3 pumpuru uzlējumu receptes veselīgākam pavasarim
Pavasarī pumpuros slēpjas dzīvības esence, ko noteikti vajag izmantot enerģijas un spēku atgūšanai pēc ziemas. Pumpurus izmanto tēju, uzlējumu, tinktūru, izvilkumu gatavošanai, tie der arī kā piedeva un rotājums ēdieniem un dzērieniem.
Kas jāņem vērā, vācot pumpurus?
Pumpurus vāc vietās, kas atrodas tālu no šosejām un rūpniecības kompleksiem, arī pēc iespējas tālāk no apdzīvotām vietām.
Raugies, lai pumpuri un jaunās lapiņas izskatītos veselīgas, bez kaitēkļiem.
Plūc tikai tos pumpurus, ko pazīsti. Ja nav pārliecības, vai augs ir īstais, neķeries tam klāt.
Labāk izmantot nemazgātus un neskalotus pumpurus, bet, ja tas nav iespējams, tie pēc noskalošanas ļoti rūpīgi jānosusina.
Īstais brīdis pumpuru vākšanai ir atkarīgs no laikapstākļiem un tā, kad kurā gadā sākas īstais pavasaris.
Uzlējumu gatavošanai izmanto tikai ļoti labas kvalitātes alkoholu.
Lūk, trīs receptes iedvesmai:
Pavasara uzlējums veselībai
Sauju bērza pumpuru, vismaz divas saujas vai pat vairāk priežu pumpuru, mazu šķipsniņu brūkleņu vasiņu un mellenāju dzinumu ieber burkā tā, lai zaļumi aizņemtu vienu trešdaļu trauka tilpuma, bet pārējo (līdz trauka kakliņam) – labs konjaks. Atstāj, lai 3 nedēļas nostāvas; ik pa laikam sakrati. Lieto, ja gadās nosalt, saaukstēties vai uznāk bēdīgs noskaņojums. 1 tējkaroti uzlējuma pievieno karstai tējai. Var dot arī bērniem, jo spirta daļa karstā tēja iztvaiko, bet paliek sveķveida izvilkums.
Jauno bērza lapiņu uzlējums mundrumam
Egļu pumpuru sāls labai garšai
Sauju pavērušos egļu pumpuru noskalo, rūpīgi nosusini un, ja vajag, sakapā smalkāk. Samaisi ar jūras sāli, kādā proporcijā vēlies, izber uz cepampapīra loksnes, izlīdzini plānā kārtā un atstāj, lai izkalst. Laiku pa laikam apmaisi. Kad maisījums pilnībā izkaltis, ber burkā un uzliec vāciņu. Šo sāli vari papildināt arī ar garšvielām, piemēram, kariju, saberztām koriandra sēklām, ķimenēm, pipariem, kadiķogām.