Pelēki sudrabotā modes puķe - krustaine. Padomi tās audzēšanai
Sudraba jeb pelēkā krustaine (Jacobaea maritima) pie mums pēdējā laikā ir kļuvusi par modes augu, un tas ir visnotaļ pamatoti – pati būdama samērā necila, ar pelēki sudrabotām, viegli pūkainām lapiņām, tā lieliski izceļ citus, krāšņākus augus, labi iederas dobes malās un rada elegantu iespaidu. Tās ir brīnišķīgs fons, uz kura izceļas puķes ar košiem ziediem.
Sudraba krustaines dzimtene ir Vidusjūras apkārtne, kur tā savvaļā aug akmeņainos klajumos, klinšainās nogāzēs un piekrastes kāpās. Tāpēc krustaine ir siltummīloša un visai pieticīga. Savā dzimtenē krustaine uzzied otrajā gadā ar sīkiem dzelteniem ziediņiem un zied gandrīz visu vasaru.
Pie mums sudraba krustaine nepārziemo ārā, tāpēc to audzē kā viengadīgu. Audzējot to balkona kastēs, puķupodos un toveros, ja ir piemēroti apstākļi – temperatūra no 5 līdz 10 grādiem (ne zemāka un ne augstāka) un pietiekami gaiša vieta –, krustaine var pārziemot.
Audzēšana, kopšana
Krustaine labi augs gaišā, saulainā un siltā vietā. Tai der arī viegla pusēna, ja vien tur vismaz divas stundas dienā var pagozēties saules staros.
Dārza augsne nepieciešama irdenāka un liesāka, jo krustaine ir pieradusi pie pieticības. Dobē augu nav nepieciešams mēslot, bet puķupodā audzēto gan vajag mēslot, taču reti. Ja krustainei augsne ir par treknu, par bagātīgu, tā maina lapu krāsu no pelēkas uz zaļganu un vairs neizskatās tik eleganta.
Krustainei patīk mērens mitrums; līdz nākamajai laistīšanas reizei augsnes virskārtai vajadzētu būt apžuvušai, taču ne pilnībā izkaltušai. Karstā un saulainā laikā nepieciešams laistīt katru dienu, īpaši balkona kastē vai toverī augošās. Laista no rīta vai vakarā lēnām un cenšoties netrāpīt uz lapām. Audzējot kastēs uz balkona vai terases, jāraugās, lai apakšā nekrājas slapjums un nesāk pūt saknes.
Zināšanai
● Ļoti svarīgi, lai sudraba krustaine aug tai patīkamos apstākļos, citādi to apdraud kaitēkļi, it sevišķi laputis, – tik lielā mērā, ka dažviet to dēvē arī par laputu puķi.