Gribu turēt suni, bet nezinu par noteikumiem: ko darīt?
foto: Paula Čurkste/LETA
Prasību mājdzīvnieku turēšanai ir gana daudz, bet ne visi tās zina.
Likums un taisnība

Gribu turēt suni, bet nezinu par noteikumiem: ko darīt?

Kārlis Seržants

"Likums un Taisnība"

"Kas jāievēro, ja vēlos turēt suni? Vai tiešām tagad ir daudzas un dažādas prasības, ne tikai čipēšana?" jautā žurnāla "Likums un Taisnība" lasītāja ventspilniece Dace.

Suni ir ļauts atsavināt (atdot, pārdot u.c.) pēc astoņu nedēļu vecuma sasniegšanas un divas nedēļas pēc pēdējās vakcinācijas pret vīrusa izraisītām infekcijas slimībām, ja vakcinācija veikta sešu nedēļu vecumā, vai nedēļu pēc pēdējās vakcinācijas, ja tā veikta astoņu nedēļu vecumā. Arī pēc triju mēnešu sasniegšanas dzīvnieku var atsavināt nedēļu pēc pēdējās potes.

Tāpat šajos noteikumos uzskaitītas visas prasības par barošanu, pastaigas iespējām, turēšanu ķēdē utt., kas jāievēro, turot suņus dzīvoklī, privātmājas teritorijā vai lauku īpašumā.

Kopš 2017. gada ir spēkā prasība par suņu reģistrāciju. Tā ir jāveic visiem suņiem, kas sasnieguši četru mēnešu vecumu, kamēr kaķu reģistrācija ir brīvprātīga. Lai suni reģistrētu, tam jābūt mikročipētam ar implantētu mikroshēmu. Kopš 2022. gada janvāra čipēšanu un pirmreizējo reģistrāciju drīkst veikt tikai praktizējošs veterinārārsts vai veterinārā klīnika.

Sunim obligāti jābūt reģistrētam šādos gadījumos – pirms atsavināšanas, ja uz laiku izved no valsts, ja tas piedalās izstādēs, sasniedzot četru mēnešu vecumu, desmit dienu laikā pēc ievešanas valstī.

Čipēšana gan nenozīmē automātisku reģistrēšanu, tā jāveic atsevišķi Lauksaimniecības datu centra (LDC) bāzē, kur mikročipa informācijai tiks pievienota saimnieka kontaktinformācija. Tas ļaus sazināties ar īpašnieku dzīvnieka noklīšanas gadījumā. Lai dzīvnieku reģistrētu LDC, nepieciešama arī suņa pase un īpašnieka personu apliecinošs dokuments. Cena par šādu pakalpojumu ir 14,5 eiro. Reģistrā šobrīd ir vairāk nekā 18 000 kaķu, aptuveni 230 000 suņu un nedaudz vairāk nekā 200 sesku.

Pārtikas un veterinārā dienesta inspektoriem un pašvaldībām ir tiesības kontrolēt mājdzīvnieku labturības prasību ievērošanu, ja ir aizdomas vai sūdzības par šo prasību pārkāpumiem.