Noteikti noderēs!
Noderīgi ikdienā

Noteikti noderēs!

"100 Labi Padomi"

“Ārprāts, cik dārgi!” – šādu un līdzīgus izsaucienus vai čukstus tagad bieži var dzirdēt veikalos pie pārtikas plauktiem. Turpat var novērot, ka kāda roka automātiski stiepjas pēc kārotā, paņem to, liek groziņā, pircējam nenolaižot acis no cenu zīmes, bet tad iedarbojas saprāts, un roka paklausīgi noliek preci atpakaļ plauktā.

Skatoties ziņas, nākas secināt, ka cenas pārtikai kļūs tikai lielākas, un tāpēc no daudziem ierastajiem veikalos nopērkamajiem gardumiem nāksies atteikties. Bet "100 labiem padomiem" ir risinājums! Piepildi virtuves, pieliekamā un pagraba plauktus ar pašu gatavotiem dārgumiem no dārza un meža – tos pēc tam varēsi izmantot gan kā uzkodu, gan kā pamatu sātīgai ēdienreizei, gan kā piedevu, gan kā saldā ēdiena sastāvdaļu. Vāri, kaltē, saldē, skābē un marinē!

Šajā "100 labu padomu" speciālizlaidumā "Marinēšana" esam apkopojušas klasiskus, pavisam vienkāršus un arī kādu neparastāku ziemas krājumu sagatavošanas paņēmienu. Te atradīsi gan marinētu, skābētu un sālītu gurķu receptes, gan padomus tomātu ieziemošanai, protams, arī kabaču, pupu un dažnedažādu ogu un augļu – pat persiku – konservēšanas idejas.

Ticam, ka "100 labu padomu" speciālizlaidums "Marinēšana" tevi iedvesmos likt burkās ne tikai savā dārzā izaudzēto, bet arī tirgū iepirkto, ka žurnālā atrodamie padomi palīdzēs ekonomēt un gudri izmantot pat pēdējo lapiņu.

Ieskaties, pamēģini un pārliecinies, ka dārzeņu, sēņu, ogu un augļu konservēšanas veidi var būt ļoti daudzveidīgi, bet iegūtais rezultāts lieti noderēs, kad jāsaimnieko taupīgi!

