Mēs dzīvojam nabadzīgi, tagad pieteicies trešais bērns... Kā rīkoties?
Es negribu, lai mani divi bērniņi cieš trešā bērna dēļ. Es baidos, jo zinu, ka neizvilkšu – rati, gulta, pamperi, drēbes utt. Atdodot visu trešajam, baidos atņemt šiem diviem. Ko man darīt?
Dzīvesstils

Mēs dzīvojam nabadzīgi, tagad pieteicies trešais bērns... Kā rīkoties?

Jauns.lv

"Man no vīra ir divi bērniņi. Iet man grūti, gan es, gan vīrs esam bāreņi, līdz ar to grūtības seko katru soli. Es mīlu bērnus, un ļoti gribu viņiem to labāko. Man ir kājas, rokas, vēlos atrast darbu un cīnīties pašu spēkiem tālāk," savu stāstu ģimenes portālam mammamuntetiem.lv uztic kāda māmiņa.

Mēs dzīvojam nabadzīgi, tagad pieteicies trešais b...

Mana situācija ir tāda – esmu bārene. Biju precējusies, tagad esmu šķīrusies dēļ vardarbības ģimenē no vīra puses – paldies visiem, kas man palīdzēja ar to tikt galā, jo pati sēdēju kā ieslodzījumā, šai vardarbības verdzībā. Vienmēr biju godīga, labi mācījos, neslaistījos, satikos ar vienu vīrieti, ar to arī apprecējos.... Man no vīra ir divi bērniņi. Iet man grūti, gan es, gan vīrs esam bāreņi, līdz ar to grūtības seko katru soli. Es mīlu bērnus, un ļoti gribu viņiem to labāko. Man ļoti grūti padodas bērniem iegādāties mīļākās mantiņas utt.

Dzīvot mūžīgi uz pabalstiem nevēlos, visu laiku būt trūcīgā statusā arī negribu. Man ir kājas, rokas, vēlos atrast darbu un cīnīties pašu spēkiem tālāk. Problēma ir tajā, ka tomēr iepazinos ar puisi, kurš nav nemaz tik jauks, uzzināju, ka viņam vajag tik deklarāciju no manis utt. Pašķīrāmies... Viņš bija vardarbīgs un apsaukāja manus bērniņus. Ar puisi bijām kopā apmēram trīs nedēļas, tagad nelaižu sev klāt un nekontaktējos. Viņš dzer, pīpē, es to nedaru.

Es knapi no vienas vardarbības tiku laukā, tāpēc nevēlos atkal darīt kļūdu. Šķiroties uzzināju, ka esmu stāvoklī... Ko man tagad darīt? Es negribu dzīvot nabadzībā. Es negribu, lai mani divi bērniņi cieš trešā bērna dēļ. Es baidos, jo zinu, ka neizvilkšu – rati, gulta, pamperi, drēbes utt. Es to nepavilkšu. Atdodot visu trešajam, baidos atņemt šiem diviem. Ko man darīt? Kā rīkoties pareizi?

Atbild Ivita Krastiņa, adopcijas jautājumu konsultante

Šajā gadījumā aicinām Jūs doties pie pašvaldības sociālā dienesta speciālistiem, lai noskaidrotu, kādas atbalsta iespējas Jums pašvaldība var piedāvāt . Tāpat arīdzan Latvijā darbojas Grūtniecības Krīzes centrs, kas sniedz konsultācijas nevēlamas grūtniecības gadījumā ( http://www.krizescentrs.lv). Bez tam daudzas pašvaldības nodrošina psihologa pakalpojumus saviem iedzīvotājiem. Papildus vēlamies informēt, ka no 2013.gada 1.janvāra ir stājušies spēkā grozījumi normatīvajos aktos, kas paredz lielāku atbalstu jaunajiem vecākiem:

1) ģimenes valsts pabalsta izmaksa 2013. un 2014.gadā tiks nodrošināta pašreizējā apjomā (8 Ls par katru bērnu vecumā no gada līdz 19 gadiem), paredzot, ka Valsts sociālo pabalstu likuma 15.panta trešajā daļā noteiktā ģimenes valsts pabalsta apmēra diferenciācija atkarībā no bērnu skaita ģimenē stājas spēkā no 2015.gada 1.janvāra, t.i., par otro bērnu ģimenē ģimenes valsts pabalsts būs 2 reizes, bet par trešo bērnu un nākamajiem bērniem - 3 reizes lielāks nekā par pirmo bērnu ģimenē;

