Laistām dārzu pareizi! Galvenās kļūdas, ko nevajadzētu pieļaut
Ja dārzu laista pusdienlaika tveicē, rodas divi sliktumi: pirmkārt, ūdens uz augu lapām gluži kā lupa pastiprina saules starojumu un apdedzina augu; otrkārt, ūdens tik ātri iztvaiko, ka augam tikpat kā netiek labums. Vislabāk laistīt dārzu agrā rītā, jo tad augi visu dienu būs apgādāti ar ūdeni un līdz nākamajai laistīšanas reizei pagūs arī pietiekami izžūt, lai neuzmestos sēnīšu slimības.
* Auksts ūdens no ūdensvada nav tas piemērotākais laistīšanai
Aukstās ūdens lāsītes var radīt augam aukstuma šoku, kas rada papildu stresu, un augs novārgst. Ja izmanto ūdensvada ūdeni, tad ieteicams to vismaz pusdienu paturēt lejkannā, lai sasilst. Ja laistāmas lielākas platības, vēlams sarūpēt lielu mucu vai citu tvertni.
* Nedrīkst gāzt ūdeni straumēm
Ja ūdeni gāž straumēm uz auga, tas – sevišķi sausā augsnē – tikpat straujā straumē aiztek prom uz zemāku vietu, nevis mitrina augsni. Vispirms vajag uzliet nedaudz, lai ūdens paspēj samitrināt augsnes virskārtu. Pēc tam turpina lēni laistīt, līdz augsne viscaur piesūcas ar ūdeni.
* Ar šļūteni jālaista augsne, nevis augi
Ja laista ar šļūteni, ūdens strūklu nevajag virzīt uz augiem, jo tā sabojā lapas, nosit ziedus un atkailina saknes. Ja šļūtenei nav speciāla uzgaļa, kas ūdens strūklu pārvērš dušā, tad labāk nostāties tālāk, daļēji uzspiest pirkstu uz šļūtenes gala un uzmanīgi laistīt augsni.
* Pārāk bieža laistīšana nāk par ļaunu
Lielākajai daļai augu siltā vasarā pietiek, ja tos aplaista reizi vienā vai divās dienās. Ja laista mazā daudzumā, bet bieži, augi var sākt pūt un kļūt uzņēmīgi pret slimībām.
*Taupīga laistīšana arī nenāk par labu
Ja reiz laista dārzu, tad laista, kā nākas. Vidējais mērs skaitās 15 litri jeb pusotra lejkanna uz kvadrātmetru. Savukārt podus un toverus (neiekaltētus) saudzīgi un pamazām laista, līdz ūdens sāk sūkties laukā pa apakšas caurumiņu.
* Augus nevajag pārlieku izlutināt
Ja augi pārāk pierod pie laistīšanas, tie izlaižas gluži kā bērni. Vislabāk laistīt īsu brīdi, pirms tiem sāk tikko manāmi noļukt lapas. Šādi tie būs spiesti veidot garākas un pamatīgākas saknes, lai tiektos pēc mitruma zemē.