Žurnālā lasi

  • Mēdz sacīt, ka pat klasiskai gurķu marinādei ir neskaitāmi garšu varianti. Arī mūsu piedāvātās marinēto gurķu un salātu receptes vari papildināt gan ar lielāku cukura un etiķa, gan garšaugu devu.
  • Mūsdienu gastronomijā skābēt un raudzēt var teju jebko, sākot ar dārzeņiem un beidzot ar foreli. Turklāt šādi produkti ir ļoti veselīgi, jo palīdz atjaunot baktēriju līdzsvaru zarnu traktā, uzlabo gremošanas procesus, ir lielisks enzīmu avots, tajos ir pat vairāk vitamīnu nekā pirms skābēšanas vai raudzēšanas. Piedāvājam gan skābētu gurķu, gan tomātu receptes.
  • Siltumnīcā, dārzā, verandā un uz balkoniem – visur tomāti! Un, kad pienāk ražas laiks, tie tiek ēsti svaigi un dažādi transformēti burkās un burciņās. Katram ir savas iecienītākās receptes, kā rīkoties ar sārtvaidzi, bet ik gadu tiek meklēta arī kāda jauna, vēl neizmēģināta. Ticam, ka žurnālā atrodamās patiks gan klasisku garšu cienītājiem, gan tiem, kas meklē ko jaunu.
  • Gatavojot ziemas krājumus, ļoti rūpīgi jāizvēlas katra sastāvdaļa, lai konservējumi ne tikai labi glabātos, bet būtu arī garšīgi, tāpēc izlasi, kuru sāli izvēlēties, kādas garšvielas lietot, cik un kādu cukuru kam pievienot. Izrādās, ne viss sāls ir vienādi sāļš, ne visi pipari vienlīdz piparoti, un arī cukuri ir dažādi saldi.
  • Mēs, latvieši, sevi viennozīmīgi varam pieskaitīt pie lieliem marinētājiem, bet arī citās zemēs burciņās tiek likti itin smeķīgi marinējumi; tiesa, tie ir nedaudz citādi. Esam atraduši tos, kas iederēsies arī uz mūsu galda, piemēram, mērce no krāsnī ceptiem tomātiem, kabači ar papriku un konservējumi toskāniešu gaumē – vīnā un etiķī. Tepat arī sālīti citroni marokāņu gaumē.
  • Laimīgi ir tie, kam ir labi pagrabi un allaž vēsi pieliekamie. Taču, lai saglabātu vasaras bagātību ziemai, var izlīdzēties arī ar citām uzglabāšanas metodēm, piemēram, kaltēšanu un saldēšanu. Ieskaties – atradīsi patiesi vērtīgus padomus gan saldēšanai, gan kaltēšanai.
  • “Tev kabacīti nevajag?” – šis jautājums ik gadu kabaču sezonā radiem, draugiem un kaimiņiem tiek uzdots pat vairākkārt. Neatsakies – ņem, ja, dod! Un, devēj, neskumsti, ja neņem pretī. Gatavo no tiem ikrus, konservē kopā ar tomātiem vai liec karija marinādē.
  • Mēs kārtīgu sviestmaizi – divas pamatīgas maizes rikas, starp kurām ir siers, vakardienas cepeša vai vienkārši desas šķēle, iecienītā mērce un vēl kaut kas – joprojām neuztveram kā pilnvērtīgu maltīti, taču tas ir tik parocīgi un gardi! Piedāvājam dažu tā saucamo sviestmaižu marinējumu receptes, kas labi sader gan ar gaļu, gan sieru un, protams, ir ēdami arī uzkodā.
  • Visvienkāršāk konservētus persikus ir paņemt no plaukta veikalā, taču kāpēc gan neizmantot laiku, kad arī Latvijā persiki ir pilnbriedā? Turklāt mūsu dārzos persiks vairs nav svešinieks un jaukā vasarā saimniekus iepriecina ar pieklājīgu ražu. Lai top konservēti persiki, ievārījums un Peach melba sagatave!
  • Augļu pastila! Vai zini, ka tas ir lielisks izgudrojums, jo var ēst kā konfekti, iemaisīt ūdenī aromātiskai limonādei, izmantot ķīselī, pievienot dabiskajam jogurtam, likt kūkās un tīt ruletēs? Pastilu garša ir tik spēcīga, aromāts tik burvīgs – gluži kā tikko lasītām ogām un augļiem. Starp citu, pastilu pagatavot ir pavisam viegli. Žurnālā piedāvājam divas pastilu receptes ar gatavošanas instrukciju.
  • Ievārījumu taisa vasarā, lai ēstu ziemā, taču tas tik labi garšo pie pankūkām visos gadalaikos. Tāpēc, lai ziemas krājumus neiztukšotu jau līdz rudenim, vārām vasaras zaptītes ar kļavu sīrupu – aromātiskas un tik veselīgas!
  • Ēdot kompotu, pat ziemā atkal sajutīsi gaišo, silto, smaržīgo vasaras burvību. Turklāt kompots ir lielisks izejmateriāls limonādēm un saldēdieniem. Apgūsti laba sīrupa vārīšanas māku un pagatavo upeņu, rabarberu, zemeņu, ķiršu kompotu.
  • Un, protams, idejas visdažādāko ievārījumu vārīšanai, kas garšos gan maziem, gan lieliem. Sākot no pavisam vienkāršām un klasiskām līdz pat izsmalcinātākām receptēm, kurās ogām un augļiem pievienoti ne vien citrusaugļi un piparmētras, bet arī baltā šokolāde.  

Pārdošanā visās preses tirdzniecības vietās.