Kā pagatavot šašliku no zivs. 10 padomi
Parastākais un ātrākais pagatavošanas variants šašlikam, protams, ir šašliks no zivs. Tā kā tam ir apbrīnojama garša, spilgta smarža un neparasts maigums, šašlikam no zivs nav nepieciešama īpaša sagatavošana un ilga marinēšana. Tā teikt, pietiek ar gabaliņu uzduršanu uz iesmiem, apcepšanu uz oglēm, un šašliks jau ir gatavs.
Marinādes, mērces un garšvielas lieto tikai, lai piešķirtu zivs šašlikam papildus smaržu un dažādas piegaršas. Bet tomēr, pat, ja liekas, ka viss ir vienkārši, šašliks no zivs prasa daudz uzmanības un dažu nelielu noslēpumu zināšanu.Lūk, 10 padomi, kā pagatavot šašliku no zivs.
Pasaules kulinārijā ir daudz dažādu recepšu, kā pagatavot šašliku no zivs. Ar saviem zivju šašlikiem visvairāk pazīstamās valstis ir Indija, Irāna un Azerbaidžāna. Cik daudz mērču un marināžu ir izdomāts zivij, kas ir cepta uz oglēm! Lietā liek visu, sākot ar parastu citrona sulu un melnajiem pipariem, visgaršīgākās mājās pagatavotas granātābolu mērces un koriandra, un beidzot ar eksotisko tandurī čili mērci (masalu) un čatni no svaigiem garšvielu augiem. Arī zivi katrs var izvēlēties pats. Der arī treknā, garšīgā store un maigais lasis, un aromātiskais sams, tie, kuriem garšo jūras veltes, noteikti novērtēs uz oglēm ceptu stavridu vai mencu, pat lētā pangasija, apcepta uz oglēm, apdāvinās jūs ar burvīgu aromātu un maigu garšu. Vairums zivju lieliski papildina cita citas garšu, kad tās ir uzdurtas uz viena iesma. Tikai zivs šašliks dod jums visas iespējas fantazēt un mēģināt jaunas receptes un šī ēdiena variantus. Tiem, kas taisās gatavot zivju šašliku pirmo reizi, bet nav pilnīgi pārliecināti savos spēkos un pieredzē, esam sagatavojuši pašus svarīgākos padomus, noslēpumus un receptes, pateicoties kuriem, jūs vienmēr zināsiet, kā gatavot šašliku no zivs.
Izvēloties zivi savam šašlikam, pievērsiet uzmanību svaigai vai dzīvai zivij
Tieši tāda zivs, cepta uz oglēm, dos jums iespēju izbaudīt īsta zivs šašlika aromātu un garšu. Ja jums nav tādas iespējas un jūs esat spiests lietot saldētu zivi, pacentieties ļoti rūpīgi ievērot zivs atsaldēšanas procesu. Atsaldējiet zivi uz ledusskapja apakšējā plaukta, taču temperatūra nedrīkst būt augstāka par +5 grādiem. Nekādā gadījumā neatsaldējiet zivi siltumā! Ātri atsaldēta zivs, pat istabas temperatūrā, nerunājot jau par mikroviļņu krāsni, pazaudēs daļu savas garšas, tai būs nepatīkams aromāts, bet šašliks, kas būs pagatavots no šādas zivs, būs sauss un ciets.
2. Īpašu uzmanību pievērsiet arī tam, cik svaiga ir zivs!
Pērkot atdzesētu zivi, rūpīgi paskatieties un pasmaržojiet to. Svaigai, atdzesētai zivij ir patīkama smarža, tīras, caurspīdīgas acis, spilgti sarkanas žaunas un gludas zvīņas. Nepatīkama skāba smarža, blāvas acis, pārāk bālas vai tumšas žaunas, daļēji nokritušas zvīņas- tās visas ir nesvaigas, vecas zivs īpašības. No tāda pirkuma labāk atteikties, jo garšīgs šašliks no šādas zivs nesanāks. Izvēloties saldētu zivi, pievērsiet uzmanību ledus daudzumam un tā konsistencei. Labai saldētajai zivij ir jābūt noklātai ar plānu ledus kārtiņu, filejas gabali vai visas zivis, kas ir sasaldētas, nedrīkst būt salipušas. Necaurspīdīga, bieza ledus kārta, salipušas zivis un sniega kārtiņa ļaus jums saprast, ka produkts jau ir bijis atsaldēts. No tāda pirkuma labāk atteikties. Nav vērts pirkt arī zivi, kas visa nav noklāta ar ledu, dažviet ar sausiem, nedaudz dzelteniem plankumiem, jo, visticamāk, jums tiek piedāvāta veca, nepareizi glabāta zivs, kuras garša un aromāts būs pavisam citādāki nekā tam vajadzētu būt.
