Diētas ārste: mēs ēdam arī tad, ja neesam izsalkuši
Jāizvēlas ēdiens, kurš mums garšo, jo, ēdot to, kas negaršo, šādu rīcību var pielīdzināt vardarbībai pret sevi, uzsver dietoloģe.
Dzīvesstils

Diētas ārste: mēs ēdam arī tad, ja neesam izsalkuši

Jauns.lv

"Spriežot pēc tā, kādus vārdus sieviete izvēlas, sevi raksturojot, aprakstot savu ķermeni, savu uztura uzvedību, var pateikt, vai sieviete sevi mīl. Ja sieviete sevi nemīl, visbiežāk viņa raksturo sevi vārdiem „pretīga”, „resna”. Ja sieviete tomēr sevi mīl, viņa par sevi saka, ka ir vienkārši „noapaļojusies”, un tā jau ir liela starpība," teic sertificēta ārste dietoloģe, pārtikas atkarības speciāliste Dr. Irisa Oganesjana.

Diētas ārste: mēs ēdam arī tad, ja neesam izsalkuš...

Lai palīdzētu savām pacientēm atvadīties no liekajiem kilogramiem, ārste izmanto psihodietoloģijas metodi.

„Psihodietoloģija” ir jēdziens, kas cēlies no diviem vārdiem: psiholoģija un dietoloģija. Psihe no grieķu valodas tulkojumā nozīmē  dvēsele. Ja dvēseli ārstē ar psihoterapiju, tad arī ēšanas problēmas var ārstēt tieši tāpat.

Ar ko sākt?

Apsverot domu par atbrīvošanos no liekajiem kilogramiem,  nereti sievietes uzreiz iedomājas par sevis ierobežošanu un nabadzīgu ikdienas ēdienkarti.

Tomēr Dr. Irisa Oganesjana ir citās domās: „Būtu jāsāk ar to, ka jāizvēlas ēdiens, kurš mums garšo,jo, ēdot to, kas negaršo, šādu rīcību var pielīdzināt vardarbībai pret sevi - mēs sevi piespiežam kaut ko darīt, un tas var dot rezultātu uz kādu brīdi, bet ilgstošā laika periodā tas nebūs auglīgi.”

Mēs taču ikviens esam dzirdējuši aicinājumu: „Ieklausies savās sajūtās!” Tieši tāpat strādā arī šī „psihodietoloģijas” metode - vienkārši  ir jāiemācās dzirdēt savu ķermeni, sava ķermeņa signālus. Savukārt, ja sieviete ēd, vadoties pēc savām emocijām, neiestājas sāta sajūta, jo emocijas nevar pabarot ar pārtiku.

Taujāta, kā sadzirdēt šos signālus, dietoloģe uzskata, ka to var panākt trenējoties,bet ar laiku jau tas ir pavisam vienkārši: atslēdzamies no apkārtējās pasaules, aizveram acis, noliekam roku uz vēdera kuņģa rajonā un vienkārši pāris reizes ieelpojam, izelpojam un top skaidrs – ir sāta sajūta vai nav. Ieklausīšanās sevī notiek pakāpeniski, un katram  - citādāk.

Kāds iemācās ieklausīties sevī visai ātri – nedēļas laikā, citam vajag vairāk laika, jo mūsu ķermeņa signāli ir apspiesti jau no bērnības. Kad mēs sākam sevi dzirdēt, mums našķus nevajag tik daudz. „Tā ir šīs metodes atslēga - mēs varam atļauties ēst našķus, bet nelielā daudzumā,jo vairāk tos vienkārši negribas, bet tajā pat laikā neesam sev neko lieguši,” papildina dietoloģe.

Māmiņu klubs / Foto: AFP