Pētījums: latvieši sevi uzskata par otriem stilīgākajiem pasaulē
Sievietes iepērkas biežāk, bet apģērbam tērē mazāk nekā vīrieši.
Dzīvesstils

Pētījums: latvieši sevi uzskata par otriem stilīgākajiem pasaulē

Jauns.lv

Baltika Group un SKDS socioloģiskais pētījums liecina, ka Latvijas iedzīvotāji ar zemu pašvērtējumu nesirgst. Mēs sevi uzskatām par otro vislabāk ģērbto tautu pasaulē, uzreiz pēc francūžiem.

Pētījums: latvieši sevi uzskata par otriem stilīgā...

Pētījuma rezultāti rāda, 62% Latvijas iedzīvotāju dod priekšroku ikdienišķi brīvam ģērbšanās stilam, bet 43% - klasiskam un elegantam. Savukārt katrs piektais vēlētos ģērbties lietišķā stilā, pat ja darba vieta to nepieprasītu. Visbiežākais iepirkšanās iemesls sieviešu vidū, kā jau to varētu iedomāties, ir vēlme sevi iepriecināt un palutināt – tā to pamato trīs ceturtdaļas aptaujāto dāmu. Turpretī vīriešiem raksturīga praktiskāka pieeja - 82% no viņiem iepirkties dodas tikai tad, kad vecā drēbju kārta jau ir novalkājusies.

Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju ar savu ģērbšanās vēlas iekļauties apkārtējā sabiedrībā un necenšas izcelties. Sekošanu modes tendencēm atzina 35% aptaujāto, bet pavisam neliela daļa – 5% - tādā veidā vēlas izcelties. “Baltika Latvija” direktore Maruta Ērgle pētījuma prezentācijā piezīmēja, ka sievietes viņas pārstāvētajos veikalos lielākoties iegādājoties vienkāršu, ne pārāk uzkrītošu apģērbu, bet savu individualitāti pauž ar oriģināliem aksesuāriem, ko pēc izvēles var piekombinēt.

Sievietes iepērkas biežāk nekā vīrieši, taču mēnesī tērē mazāku summu – vidēji 36 latus
Sievietes iepērkas biežāk nekā vīrieši, taču mēnesī tērē mazāku summu – vidēji 36 latus

Pētījums atklāj vēk kādu interesantu faktu - sievietes ir taupīgākas un mēnesī par apģērbu tērē vidēji 36 latus, bet vīrieši – 45 latus. Lielākā daļa respondentu iepērkas reizi trijos mēnešos, un aktīvākās pircējas ir sievietes. Trīs ceturtdaļas aptaujāto sūdzas, ka apģērba cenas Latvijā ir pārāk augstas, bet puse vēlētos sastapt augstāku kvalitāti. 49% nevar atrast atbilstoša izmēra drēbes, savukārt 48% sūdzas par pārlieku mazu izvēli. Dzimumu starpā maz atšķiras dārgākā cena, ko viņi jebkad samaksājuši par vienu apģērba gabalu. Sievietēm tie ir 115 lati, bet vīriešiem – 120 lati.

Viens no aptaujas uzdevumiem bija 10 ballu skalā novērtēt, cik stilīgas ir citas tautas. Pirmajā vietā ar 7,4 punktiem ierindojās modes meka Francija, bet latvieši diez ko neatpalika – paši respondenti sevi ierindoja otrajā vietā ar 7,3 punktiem. Nedaudz mazāku atzīmi ieguva Itālija, kurai sekoja Igaunija, Lietuva, Krievija un Skandināvija. Par nestilīgāko tautu latvieši atzina amerikāņus, kuri saņēma tikai 5 punktus.

Priekšstatu par jaunākajām modes tendencēm 35% Latvijas iedzīvotāju gūst pētot garāmgājējus uz ielas, saviesīgos pasākumos vai sabiedriskajā transportā. Katrs trešais aplūko apģērbu veikalu skatlogus, 26% stila idejas smeļas internetā, bet 22% no modes žurnāliem. 16% skatās modes pārraides televīzijā, bet vēl tikpat daudz aptaujāto vēro kolēģu un draugu stilu. Puse vīriešu atzina, ka modes tendencēm neseko un pat neievēro, kā ģērbušies citi.

92% sieviešu atzīst, ka iepirkšanās viņām uzlabo garastāvokli.
92% sieviešu atzīst, ka iepirkšanās viņām uzlabo garastāvokli.

92% sieviešu piekrīt, ka  jauna apģērba iegāde uzlabo viņu garastāvokli. Puse iedzīvotāju uzskata, ka Latvijā sievietes ģērbjas modernāk nekā citur Eiropā. Bet 66% sieviešu un 59% vīriešu domā, ka uz slikti ģērbtu sievieti vīrietis otrreiz nepaskatīsies. Interesanti, ka šāds viedoklis vairāk izplatīts lauku iedzīvotāju vidū.

Aptaujātie cilvēki nepiekrīt, ka vīriešiem neklātos valkāt rozā kreklus. Dāmas gan šajā jautājumā ir krietni piekāpīgākas par pašiem vīriešiem.

Nevajadzīgās drēbes 43% Latvijas iedzīvotāju atdod draugiem un paziņām, un vēl tikpat liels skaits cilvēku to izmanto saimniecības vajadzībām. 31% to ziedo, un vēl tikpat noliek pie atkritumu konteineriem, lai to paņemtu kāds, kam tas ir vairāk vajadzīgs. Tikmēr 28% nevajadzīgo apģērbu glabā ar cerību, ka vēl kādreiz radīsies izdevība to uzvilkt, kamēr 23% to vieglu roku izmet.7% iedzīvotāju to pāršuj.

Aptaujā piedalījās 1000 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Kasjauns.lv / Foto: All Over Press