10 populārākās CV kļūdas
CV ir tava pašreklāma darba tirgū, un kļūdaini uzrakstīts pieteikums jaunajai vakancei par tevi nekavējoties radīs sliktu iespaidu, tādējādi, visticamāk, uzaicinājumu uz darba interviju nesagaidīsi.
Dzīvesstils

10 populārākās CV kļūdas

Jauns.lv

Pareizi uzrakstīts dzīves gājuma apraksts jeb CV ir pirmais solis ceļā uz kārotā darba atrašanu. Taču nereti cilvēki savā CV pieļauj kļūdas. Lūk, dažas populārākās.

10 populārākās CV kļūdas...

Nav skaidri minēts mērķis, kāpēc savu CV sūti tieši šim darba devējam

Saprotams, ka, steigā meklējot darbu, tu sūti savu CV un pieteikuma vēstuli vairākiem uzņēmumiem vienlaikus. Taču jārēķinās, ka ari darba devējs katru dienu saņem neskaitāmus pieteikumus un daudzos CV sāk šķirot, izskatot, vai konkrētajā dokumentā ir minēts mērķis. Katrs CV jāmaina, jāpielāgo individuāli katrai darba vakancei, uzsverot specifiskās un piemērotās īpašības un iemaņas.

Pareizi:

«Vēlos strādāt reklāmas/loģistikas/sabiedriskās ēdināšanas sfērā.»

Nepareizi: Norādīt, ka vēlies strādāt uzņēmumā, «kur daudz maksā», «kur maz jāstrādā».

Pārāk garš CV

Sūtot savu CV, tev jābūt gatavai ierasties ari uz darba interviju, tāpēc nav nepieciešams visus sīkumus par sevi izklāstīt vienā dokumentā rakstiski.

Pareizi: Labs CV rakstīšanas stils pieprasa, lai dokuments būtu viena A4 formāta lappuse, taču nekādā gadījumā - garāks par divām lapām.

CV nav pielāgots konkrētajai vakancei

CV adaptēšana vienai pozīcijai nozīmē uzrakstīt to tā, lai, dokumentu lasot, rastos iespaids, ka pieteikumu nosūtīt citai vakancei nemaz nebūtu iespējams. Tas piemērots tikai šim vienam konkrētajam darbam.

Nepareizi: Rakstot CV, nepārdomāt, kādi ir darba devēja nodomi un vēlmes, bet turpināt rakstīt pieteikumu pēc savām vajadzībām un ieskatiem.

Pareizi:

Pat ja darba sludinājumā nav precīzi izskaidrots, kādus darbiniekus darba devējs meklē, ir iespēja piezvanīt uz uzņēmumu un to precizēt.

Pievienota nepiemērota vai vienkārši nevajadzīga fotogrāfija

Pirmkārt, der ielāgot, ka fotogrāfija jāpievieno vien tādos gadījumos, ja tas prasīts darba sludinājumā.

Pareizi:

Ja darba devējs pieprasa, savam CV pievieno īpaši dokumentiem fotografētu bildīti vai pases foto.

Nepareizi: Pievienot foto pilnā augumā, kurā esi redzama pārlieku atkailināta, izaicinošā pozā vai vēl aplamāk - pievienot kāda pasaku varoņa attēlu, ko esi ieguvusi internetā. Tāpat vari kļūdīties, ja, kandidējot uz darbavietu uzņēmumos, kur valda ļoti brīvs apģērba kods (piemēram, reklāmas aģentūrā), nosūtīsi pārāk oficiālu fotogrāfiju.

Esi koncentrējusies uz pienākumiem, nevis uz panākumiem

Veidojot savu CV, visbiežāk pieļautā kļūda ir koncentrēšanās uz pienākumiem, bet ne uz panākumiem. Taču tas nav pareizi.

Pareizi: Sadaļā «darba pieredze» uzskaitīt ne tikai darbavietas, kurās esi strādājusi, bet ari precīzi attēlot darba veidu, norādīt atbildības līmeni, veiktos uzdevumus, konkretizēt rezultātus, piemēram: «Tirdzniecības menedžere: biznesa pasākumu pārdošana lielākajiem Latvijas uzņēmumiem. Mēnesī vidēji pārdots par Ls 12 000, apmācīti 2 jauni darbinieki, lietojot manis piedāvāto pārdošanas sistēmu, uzņēmuma apgrozījums palielinājies par 30%.»

