!”, visticamāk, nebūs arī.
Attiecības

Orgasms - labākās zāles pret sliktu garastāvokli

Jauns.lv

„Katrs sievietes orgāns paredzēts lietošanai” atminos kādas kolorītas profesores teikto studiju gados. Viņa turpināja skaidrot: krūtis paredzētas bērna barošanai, dzemde – bērna iznēsāšanai, savukārt maksts – dzimumdzīvei.

Orgasms – labākās zāles pret sliktu garastāvokli...

Atbildi uz jautājumu, vai sekss sievietei vajadzīgs baudai, vai arī veselībai, dabūju viens un divi. Taču laika gaitā ir radušies smalkāki jautājumi, no kuriem lielākā daļa sākas ar „kā” un „kāpēc”. Kāpēc sievietes dažkārt nejūt apmierinājumu; kas tieši sievietes ķermenī notiek seksuālā kontakta laikā un kā praktizēt šo veselīgo nodarbi, ja nav partnera?

Iesāktais jāpabeidz

„Sievietei ir svarīgi sasniegt orgasmu,” jau sarunas sākumā saka Rīgas Dzemdību nama ginekoloģe Linda Grīnberga. Tiesa, pirmais nosacījums, lai to piedzīvotu, – sievietei jābūt veselai. Rūpīgi jāseko veselībai un jāizārstē visi maksts, dzemdes un dzemdes piedēkļu iekaisumi.

Bet cik spēcīgam jābūt orgasmam, lai to varētu saukt par orgasmu?

„Tas ir maksimālais baudas punkts, kad kā sprādziens izdalās visi hormoni un kam seko atslābums,” skaidro ārste. Satraukties par to, vai piedzīvotais ir orgasms vai nav, nav nozīmes – galvenais, lai pati sieviete to izjustu kā pēkšņu atbrīvošanos no spriedzes, piebilst ārste. Seksuālā uzbudinājuma laikā asinis pastiprināti pieplūst mazajam iegurnim (līdzīgi, kā tas notiek ar vīrieša dzimumlocekli), un, ja neseko orgasms, venozās asinis no tā neaizplūst, un tas mazajā iegurnī var radīt sāpes. Linda Grīnberga uzsver – ir vienalga, vai sieviete sasniedz vaginālo vai klitoriālo orgasmu, jo abos gadījumos seko atslābuma fāze. Vagīna, salīdzinot ar klitoru, krūšu galiņiem vai kaunuma lūpām, ir seksuāli mazāk jutīga. Vagīnas apakšējā trešdaļa reaģē uz pieskārienu, savukārt augšējās divas trešdaļas atbild galvenokārt uz spiedienu. Tas varētu būt skaidrojums tam, kāpēc tikai padsmit procentu sieviešu spēj sasniegt vaginālo orgasmu. „Ja sieviete nevar sasniegt vaginālo orgasmu, tā nav nekāda patoloģija!” uzsver ārste. „Tādēļ nav jādomā, ka viņa ir nepilnvērtīga.”

Turklāt spēja izjust vairākus orgasmus pēc kārtas palielinās ar gadiem. Tas parasti nenotiek divdesmit gadu jaunai sievietei, savukārt daudzas sievietes vecumā no četrdesmit spēj tos izjust. Turklāt tās sievietes, kurām patīk G punkta stimulēšana, stāsta, ka viņas orgasmu laikā ejakulē. Iespējams, ir pamats teikt, ka abiem iepriekšminētajiem pievienojies trešais iespējamais orgasms – G punkta radītais apmierinājums.

Bet ko darīt, ja sievietei nav partnera vai viņš ilgu laiku atrodas citā valstī? Vai orgasms masturbējot ir līdzvērtīgs? „Ja pašapmierinoties sieviete gūst orgasmu, tas tāpat ir orgasms,” uzskata ginekoloģe. Bet varbūt tomēr gadījuma sekss ir labāks, jo no saskarsmes rodas emocijas – jautāju ārstei. „To lai sieviete izvēlas pati. Manuprāt, galvenais likums – lai sieviete pēc seksa jūtas labi, lai viņā rodas prieks.”

Pētījumi rāda, ka lielākā daļa partneru orgasmu neizjūt vienlaikus. Parasti vīrietis sasniedz orgasmu pirmais. Ja vīrietis pēc tam neparūpējas par sievietes labsajūtu un viņai pieņemama masturbācija, veselības labad labāk „pabeigt” pašai.
Pētījumi rāda, ka lielākā daļa partneru orgasmu neizjūt vienlaikus. Parasti vīrietis sasniedz orgasmu pirmais. Ja vīrietis pēc tam neparūpējas par sievietes labsajūtu un viņai pieņemama masturbācija, veselības labad labāk „pabeigt” pašai.

Seksuālā reaģēšana

Kā tad rodas labsajūta? Viss sākas ar iekāri – subjektīvu sajūtu stāvokli, ko var izraisīt gan iekšēji radīts palīglīdzeklis – fantāzija, gan ārējs ieinteresēts partneris, un iekāre atkarīga no neiroendokrīnās sistēmas darbības. Iekārei seko vairākas seksuālās reaģēšanas fāzes. Uzbudinājuma fāzē sieviete sāk straujāk elpot, paaugstinās asinsspiediens, viņa jūt vispārēju siltuma sajūtu un muskuļu spriegumu, krūtīm pieplūst asinis, krūtsgali kļūst stingri. Klitors un kaunuma lūpas pietūkst. Otrajā uzbudinājuma fāzē seksuālā iekāre un erotiskās jūtas kļūst vēl spēcīgākas, un izpausmes sasniedz maksimālo intensitāti. Kaunuma lūpas kļūst tumši sarkanas, un vagīnas apakšējā trešdaļa pietūkst, izveidojot tā saukto orgasma platformu. Klitors paceļas tuvāk simfīzei (skrimšļveida savienojumam iegurņa priekšpusē). Sievietes maksts dziļākā trešdaļa maisveidīgi paplašinās, un dzemde nedaudz paceļas uz augšu. Sieviete sasniedz orgasmu. To veido vairākas (trīs līdz piecpadsmit) 0,8 sekunžu ilgas ritmiskas muskuļu kontrakcijas, tas ir, saraujas tie muskuļi, kas aptver maksti, starpeni, ānusu un orgasma platformu. Daudzas sievietes orgasma laikā pieredz  dzemdes kontrakcijas.

