Šefpavārs Jansons joko par nogrieztiem pirkstiem. FOTO
“Sveiki, Tamāra!” mundri sasveicinās šefpavārs Māris Jansons no BIBLIOTĒKA N°1 Restorāns. Rīgas Centrāltirgū jau gadiem iestaigāta sava taciņa, pa kuru ejot pavārs ne tikai iepērkas, bet jau ir sadraudzējies ar pārdevējiem.
Pie Tamāras pirktā zoss šoreiz par greznu cepeti pārtop tepat tirgū, kur sakņu paviljonā iekārtota gardēža Jāna Ozola un raidījuma Garšīgi dzīvojam virtuve. Asie naži rosina pavāru atcerēties jociņus par pavārzeļļiem, asiem nažiem un pirkstiem.
Centrāltirgū kā savējais
Iepirkties ar Māri Jansonu ir interesanti. Viņš zina, kā nopirkt gardāko zosi, zina gaļas paviljonā stendu, kur ir visīstākās un gardākās desas un kur labākie kūpinājumi. Sakņu paviljonā viņš prasa viņam iesvērt rožkāpostus un tādējādi atgādina, ka Briseles kāpostiem ir senāks un latviskāks vārds.
Kulinārais patriots
Jansons ir mūsdienu latviešu virtuves fans un no tepat augušiem Latvijas produktiem pagatavo ēdienu visaugstākajā līmenī un garšīgi.
Māris Jansons ir viens no šefpavāriem, kas Latvijā grib paveikt to, ko kādreiz izdarīja viens no pasaules ietekmīgākajiem pavāriem, ziemeļu virtuves guru no Dānijas Klauss Maijers, pasaules gardēžu kartē ieviešot Skandināviju ar jauno ziemeļu virtuvi. Viņa restorāns Noma (no vārdu Nordisk Mad pirmajām zilbēm, kuri tulkojumā nozīmē – ziemeļu ēdiens) trīs gadus pasaules restorānu topā bija pirmais un tikai šogad atdeva pirmo vietu citam izcilam restorānam. Jansons atklāj, ka nesen Maijers ciemojies Rīgā un abi izstaigājuši Centrāltirgu. Izcilais pavārs novērtējis gan sakņu paviljona piedāvājumu, gan jo īpaši kūpināto zivju klāstu zivju paviljonā.
Meistarība sākas ar uzsvārci
“Neviens tavs klients nav tava mazā pirkstiņa vērts,” pavārzeļļu jociņus plēš Jansons, raugoties uz raidījuma vadītāja Ozola plāksteri uz pirksta. Tāpat viņš gatavojot pastāsta par saviem mācekļa gadiem pie slavenā pavāra Mārtiņa Rītiņa restorānā Vincents. Rītiņš pret saviem pavāriem bija stingrs un prasīgs – tas ļāva tapt īpašiem ēdieniem un jaunajiem pavāriem attīstīt savu meistarību. Rītiņš prasīja precizitāti it visā, sākot ar virtuves uzsvārci, ar ko sākas izcils ēdiens. Tagad, kad Jansons pats ir šefpavārs, jāmāk ne tikai pašam pagatavot izcilus ēdienus, bet arī vadīt pavāru kolektīvu un tikt galā ar papīru darbiem.
Zosi var pildīt tik dažādi
Mārtiņdienas rītā Jansons dalās ar noslēpumiem, kā pagatavot brīnumgardu zoss cepeti. “Pildījumi var būt dažādi – var variēt ar dažādiem mājās esošiem produktiem,” stāsta Jansons un pēc pildījuma sagatavošanas ļauj zoss pildīšanas prieku izbaudīt Jānim Ozolam. Izskatās, ka gardēdim un raidījuma vadītājam šis process patīk. Vēl dažas viltības, ko vērts zināt, un pēc dažām stundām uz paplātes pavārs servē fantastiski gardu zoss cepeti, kam apkārt ir krāsainas piedevas – burkāni, rožkāposti, topinambūri un šalotes sīpoli.