Iespējams, ka pats grūtākais zivs šašlika pagatavošanā ir tā gatavības noteikšana
Slikti izcepies šašliks jums liksies nepatīkams, kā no gumijas gatavots, un nevarēs jums atklāt savu patieso garšu un smaržu līdz galam, vēl šāds šašliks nav drošs veselībai. Pārcepta zivs var būt pārāk sausa un cieta, vai arī tā var sadrupt mazos gabaliņos pat uz iesma, kas nav diez ko patīkami. Bet neuztraucieties, pati vienkāršākā dakša jums palīdzēs noteikt to, vai jūsu zivs šašliks ir gatavs. Jums vienkārši uzmanīgi, ar dakšas palīdzību jāatbīda zivs šķiedras uz viena no gabaliņiem. Ja zivs gabaliņa iekšā gaļa vēl joprojām ir nedaudz caurspīdīga, pagariniet pagatavošanas laiku vēl uz dažām minūtēm. Ja zivs gabaliņš ir kļuvis necaurspīdīgs pat pašā tā dziļumā, jūsu šašliks ir gatavs.
4. Palutināsim sevi ar ļoti vieglu pagatavošanā, bet nemainīgi garšīgu un pa īstam izsmalcinātu stores gaļas šašliku
.Rūpīgi nomazgājiet 1 kilogramu stores aukstā ūdenī, noņemiet tai ādu un gaļu sagrieziet porciju gabalos. Salieciet gabalus marinēšanas bļodā, pievienojiet divas sīpolu galviņas, kas ir sagrieztas pusaplīšos, 100 gramus samaltu pētersīļu un diļļu, citrona pusītes sulu, sāli un baltos piparus pēc garšas. Rūpīgi visu samaisiet un atstājiet marinēties aukstā vietā uz 1 – 2 stundām. Cepiet uz oglēm. Pasniedziet, uzliekot uz svaigām salātlapām, izpušķojot ar citrona daiviņām un svaigiem dārzeņiem. Šim šašlikam lieliski derēs mājās pagatavota granātābolu mērce.
Ne mazāk garšīgs ir šašliks no divu veidu saldūdens zivīm
Sagrieziet porcijas gabalos 500 gramus sama filejas un laša. Salieciet gabalus marinēšanas traukā. Pievienojiet 100 mililitrus sausa baltā vīna, 100 mililitrus olīveļļas, 1 tējkaroti maltas saldās paprikas, 1 tējkaroti sinepju graudu, sāli un melnos piparus pēc garšas. Visu kārtīgi samaisiet un atstājiet marinēties uz 30 minūtēm. Marinēto zivi uzduriet uz iesmiem. Gaļu ieziediet ar atlikušo marinādi un cepiet uz oglēm līdz šašliks ir gatavs. Pasniedziet ar svaigiem dārzeņiem vai skābiem augļiem. Lielisks papildinājums šādam šašlikam būs glāze balta sausā vīna vai glāzīte ledusauksta degvīna.
6. Neparasti maigs sanāk zvejnieku šašliks no svaigām upju zivīm
Sagrieziet porciju gabalos 1 kilogramu upju zivs. Vislabāk ir ņemt lielu zivju fileju, piemēram, asara, vēdzeles, līdakas, zandarta. Salieciet gabalus marinēšanas traukā, pievienojiet 100 gramus samaltu pētersīļu un diļļu, citrona pusītes sulu, 50 gramus degvīna, sāli un piparus pēc garšas. Rūpīgi samaisiet un atstājiet marinēties uz vienu stundu. Marinētos zivs gaļas gabaliņus uzduriet uz iesmiem un ieziediet ar svaigu krējumu (10 – 15%). Cepiet uz oglēm līdz gaļa ir gatava. Pasniedziet ar svaigiem vai marinētiem dārzeņiem un Tartar mērci.
