
Nauda nekrājas? Iespējams, tu to tērē bezjēdzīgi

Ja centu netaupīsi, pie eiro netiksi – tāds varētu būt aktuālais sauklis. Un tajā ir daudz patiesības, tāpēc pienācis laiks rūpīgi izvērtēt visus savus un ģimenes izdevumus.
Nemaksā par to, ko nelieto
Izvērtē telekomunikāciju, interneta, TV pakalpojumu, elektrības cenas un noslēgtos līgumus ar pakalpojumu sniedzējiem. Izpēti konkurentu piedāvājumu, jo, iespējams, tieši tagad ir īstais laiks pārmaiņām, par kurām jau kādu laiku domāji, bet nekādi nevarēji saņemties tās īstenot. Rūpīgi apskati visus abonementus, par kuriem maksā ik mēnesi. Iespējams, sen vairs neizmanto kādas lietotnes, nespēlē interneta spēles, par kurām katru mēnesi maksā vairākus eiro. To vietā labāk abonē kādu preses izdevumu. Varbūt tavā makā ir debetkarte vai kredītkarte, kuru nelieto, lai arī ik mēnesi no tava konta automātiski tiek ieturēta apkalpošanas maksa. Pret visu rēķinu apmaksu izturies atbildīgi, samaksājot laikus, jo daudzi uzņēmumi iekasē soda naudu par katru nokavēto dienu.
Ardievu, šopaholiķe!
Lai arī cik sāpīgi tas būtu, vismaz uz laiku ir jāatvadās no savas iekšējās šopaholiķes. Tagad ikvienam pirkumam jābūt pārdomātam, nevis spontānam. Ja nespēj turēties pretī kārdinājumam, neej veikalos un neskaties arī internetveikalu piedāvājumus, izņemot gadījumus, kad kaut kas ir tiešām akūti nepieciešams. Arī tad aplūko tikai to preču kategoriju, kurā atrodama tev vajadzīgā prece. Tagad ir laiks novērtēt pirkumu kvalitāti, nevis kvantitāti. Un atceries, ka arī lietotas mantas var būt labas. Un izpārdošanu laikā īpaši vajag turēt sevi grožos, lai nepirktu nevajadzīgas lietas. Tas pats attiecas uz dāvanām – labāk uzaicini ciemos draudzeni uz tējas vakaru, nevis dāvini viņai kārtējo sveci vai svečturi, kas tikai krās putekļus.
Starp citu, ja tev ļoti patīk pirkt, varbūt tikpat lielu prieku gūsi arī no pārdošanas. Izrevidē skapjus un pārdod to, kas nav nepieciešams, bet joprojām ir labs – apģērbu, apavus, mēbeles, puķu stādus, ievārījumus, kas savārīti krietni par daudz. Šādi gan nopelnīsi, gan palīdzēsi citiem ieekonomēt. Ja nu gadījumā jāpērk kāda vērtīgāka lieta, piemēram, jauna sadzīves tehnika, pievērs uzmanību ne tikai cenai, dizainam un funkcionalitātei, bet arī energoefektivitātei. Pat ja A klases prece ir dārgāka, drīz vien atpelnīsi ieguldījumu, par elektrību maksājot mazāk.

Nemet naudu miskastē
Vai esi kādreiz padomājusi, cik daudz pārtikas, par kuru esi samaksājusi, izmet miskastē? Veic eksperimentu! Ikreiz, kad izmet miskastē vecu pārtiku, kas palikusi pāri, aprēķini, cik tā varētu izmaksāt, un šo summu pieraksti. Pēc nedēļas, divām vai mēneša saskaiti visu kopā. Skaitlis būs iespaidīgs! Ja vēl pierēķināsi klāt elektrības vai gāzes un ūdens izdevumus, kas tika patērēti gatavošanas laikā…
Ļoti daudz naudas var ieekonomēt, ņemot līdzi uz darbu, skolu vai izbraucienā mājās gatavotu maltīti. Arī kafiju nepērc kioskos vai automātos, bet paņem līdzi. Pat ēdot ļoti lētā ēstuvē un izdzerot pa ceļam pirktu kafiju, dienā iztērēsi vismaz piecus eiro, mēnesī tie būs vairāk nekā 100 eiro. Un tas ir tikai vienam ģimenes loceklim!
Dari pati
Vai atceries, kā agrāk nagus un matus krāsoji pati? Jā, arī tā ir iespēja ieekonomēt! Nav jau tā, ka no šiem pakalpojumiem jāatsakās pavisam, jo apčubinātai būt ir forši un arī skaistumkopšanas meistariem sava dienišķā maizīte jānopelna, bet apmeklē viņus retāk, teiksim, reizi divos mēnešos, nevis katru mēnesi.
Nesteidzies ikreiz uz veikalu, kad jādodas ciemos. Mūsdienās par daudz vērtīgākām uzskata dāvanas, kas darinātas pašu rokām. Laba dāvana var būt marinētu gurķu burka un tomāti želejā, adītas zeķītes vai pat kopīgi pavadīts laiks, bet lielisks ciemkukulis būs pašcepti speķarauši vai plātsmaize.