Var izraisīt vemšanu un halucinācijas, bet lieliski stiprina imunitāti un iznīdē kodes - kas jāzina par vērmeli?
foto: Shutterstock
Noderīgi ikdienā

Var izraisīt vemšanu un halucinācijas, bet lieliski stiprina imunitāti un iznīdē kodes - kas jāzina par vērmeli?

"100 Labi Padomi"

Vērmele (Artemisia absintum) ir dievkociņa radiniece un savulaik augusi teju vai katrā lauku sētā – gan kā pirmā palīdzība sasirgušam cilvēkam, gan kā maģisks augs, kas sargā no ļaunas acs, nobūruma un lopu ligām. Ar vērmeli aizgainīja nelabvēlīgos garus un attīrīja telpas, lai pasargātos no slimībām un izkvēpinātu visu nelāgo.

Kāds mums tagad labums no vērmeles?

  • Parastā vērmele satur ļoti daudz rūgtvielu, kas, no vienas puses, palīdz likvidēt virkni veselības problēmu, it sevišķi tās, kas skar gremošanas sistēmu, kuņģi, zarnas, psiholoģisko līdzsvaru un imunitāti, bet, no otras puses, tukšā dūšā un lielākā daudzumā var izraisīt vemšanu un pat halucinācijas.
  • Vērmele veicina gremošanu un uzlabo apetīti, palīdz pret galvassāpēm, iekaisumiem un dzelteno kaiti, ar to atjauno enerģiju un aizdzen nogurumu, uzlabo aknu veselību.
  • Gluži praktiskos nolūkos vērmeli agrāk izmantoja arī pret kodēm – buntītes pakarināja skapī. Pa zariņam paslēpa grāmatās, lai peles tās nesagrauž. Ceļotāji no vērmelēm pina jostas un sēja ap vidu, lai pasargātos no slimībām un nelaimēm. 19. gadsimtā ārsti ieteica aukstajā laikā, rudenī un ziemā, regulāri izsmidzināt istabā vērmeļu uzlējumu kā dezinfekcijas līdzekli, un šo paņēmienu iesaka arī mūsdienu zinātnieki.

Der zināt par vērmeli dārzā

Dārzā ieaudzēt vērmeli nav problēmu, jo tā ir pieticīga, neprasa īpašu kopšanu, turklāt pati labi vairojas.

  • Vērmelei patīk sausa, liesa augsne, sevišķi smilšmāls. Vislabāk tā jūtas saulainā, siltā vietā aizvējā, bet diezgan labi aug arī nedaudz noēnotā vietā.
  • Stādot dārzā, jāraugās, lai vērmele atrastos diezgan lielā attālumā no citiem augiem, jo tajā esošās ēteriskās eļļas un citas spēcīgās vielas kavē citu augu augšanu.
  • Tā kā vērmele dabā ir pieradusi pie ilgākiem sausuma periodiem, par regulāru laistīšanu nav sevišķi jāuztraucas.
  • Ieteicams ik pēc 2–3 gadiem vērmeli sadalīt un pārstādīt – šo brīdi var noteikt pēc tā, ka cera vidū augošie dzinumi vairs negrib ziedēt.
  • Lai vērmeles cers augtu kuplāks, ieteicams to apgriezt. Ja neizdara rudenī, tad var pagūt arī pavasarī.