Īpaši maigs uz sulīgs iznāk zivs šašliks, ja citrona sulu aizvieto ar granātābola sulu
1 kilogramu laša nomazgājiet aukstā ūdenī, notīriet ādu un izņemiet kaulus, sagrieziet porciju gabalos. Ielieciet zivi mērcē, kas ir domāta marinēšanai, pievienojiet 1 ēdamkaroti apiņu, 50 gramus samaltas koriandra, sāli un melnos piparus pēc garšas. Rūpīgi samaisiet visu, pievienojiet 2 ēdamkarotes olīveļļas un 200 gramus granātābolu sulas. Vēl vienu reizi visu rūpīgi samaisiet un atstājiet marinēties uz 2 stundām. Marinēto zivi uzduriet uz iesmiem, ieziediet ar palikušo marinādi un cepiet uz oglēm. Pasniedziet ar svaigu dārzeņu salātiem, asiem, marinētiem pipariem un ar mājās gatavotu granātābolu mērci.
8. Oriģinālo šašliku no jūras asara mums piedāvā oriģinālā Ķīnas virtuve
500 gramus jūras asara filejas sagrieziet porciju gabalos un ielieciet marinēšanas traukā. Pievienojiet 2 ēdamkarotes citronu sulas, 2 ēdamkarotes sojas mērces, ½ tējkarotes samaltu čili piparu, visu rūpīgi samaisiet un atstājiet marinēties uz 30 minūtēm. Katru zivs gabaliņu ietiniet bekona strēmelē un uzduriet uz iesma, pārmaiņus ar saldajiem pipariem un sīpola riņķīšiem. Šādā veidā sagatavotu zivi nedaudz ieziediet ar sezama sēklu eļļu un cepiet uz oglēm. Pasniedziet ar svaigiem zaļumiem, dārzeņiem un ar jebkuru asu mērci.
Norvēģu virtuve mums piedāvā parastu, bet garšīgu un aromātisku zivju šašlika recepti no laša
Mērci jāsagatavo iepriekš. Jums ir jāiztīra 2 glāzes ķiršu no sēkliņām, pēc tam jāieliek ķirši nelielā katliņā, jāpievieno 100 mililitri ūdens, 1 ēdamkarote sarkanā vīna etiķa, 1 tējkarote brūnā cukura, sāls pēc garšas. Uzlieciet katliņu uz uguns un vāriet, patstāvīgi maisot, apmēram 10 – 15 minūtes līdz ogas būs mīkstas. Gatavos ķiršus atdzesējiet, ielieciet blenderī ar visu sulu, pievienojiet 50 gramus smalki samaltu pētersīļu un samaliet visu kopā līdz masa kļūst kā biezputra. Gatavo mērci ielieciet ledusskapī vismaz uz 12 stundām. 600 gramus svaiga laša sagrieziet nelielos gabaliņos, puravus sagrieziet aplīšos, kuri ir apmēram 3 centimetrus plati, notīriet apmēram 10 mazus sīpoliņus. Uzduriet zivs gabaliņus uz iesmiem kopā ar puraviem un veseliem maziem sīpoliņiem. Cepiet uz oglēm. Gatavajam šašlikam pievienojiet sāli un aplejiet to ar ķiršu mērci.
10. Garša un neparastā Indijas virtuves smarža jums uzdāvinās šašliku no zivs un tandurī čili mērces (masalas)
Tandurī masala ir ļoti aromātisks Indijas garšvielu maisījums, kuru var iegādāties jebkurā veikalā, kurā ir pieejamas garšvielas. Iepriekš pagatavojiet zaļo garšvielu. Jums līdz viendabīgam maisījumam ir jāsamaļ blenderī 2 krūzes piparmētru lapu, 1 krūzi koriandra, 1 lielu sīpolu, 4 zaļos čili piparus, 1 ēdamkaroti cukura, divu citronu sulu, sāli pēc garšas. Ļaujiet jūsu garšvielu maisījumam nostāvēties aukstā telpā 10 – 12 stundas. Pirms pasniegšanas jūs varat garšvielu maisījumam pievienot nedaudz ūdens. 500 gramus jūsu mīļākās zivs filejas sagrieziet porcijas gabalos, ielieciet marinēšanas traukā, pievienojiet 4 ēdamkarotes dabīgā jogurta un 2 ēdamkarotes tandurī masalas. Rūpīgi samaisiet un atstājiet marinēties vēsā vietā uz 6 – 10 stundām. Marinēto zivi uzduriet uz iesmiem un cepiet uz oglēm. Pasniedziet ar zaļo garšvielu maisījumu un svaigiem dārzeņiem.
Mūsu recepšu portāla lapās jūs vienmēr varēsiet atrast vēl vairāk pārbaudītu recepšu, kuras pateiks jums, kā pagatavot šašliku no zivīm.
BonAppetit.lv / Foto: Shutterstock