2) tiek samazināti apmēra ierobežojumi maternitātes pabalstam, paternitātes pabalstam un vecāku pabalstam, nosakot, ka pabalstiem, kuru piešķirtais apmērs pārsniedz 23,02 Ls kalendāra dienā, par vienu kalendāra dienu izmaksājamā pabalsta summa ir 23,02 Ls un 50% no piešķirtās summas virs 23,02 Ls, kā rezultātā samazināsies pabalstu saņēmēju skaits, kuru pabalstu apmēriem piemēroti likumā „Par valsts pabalstu izmaksu laika periodā no 2009.gada līdz 2014.gadam” noteiktie ierobežojumi. Līdz ar to, laika periodā no 2013.gada 1.janvāra līdz 2014.gada 31.decembrim ierobežojumu piemērošana skars daudz mazāku pabalstu saņēmēju skaitu, salīdzinot ar pašreizēju situāciju;

3) bērna kopšanas pabalsts: no 2013.gada 1.janvāra no pašreizējiem 50 Ls līdz 100 Ls tiek paaugstināts bērna kopšanas pabalsta apmērs sociāli neapdrošinātām personām laika posmā no bērna dzimšanas līdz gada vecumam; no 2013.gada 1.janvāra no pašreizējiem 30 Ls uz 100 Ls tiek paaugstināts bērna kopšanas pabalsta apmērs bērniem vecumā no gada līdz pusotram gadam; no 2013.gada 1.janvāra tiek turpināta bērna kopšanas pabalsta izmaksa bērniem vecumā no pusotra līdz diviem gadiem, 30 Ls mēnesī. Vienlaikus tiek paaugstināts piemaksas pie bērna kopšanas pabalsta vai vecāku pabalsta apmērs par dvīņiem vai vairākiem vienās dzemdībās dzimušiem bērniem līdz 100 Ls par katru nākamo bērnu vecumā līdz 1,5 gadam.

4) vecāku pabalsts: no 2013.gada 1.janvāra tiek paaugstināts vecāku pabalsta minimāls apmērs no 63 Ls uz 100 Ls mēnesī;

5) no 2013.gada 1.septembra tiek nodrošināts valsts atbalsts pašvaldību pirmsskolas izglītības iestāžu rindu likvidēšanai. Atbalstu (līdz 100 Ls mēnesī) piešķir privātam pakalpojuma sniedzējam par bērniem no pusotra gada vecuma līdz obligātai bērna sagatavošanas pamatizglītības ieguves uzsākšanai, kuri ir uzņemti rindā un nesaņem pakalpojumu pašvaldības izglītības iestādē;

6) no 2013. gada 1. janvāra brīvpusdienas tiek nodrošinātas arī 2. klašu skolēniem. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.1206 „Kārtība, kādā aprēķina, piešķir un izlieto valsts budžetā paredzētos līdzekļus pašvaldībām pamatizglītības iestādes skolēnu ēdināšanai”, viena 1. un 2. klases bērna brīvpusdienu nodrošināšanai valsts piešķir 80 santīmu dienā;

7) no 2013.gada 1.janvāra daudzbērnu ģimenēm ir tiesības saņemt nekustamā īpašuma nodokļa atlaides, kā summa ir samazināma par 50 procentiem no aprēķinātās nodokļa summas, bet ne vairāk par 300 latiem, par dzīvojamām mājām neatkarīgi no tā, vai tās ir vai nav sadalītas dzīvokļu īpašumos, dzīvojamo māju daļām, telpu grupām nedzīvojamās ēkās, kuru funkcionālā izmantošana ir dzīvošana, un tām piekritīgo zemi personai, ja šai personai (pašai vai kopā ar laulāto) vai tās laulātajam taksācijas gada 1.janvārī ir trīs vai vairāk bērni vecumā līdz 18 gadiem (arī aizbildnībā esoši vai audžuģimenē ievietoti bērni) un ja personai vai tās laulātajam šajā objektā ir deklarētā dzīvesvieta kopā ar vismaz trijiem no minētajiem bērniem. Vienlaikus vēlamies informēt, ka pēc bērniņa piedzimšanas Jums ir iespēja, ja bērna tēvs labprātīgi nevēlas atzīt paternitāti, noteikt to tiesas ceļā, vienlaikus arīdzan lūdzot tiesu noteikt uzturlīdzekļus bērnam, kā arī lemt par iespējamajiem bērna tēva ierobežojumiem saskarsmē ar bērnu, ņemot vērā to, ka viņš ir bijis vardarbīgs.

Mammamuntetiem.lv / Foto: Shutterstock