Maldinoša informācija

Katrs cilvēks savu darba pieredzi sāk uzkrāt no nulles, bet ko iesākt, ja vēlies pretendēt uz labu darbavietu, taču nav vajadzīgās pieredzes? Esi patiesa un neaizraujies ar melošanu! Reputācija būs sabojāta, ja intervijas laikā tevi atmaskos.

Pareizi: Uzskaitot savas bijušās darbavietas, norādi, kā sazināties ar taviem bijušajiem darba devējiem, lai viņi varētu sniegt atsauksmes. Ik pa laikam CV informāciju ieteicams atjaunot, lai tā nebūtu novecojusi un maldinoša.

Iepriekšējo darba devēju nosodīšana

Lai kādas būtu tavas domas par iepriekšējiem priekšniekiem, to neatspoguļo CV, jo tas ir tikai tavs viedoklis. Atceries - CV jābūt maksimāli lietišķam un objektīvu informāciju atspoguļojošam.

Pareizi: Aiz katras minētās darbavietas norādi iemeslu, kāpēc šīs darba attiecības tika pārtrauktas, kāds bija īstais iemesls («pēc abpusējas vienošanās», «pēc pašas vēlēšanās»). Nepareizi: Kā aiziešanas iemeslu minēt - verdziski darba apstākļi, neko nesaprotoši vadītāji, pārāk mazs atalgojums.

Pārāk daudz gramatikas kļūdu

CV ir tava pašreklāma darba tirgū, un kļūdaini uzrakstīts pieteikums jaunajai vakancei par tevi nekavējoties radīs sliktu iespaidu, tādējādi, visticamāk, uzaicinājumu uz darba interviju nesagaidīsi.

Pareizi: Gramatisko kļūdu labošanai izmanto teksta rediģēšanas programmas datorā, bet pirms CV nosūtīšanas to ieteicams uzticēt izlasīt kādam, kurš pārvalda gramatiku.

Neobjektīvu rekomendāciju pievienošana

Daudziem darba devējiem ir svarīgi saņemt rekomendācijas no iepriekšējām darbavietām.

Pareizi: CV atsevišķā sadaļā minēt to personu kontaktadreses un tālruņus, kas varētu sniegt par tevi rekomendāciju. Jānorāda vārds (kas rekomendē), uzņēmums, pienākumi, kontaktinformācija (telefona numurs, e-pasta adrese).

Nepareizi:

CV pievienot jau gatavus rekomendāciju dokumentus un tajos nenorādīt cilvēka kontakttālruni, kas sniedz rekomendāciju. Rodas iespaids, ka sūtītājs šīs rekomendācijas sacerējis pats. Slikts stils ir norādīt savus draugus, radus, paziņas kā personas, kas par tevi sniegs rekomendācijas.

Nepārdomāts personīgo īpašību apraksts

Sludinājumā minēts, ka darba devējs meklē komunikablus darbiniekus, kas apveltīti ar lielu iniciatīvu, un, protams, savā CV un motivācijas vēstulē tu norādi, ka esi bez gala komunikabla un ar lielu iniciatīvu darbā. Darba intervijā ir pieļaujams jautājums: «Izstāstiet, kādu iniciatīvu izrādījāt, strādājot iepriekšējā darbā?», un atbildes vietā būs mulsuma pauze.

Pareizi:

Pirms ieraksti katru sev piemītošo īpašību CV, padomā par piemēru no darba dzīves, kas šo īpašību varētu apliecināt. Darba intervijā šādi jautājumi ir neizbēgami. Arī tad, ja kā savu interesi norādi grāmatu lasīšanu, atceries - kāda bija pēdējā grāmata, kuru izlasīji.

Nepareizi: Kā savas intereses uzskaitīt aizraušanās, kas nekādā veidā nav saistītas ar darbu, uz kuru pretendē. Piemēram, ja vēlies kļūt par interjera dizaineri, pie vaļaspriekiem daudz pareizāk būtu minēt izstāžu apmeklējumu, ceļojumus, nevis skaistumkopšanas salonu apmeklēšanu vai galda spēļu spēlēšanu.


Kasjauns.lv/ Foto: Shutterstock