VIDEO: Vai būvēt pasīvo māju ir gudrs lēmums?
Būvēt pašam savu māju ir nopietns lēmums, kas prasa izvērtēt riskus, saprast ieguvumus un atrast pareizās atbildes uz jautājumiem - kādu māju būvēt un kam šo darbu uzticēt?
Ja iegādāts zemes gabals un pieņemts lēmums būvēt māju, nepieciešams atbildēt uz virkni jautājumu – cik lielu māju būvēt, no kādiem materiāliem – labāk ietaupīt, vai būvēt pamatīgi ar skatu tālā nākotnē? Viens no risinājumiem, kas īpaši aktuāls kļuvis enerģijas cenu kāpuma dēļ, ir pasīvās mājas. “CMB Housing Solutions” ir vieni no pasīvo māju būvētājiem Latvijā. Gadu gaitā iegūtā pieredze ļauj secināt, ka pasīvās mājas ir gan izdevīgas, gan ērtas un komfortablas.
“CMB Housing Solutions” vadītājs Artis Dzirkalis ir pārliecināts, ka pasīvā māja ir gudrākā izvēle, ko izdarīt tiem, kas plāno būvēt savu ģimenes ligzdiņu: “Mājai ir ļoti laba energoefektivitāte, jo siltumizolācija ir teju divreiz biezāka nekā parastajās mājās, tā ir hermētiska un aprīkota ar rekuperācijas sistēmu, kas nodrošina, lai mājā vienmēr ir svaigs un vienmērīgi silts gaiss.”
Loģisks ir jautājums - vai šādas mājas būvniecība nav ļoti dārga? Artis atbild: “Šobrīd viss ir dārgs un īpaši dārgas ir enerģijas cenas, bet šo problēmu pasīvās mājas atrisina.” Maldīgi uzskatīt, ka kvalitatīvu māju var uzcelt lēti. Pat būvējot nekvalitatīvu ēku, kurai caur sienām svilpos vējš, iespējams, tās būs lielākās investīcijas Jūsu dzīvē, bet šādā gadījumā investīcijas turpināsies arī pēc būvniecības pabeigšanas – galvenokārt, apkurei. Savukārt pasīvajā mājā apkures izmaksas ir nelielas, bet to aprīkojot ar saules paneļiem un siltumsūkni, tādu var nebūt nemaz. Līdz ar to naudu, ko jūs maksātu par apkuri, var novirzīt, piemēram, mājas kredīta maksājumam.
Vēl kāds būtisks aspekts, ar kuru saskārušies visi, kas veikuši kaut nelielu remontu, ir darbu kvalitāte. Atrast labu meistaru nav viegls uzdevums. “CMB Housing Solutions” šo problēmu atrisina pavisam vienkārši – mājas tiek ražotas rūpnīcā, kurā viss notiek atbilstoši augstākajiem standartiem, nodrošinot labus darba apstākļus un vidi gan darbiniekiem, gan materiāliem. Tas, protams, samazina arī izmaksas un būvniecības laiku. Mājas konstrukciju var izgatavot divu nedēļu laikā.
“CMB Housing Solutions” vadītājs atzīst, ka viens no jautājumiem, uz kuriem nereti nākas atbildēt, ir par logu izmēru pasīvajām mājām. Valda mīts, ka tās izskatās kā viduslaiku cietokšņi ar nelielām šaujamlūkām, lai no tām pa logiem neaizplūstu pārāk daudz siltuma, taču ir tieši pretēji. “Logi ir viens no svarīgākajiem elementiem pasīvajās mājās. Tieši pateicoties logiem un siltuma ieguvumiem no saules, māja iegūst visvairāk siltuma, bet, lai vasarā māju pasargātu no liekas uzkaršanas, logu novietojums ir rūpīgi jāplāno atbilstoši debespusēm, jāizmanto dažādi noēnojuma risinājumi, arī žalūzijas,” uzsver Artis Dzirkalis.
Materiāls tapis sadarbībā ar "CMB Housing Solutions".