Kā izvēlēties suluspiedi: kuru veidu, kādu ātrumu un materiālu
Suluspiede ir neaizvietojams palīgs dārzu īpašniekiem, ja jātiek galā ar bagātīgu augļu un dārzeņu ražu.
Kuru veidu?
Nelielas, vienkāršas citrusaugļiem domātas ierīces ir elektriskas vai darbināmas ar roku. Pietiek apelsīnu sagriezt uz pusēm, uzlikt uz suluspiedes konusa (tas ir pielāgots augļa lielumam) un, tam griežoties, traukā tiks izspiesta sula. Šīm ierīcēm ir neliela jauda (līdz 100 W), ekonomisks elektrības patēriņš un, izņemot īpaša dizaina modeļus, budžeta cenu robežās.
Centrbēdzes aparāti der jebkuriem augļiem, daži modeļi var spiest sulu no augļiem ar kauliņiem. Augļi tiek sasmalcināti uz rīves un nonāk separatorā (koniskā vai cilindriskā), kurā arī notiek sulas atdalīšanās no mīkstuma.
Spiedēm ar konisku separatoru ir automātiskā biezumu atdalīšanas funkcija, biezumi nonāk iebūvētā traukā. Tas ir ērti, ja ir jāpārstrādā liels daudzums augļu vai dārzeņu. Taču sulas sanāk mazāk, nekā darbojoties rokas režīmā, tāpēc biezumi ir mitrāki.
Spiede ar cilindrisko separatoru labāk izspiež sulu, biezumi ir sausāki, bet sulas daudzums – lielāks. Mīnuss te ir biežā tilpnes attīrīšana no biezumiem – burtiski pēc katrām 2–3 sulas porcijām. Separatoram griežoties, iegūtais šķidrums uzsildās, tāpēc jārēķinās ar lielāku vitamīnu zudumu tajā. Turklāt nepieciešama rūpīga augļu un dārzeņu sagatavošana, sēklu, mizas atdalīšana. Toties centrbēdzes suluspiede palīdzēs tikt galā ar pamatīgu ražas apjomu.
Šo ierīču jauda ir no 500 līdz 2000 W. Jo jaudīgāks motors, jo ātrāk griežas separators (un gatavais produkts satur vairāk mīkstuma).
Vītņu jeb lēngaitas suluspiedēs sulu iegūst, pateicoties augļu spiešanai ar suluspiedes vītni un šķidruma izspiešanai caur sietiņu, kas aiztur biezumus. Šāds darbības princips neļauj šķidrumam uzsildīties, tāpēc šīs sulas iegūšanas metode tiek uzskatīta par saudzējošāku un efektīvāku, jo ir minimāls vitamīnu zudums. Tā ļauj iegūt maksimālu daudzumu sulas, turklāt var izspiest sulu ne tikai no augļiem un dārzeņiem, bet arī no iepriekš izmērcētām sēklām, augiem un pat skujām.
Daudzi modeļi papildus ir aprīkoti ar pašattīrīšanās funkciju, bet dažiem ir pat biezeņa vai bērnu ēdienu pagatavošanas režīms.
Vītņu suluspiedēm jauda var būt no 200 līdz 500 W. Jāatgādina, ka tīras sulas cienītājiem augļi jāizspiež nelielā ātrumā, tāpēc biezumu tādā režīmā būs vairāk.
Cik ātru?
Centrbēdzes suluspiedes uzskatāmas par ātrām – ap 30 000 apgriezienu minūtē. Tās ir optimālas ierīces bagātīgas ražas pārstrādei vai dzēriena pagatavošanai lielākai kompānija. Kaut arī daži modeļi pieejami pat ar 9 ātrumiem, parasti cilvēki lieto divus trīs. Darbinot ierīci lielā ātrumā, sula ir ar lielu putu daudzumu un biezumiem. Mazāki ātrumi vairāk paredzēti mīkstām ogām un piemēroti caurspīdīgas sulas iegūšanai.
Vītņu ierīces darbojas daudz lēnāk (ap 100 apgr./min), bet ar tām iegūst vairāk sulas, turklāt praktiski bez putām. Ikdienas sulas pagatavošanai šīs ierīces ir optimāls variants. Turklāt tās ekonomiski patērē elektrību un ir klusākas.
No kāda materiāla?
Vairums modeļu tiek ražoti plastikāta korpusā, un tam ir savi plusi – tādu suluspiedi viegli mazgāt, tā ir viegla, pieejamas dažādas krāsas. Par mīnusiem var uzskatīt korpusa trauslumu, kas var saplīst kritiena vai mehāniskas iedarbības laikā.
Metālisku korpusu izgatavo no nerūsējoša tērauda vai anodēta alumīnija. Suluspiedēm no nerūsējošā tērauda ir stilīgs dizains un atbilstoša cena. Anodētā alumīnija korpusi ir lētāki, izskatās reprezentabli, turklāt uz korpusa nav redzami pirkstu nospiedumi vai ūdens pilieni.
Rezervuārs sulai un biezumiem
Dažās spiedes modifikācijās paredzētas tilpnes sulai un pārstrādes atkritumiem. Izvēloties suluspiedi, jāizvērtē sulas rezervuāra tilpums – tas var būt no 0,2 līdz 2 litriem. Jāsaprot, cik lielu gatavā produkta apjomu vajadzēs, iespējams, mierīgi var izvēlēties minimālo rezervuāru glāzes lielumā.
Iebūvētās sulas tilpnes parasti izgatavotas no plastmasas, ir labi mazgājamas un stabili fiksējas pie korpusa.
Ērtāki ir modeļi ar atsevišķiem konteineriem biezumiem – nav nepieciešamības apstādināt darbu un izjaukt ierīci, lai iztīrītu no atkritumiem. Jo lielāks šis konteiners (tie var būt līdz pat 3000 ml lieli), jo retāk jātaisa pauze tā iztīrīšanai. Ja suluspiedi paredzēts izmantot reti vai gatavot sulu vienam cilvēkam, var izvēlēties vienkāršāku modeli bez iebūvēta konteinera.
Atveres platums
Vidējais iekraušanas atveres lielums ir no 3,5 līdz 9 centimetriem. Tā kā šis lielums neietekmē cenu, labāk izvēlēties modeli ar platāku atveri, īpaši, ja vēlas spiest sulu no lielākiem augļiem. Ja ģimenē mīl dzert ābolu sulu, jāizvēlas suluspiede ar ābolam atbilstoša izmēra atveri, tad tas nebūs jāgriež mazākos gabaliņos.
Kas vēl var noderēt
● Aizsargmehānisms, kas nodrošina, lai suluspiede nejauši neieslēgtos izjauktā veidā. Tāpat pārkarsušais motors neieslēgsies, kamēr nebūs atdzisis. Ekspluatācijas ilgumu ietekmē arī impulsa režīma funkcija – ierīces darbība ar pauzēm, kā arī motora dzesēšanas sistēma un plūdena motora ieslēgšanās funkcija. Šis režīms palaiž motoru ar pakāpenisku jaudas pieaugumu, kas pasargā ierīci ekspluatācijas laikā un novērš sulas izšļakstīšanos.
● Vītņu suluspiedēs parasti ir arī reversa režīms. To rekomendē izmantot, ja sakrājušies biezumi bloķē vītnes darbību.
● Profesionālākie un dārgākie modeļi aprīkoti ar elektronisko vadību. Tajos ir iespēja programmēt sulu spiešanas procesu, sensorā vadība un elektroniskais displejs.