Raidījumu Garšīgi dzīvojam skatieties TV3 svētdienās pulksten 9.25 no rīta vai atkārtojumu TV3 Play, kā arī Rīgas Centrāltirgus mājaslapā. Tūlīt pēc raidījuma precīzas ēdienu receptes publicējam portālā www.kasjauns.lv un Rīgas Centrāltirgus mājaslapā http://www.rct.lv/lv/tv-garsigi-dzivojam/ vai www.centraltirgus.lv
Šefpavārs Jansons joko par nogrieztiem pirkstiem
Pildīta zoss
6 personām
Pagatavošana – 3 stundas
Vajadzīgs:
Apmēram 3,5 kg smaga zoss, labāk mātīte
Zoss akniņas
200 g cūkas maltās gaļas
200 g žāvētu melnplūmju
500 g vārītu ēdamo kastaņu
5 šķēles baltmaizes
2 sīpoli
Galviņa ķiploku
Sāls un pipari
Medus
Kociņi zoss aizspraušanai vai kulinārā adata un diegs, folija.
Zosij nogriez kaklu, kājas un spārniem galus, tos paglabā buljonam. Piestā ber melnos piparus un sāli un saberz. Zosi nosusini un ierīvē ar sāli un pipariem.
Pagatavo pildījumu. Smalki sagriez sīpolu, zoss akniņas, sakapā ķiploku, apcep, pievienojot timiānu. Sagriez vienādos gabalos plūmes, maizi, kastaņus. Apceptos sīpolus un akniņas sajauc ar pārējām sagrieztajām sastāvdaļām, malto gaļu, pievieno garšaugus, garšvielas, sāli. Pildi zosi un tad aizšuj vai aizspraud ciet vēderu. Liek zosi uz cepešpannas, pārklāj ar foliju un liec cepties 170 grādos uz divarpus stundām. Ik pa laikam pārbaudi, vai nav sausa cepešpanna, pielej ūdeni, ja vajag. Beigās, kad zoss gatava, to nobrūnini 200 grādos. Pirms tam nosmērējot ar cepeša šķidrumu un medu, lai veidojas glazūra.
6 personām
Pagatavošana – 40 minūtes
Vajadzīgs:
1 kg topinambūru
500 g rožkāpostu (Briseles kāpostu)
200 g sviesta
200 g pērļu vai šalotes sīpolu
Timiāna bunte
Rozmarīna bunte
Sāls un pipari
Rapšu eļļa
Kartupeļi, burkāni
Rožkāpostus katru sagriez uz pusēm un verdošā ūdenī noblanšē apmēram 3–5 minūtes. Izveido no folija kabatiņas, ap izplestu plaukstu lokot augšā folijas malas. Kārtīgi nomazgātus un sagrieztus topinambūrus, sīpolus, lielos gabalos sagrieztus burkānus, ja vēlies, arī sagrieztus kartupeļus un blanšētus rožkāpostus, katru liec savā kabatiņā, Pārliec ar garšaugiem, sāli, pipariem, sviestu. Kabatiņas liec uz cepešplāts, nedaudz aizloki un liec cepties, kamēr gatavi.
Tad piedevas kārto uz paplātes, virsū liec zoss cepeti. No zoss cepeša sulas pagatavo mērci.
4 personām
Pagatavošana – viena stunda
Vajadzīgs:
4 lieli bumbieri
4 krustnagliņas
2 mazas lauru lapas
1 standziņa kanēļa
1 citrona miziņa
125 g brūnā cukura
750 ml sarkanvīna
Kartupeļu vai kukurūzas ciete
Bumbierus nomizo, ar kātiņiem uz augšu saliec dziļā pannā vai katliņā. Pilnīgi nogatavojušies bumbieri labāk uzsūks vīnu nekā pusgatavi.
Bumbieriem pārkaisi cukuru, pārlej vīnu, pievieno krustnagliņas, lauru lapas, kanēļa standziņu, citrona miziņas. Katliņu liec uz uguns. Pēc tam kad vīns uzvārījies, uz mazas uguns turpini vēl karsēt 40–50 minūtes.
Bumbierus pa vienam izņem no sarkanvīna un liec trauciņos. Šķidrumu nokās, pieregulē garšu un iebiezini ar cieti, ko pirms tam šķīdini aukstā ūdenī (ēdamkarote uz nepilnu glāzi ūdens, kārtīgi izmaisi un maisot lej verdošajā vīna mērcē, līdz sabiezē).
Ar mērci pārlej bumbierus, pirms pasniegšanas pārkaisi ar pūdercukuru.
Anda Leiškalne/Foto: Jānis Saliņš