Ēst vai neēst zemesriekstus? Izrādās, tie nav mazāk vērtīgi
Nereti nākas dzirdēt, ka rieksti ir ļoti vērtīgs produkts, izņemot – zemesriekstus. Tie taču ir tik ļoti alerģiski, mazvērtīgāki, lētāki un turklāt nemaz nav īsti rieksti. Taisnība – zemesrieksti nemaz nepieder pie riekstiem, bet gan pākšaugiem. Tomēr tie nebūt nav mazāk vērtīgi. Skaidro uztura speciāliste Linda Rocēna.
Kas slēpjas zemesriekstos?
Līdzīgi citiem riekstiem, arī zemesriekstiem pusi masas veido eļļa, kas ir bagātīga ar vērtīgajām taukskābēm. Eļļā arī slēpjas visu riekstu lielā vērtība. Vēl, salīdzinot ar citiem, zemesriekstos ir visvairāk olbaltumvielu – 24 grami uz 100 gramiem –, un tās ir vispilnvērtīgākās – organismā vislabāk izmantojamās.
Zemesriekstos ir vairāk B3 vitamīna, folijskābes un selēna, kā arī vērā ņemams E vitamīna daudzums (vairāk ir tikai mandelēs). Apēdot sauju ar zemesriekstiem, tiek nodrošināta puse no dienā nepieciešamā magnija, kas ir ļoti svarīgs nervu sistēmas un muskuļu darbībai. Vairāk magnija var atrast vienīgi Indijas un Brazīlijas riekstos. Zemesrieksti, tāpat kā gandrīz visi citi rieksti, ir arī lielisks šķiedrvielu avots.
Veselīga uztura noslēpums slēpjas daudzveidībā. Un zemesrieksti noteikti var būt daļa no šīs daudzveidības.
Zemesriekstu alerģija
Tā ir viena no astoņām biežākajām alerģijām pasaulē un arī viena no bīstamākajām. Par laimi, Latvijā tā ir daudz retāk izplatīta nekā citās valstīs, piemēram, ASV, kur zemesriekstus gan uzturā, gan kosmētikā izmanto daudz biežāk.
Cilvēkiem, kuriem nav alerģijas pret zemesriekstiem, tie ir pilnībā nekaitīgi.