foto: Pixabay.com
Ar izdomu pagatavots baklažāns garšo patiesi lieliski arī svaigs, termiski neapstrādāts.
Ar izdomu pagatavots baklažāns garšo patiesi lieliski arī svaigs, termiski neapstrādāts.
Noderīgi ikdienā

Violetais spēks: kāpēc ēst baklažānus?

"100 Labi Padomi"

Kabači un baklažāni sevišķi ir iecienīti Vidusjūras reģiona valstīs un ne bez pamata. Abi šie augļi (jā, patiesībā tie tiešām ir augļi) lieliski noder slimību profilaksei. Tie ļoti labi garšo svaigi, un tas, šķiet, ir viens no vislabāk glabātajiem noslēpumiem.

  • Svaigi baklažāni satur ļoti maz piesātināto taukvielu, holesterīnu un nātriju. Tie ir labs šķiedrvielu, folskābes un kālija avots, kā arī B grupas vitamīnu (B1, B3 un B6), K un C vitamīnu, magnija, mangāna, fosfora un vara avots.
     
  • Baklažāni, tāpat kā kartupeļi, tomāti, paprika un čili pipari, pieder pie nakteņu dzimtas augiem. Visiem šiem produktiem nav ne vainas mērenās devās, taču ilgstoša un pārmērīga nakteņu lietošana uzturā var izraisīt iekaisumu, muskuļu sāpes un locītavu stīvumu.
     
  • Baklažāns ir diezgan diētisks, jo satur maz tauku, olbaltumvielu un ogļhidrātu.
     
  • Baklažānu iekļaušana ikdienas uzturā var palīdzēt samazināt sirds asinsvadu sistēmas problēmas.
     
  • Ar izdomu pagatavots baklažāns garšo patiesi lieliski arī svaigs, termiski neapstrādāts. Turklāt pēc grilēšanas baklažānos mainās ne tikai vitamīnu, bet arī antioksidantu daudzums – samazinās A un C vitamīnu daudzums, krītas beta-karotīna līmenis.
     
  • Cukīni var izaugt pat metru garš, bet visbiežāk to novāc stipri vien ātrāk, kad tas ir gandrīz uz pusi īsāks. Cukīni, tāpat kā kabači un ķirbji, pieder pie ķirbju dzimtas. Cukīni izcelsmes valsts ir Itālija, un tie var būt gan tumši zaļā, gan gaiši zaļā krāsā. Kulinārā kontekstā cukīni tiek uzskatīts par dārzeni un visbiežāk tiek pasniegts kā pamatēdiens vai tā sastāvdaļa. Pēc botāniskā iedalījuma cukīni (tāpat kā baklažāni) ir augļi, kas veidojušies no cukīni auga zieda.
     
  • Ēdiena gatavošanai cukīni parasti tiek novākti, pirms to garums pārsniedz 20 centimetrus, jo tad to sēkliņas vēl ir mīkstas un nenobriedušas. Lielāki cukīni nereti mēdz būt stiegraini.
foto: Pixabay.com

Vai tu zināji?

  • Mazās sēkliņas, kas atrodas gatava baklažāna viducī, ir ēdamas.
     
  • Lai noteiktu, vai baklažāns ir gatavs, viegli iespied ar pirkstu tā mizā. Ja miza atgūst iepriekšējo stāvokli, baklažāns ir labi nogatavojies.
     
  • Veselus baklažānus var glabāt ledusskapī nedēļu un pat ilgāk – tie nezaudē svaigumu un nekļūst mīksti.
     
  • Lai samazinātu baklažānu vieglo rūgtenumu, sagriez tos ripiņās un pārkaisi ar sāli. Nedaudz sakrati, lai sekmētu sāls uzsūkšanos, un ļauj baklažāniem mazliet pastāvēt, lai izdalās sula, kas piešķir rūgteno garšu. Pēc aptuveni 30 minūtēm, nolej lieko šķidrumu un noskalo baklažānu ripiņas. Tad vari gatavot iecerēto maltīti.

Tēmas