Atšķirībā no vīriešiem, kas uzreiz nespēj atbildēt seksuālajai stimulācijai pēc viena orgasma, sievietēm var būt vairāki orgasmi pēc kārtas. Turklāt visvieglāk sasniegt orgasmu ovulācijas laikā. Ceturtajā – atrisinājuma fāzē – ķermenis atgriežas atpūtas stāvoklī, kas ilgst 5 līdz 10 minūtes.

Pētījumi rāda, ka lielākā daļa partneru orgasmu neizjūt vienlaikus. Parasti vīrietis sasniedz orgasmu pirmais. Ja vīrietis pēc tam neparūpējas par sievietes labsajūtu un viņai pieņemama masturbācija, veselības labad labāk „pabeigt” pašai. Ar atslābumu no mazā iegurņa aizplūdīs venozās asinis. Nereti sievietes stāsta, ka viņām nav svarīgi sasniegt orgasmu, ja pats process ar vīrieti ir bijis patīkams. Ginekoloģe gan domā – sievietes, visticamāk, kautrējas vīrietim atklāt, ka kulminācija gājusi secen. Galu galā – ja negribas par to runāt, var arī pēc seksa pabūt vienatnē vannasistabā...

Orgasmu sasniegt bieži traucē sevis vērošana. Ja mīlējoties cita citai seko negatīvas domas par to, ka „ak, droši vien atkal orgasma nebūs!”, visticamāk, nebūs arī. Lai cik dzirdēts šķistu ieteikums atslābināties un necensties neko sasniegt, tas ir vienīgais ceļš, kā tikt pie baudas.

Sperma ietekmē veselību

„Parasti pieņem, ka spermatozoīdu dzīves ilgums sievietes ķermenī ilgst līdz piecām dienām, taču bijuši pētījumi, kas apstiprina, ka to dzīves ilgums var būt krietni garāks, līdz pat mēnesim,” stāsta ginekoloģe, psihoterapeite Gunta Frīdenberga. Sperma veidojas no tā, kas vīrieša organismā ar ēdienu un dzērieniem ir uzņemts trīs mēnešu laikā, un to ietekmē arī dzīvesveids. 90% no spermas sastāva veido auglīgs šķidrums, tai skaitā fruktoze, proteīns, minerāli un barības vielas. Ejakulācijas laikā izdalītajā vielā ir tikai 1% spermatozoīdu, pārējais sastāv no proteīniem, vitamīniem, cukura, sāls un ūdens. Tā spermas daļa, kas paliek makstī, uzsūcas caur maksts sieniņu. Tādā ceļā sievietes ķermenis saņem endorfīnus un hormonus, kas var uzlabot garastāvokli. Sperma turklāt atjauno sievietes maksts mikrofloru. Vīrieša sperma satur arī nelielu daudzumu folikulostimulējošā un lutenizējošā hormona, kas sievietes ķermenī regulē olnīcu darbību. Neliela šo hormonu deva caur maksti var stimulēt ovulāciju. Visnotaļ vērtīgs šķidrums!

Kur palikusi iekāre?

Kaut zinām daudzos mīlēšanās ieguvumus (laimes hormons oksitocīns palielina tuvības sajūtu un augstsirdību pret partneri; endorfīni mazina pat artrīta sāpes u.c), sievietēm ik pa laikam mēdz samazināties seksuālā iekāre, noplakt fantāzijas un vēlme pēc seksuālās aktivitātes. Psihologi to skaidro dažādi: iespējams, sievietei ir grūti izpaust emocijas, viņai ir bailes no grūtniecības vai seksuāli transmisīvajām slimībām, dažas pat neapzināti izvairās no situācijām, kas var vedināt uz seksuālām izpausmēm. Iespējams, sieviete baidās pazaudēt kontroli pār savām seksuālajām sajūtām un tāpēc pilnībā tās apspiež. Iekāri var mazināt arī vīrieša higiēnas trūkums vai sievietes bailes no vulgaritātes. Turklāt partneriem var būt dažāda izpratne par to, cik fiziski tuvu gribas atrasties otram cilvēkam.

„Kamēr sievietei viņas libido nerada problēmas, nav vajadzības neko idejas vārdā mainīt,” uzskata psihoterapeite Gunta Frīdenberga. Sievietei seksuālā pārliecība par sevi uzplaukst, kad viņa jūtas mīlēta un novērtēta. Tāpēc gadās, ka sieviete, kura ilgu laiku nav mīlējusies, sāk justies mazāk vērtīga. Tad ir vērts padomāt, vai sekss nosaka to, ka jūtamies kā īstas sievietes. Atbilde var būt gan jā, gan nē. Kā nu kurai. Galvenais – par to padomāt.

Emīlija Makouna / Foto: Bulls Press, Shutterstock