Aromātiskajām un parafīna svecēm nē! Kuras sveces dedzināt, lai nekaitētu savai veselībai?
foto: Shutterstock
Noderīgi ikdienā

Aromātiskajām un parafīna svecēm nē! Kuras sveces dedzināt, lai nekaitētu savai veselībai?

Jauns.lv

Februāris ir sveču mēnesis, taču pirms istabā iedegt aromātisku parafīna sveci, lai radītu tik silto un patīkamo noskaņu, ieteicams padomāt divreiz. Kaitīguma ziņā dūmi un vielas no degošām parafīna svecēm ir tādi paši kā no cigaretēm, brīdina pētnieki. 

Protams, sveču dūmos kaitīgo vielu ir mazāk nekā cigaretēs, tomēr to daļiņas ir daudz, daudz smalkākas un – atbilstoši sveces izmēram salīdzinājumā ar cigareti – daudz, daudz lielākā skaitā. Šīs nanodaļiņas paliek gaisā ļoti ilgi, tāpēc piesārņojums telpā, kur dedzinātas sveces, ir relatīvi augsts pat pēc vairākām stundām. Turklāt jāatceras, ka sveces degot patērē arī diezgan daudz skābekļa.

Dedzinot aromātiskās parafīna vai gēla sveces, apkārtējā vidē var izdalīties naftalīns, formaldehīds, acetaldehīds, dietilftalāts (smaržas stabilizētājs). Šīs sintētiskās vielas ir gatavotas no naftas produktiem, tām piemīt kaitīgas, toksiskas un pat kancerogēnas īpašības.

Bet ko tad dedzināt?

Ieteicams izvēlēties dārgākas, bet patiešām nekaitīgas sveces, kas gatavotas no bišu vaska, jo tās nepiesārņo gaisu un nenodara kaitējumu veselībai. 

Izvēloties sveces, ir svarīgi pievērst uzmanību vaska mīkstumam. Cietā vaskā ir daudz parafīna, tāpēc labāk pirkt nevis parafīna, bet gan no dabiska bišu vaska gatavotas sveces. Iegādājieties tādas sveces, kurās izmantotas tikai dabiskas aromatizējošās vielas, nevis sintētiski aromāti.
Retu reizi iedegtai aromātiskai parafīna svecei nevajadzētu radīt nopietnas problēmas, taču, ja tās tiek dedzinātas pastāvīgi, tiek diezgan pamatīgi piesārņots gaiss, sevišķi, ja telpas ir slikti vēdināmas.

Aromātiskās sveces var aizstāt, piemēram, ar krustnagliņām, kanēļa standziņu, ar anīsu vai smaržvielām, kuru pamatā ir dabīgas aromātiskās eļļas (piemēram, citrusaugļu, lavandas, rozmarīna, mārsila). Šādi gatavotas smaržvielas noder jebkurā laikā, bet īpaši ziemā, jo neļauj telpā izplatīties vīrusiem.