
Melnajā tirgū pārdod Latvijas ID kartes un autovadītāja apliecības: cik maksā viltojums?

Pati iespēja iegādāties melnajā tirgū dokumentus - pasi, autovadītāja apliecību, ID karti ir atklāts noslēpums. Cita lieta, ka nelegālās preces pārdevēji uz katra stūra nestāv. Pateicoties šī nelikumīgā biznesa paaugstinātajai slepenībai, klientu apkrāpt ir ļoti viegli.
Portāls "Postimees.ee" nolēma paskatīties, kas tieši ir pārdošanā, pakomunicēt ar pārdevēju un uzzināt, kādas nepatikšanas cilvēkam draud par apzināti viltotu dokumentu iegādi.
Šo eksperimentu portāls nolēma veikt sakarā ar to, ka "Telegram" kanālos sāka nonākt cilvēku publikācijas no trešajām valstīm ar jautājumu, vai var apmesties uz dzīvi Eiropas Savienībā, ja nopērk dokumentu ar derīgu uzturēšanās atļauju. Iemesli tam ir dažādi - kādam atņēma ES uzturēšanās atļauju, kāds vienkārši grib steidzami aizbraukt.
Ja ir pieprasījums, tad ir arī piedāvājums. Tērzēšanas vietnē "Telegram", kur var pasūtīt "jebkuru Eiropas vai Amerikas dokumentu", atrasts kāds no specializētajiem tirdzniecības laukumiem. Tur piedāvā lielu skaitu dažādu valstu dokumentus, un Baltijas valstu ID kartes nav tās populārākās.
Uz jautājumu, vai var nopirkt Igaunijas vai Latvijas ID karti, otrā pusē atbilde bija skaidra: "Var pasūtīt. Vai no abām pusēm?" Jautājumā ir saprotams, ka runa nav par plastmasu, bet gan par dokumenta skenēšanu, ko var izmantot tikai tiešsaistē. Izliekos nesaprotam: "Divas puses, jā. Cik maksā?" Pārdevējs atbild, ka cena - 15 dolāri, ja viens komplekts.
Pat ļoti nepieredzējušam cilvēkam vajadzētu saprast, ka par 15 dolāriem neviens plastmasas karti netaisīs, tāpēc mans pasūtītājs to "apzinājās". Žurnālists interesējās, vai nevar pasūtīt normālu karti. Izrādās, var. Nogādāt dokumentu Pleskavā arī nav problēma.
Samaksu pagrīdes "meistari" ņem no klientiem kriptovalūtā. Pārdevēja nosauktā cena bitkoinos pārbaudot esošo kursu izrādījās krietni zem 600 dolāriem. Pēc tam klientam jāiesniedz savi dati, paraksta paraugs un jāapmaksā pasūtījums.
Tas viss rada ļoti daudz jautājumus. Pat ja ignorē pašu faktu par viltota dokumenta nelegālu pirkšanu. Ko krāpnieki pēc tam darīs ar jūsu pases datiem un paraksta paraugu? Kādu kredītu summu paņems uz jūsu vārda?
Jautājums par to, kas notiks, ja ar viltotu dokumentu aizturēs uz robežas - paliek retorisks. Pārdevējs nelikās ne zinis. To, ka nekādi dokumenti pēc apmaksas nenāks, var secināt jau no tā, ka pēc "pircēja" izteiktajām šaubām, vai tas ir reāli - saņemt preci, pārdevējs vairs neatbildēja. Dosi savus datus - labi. Nedosi - vienalga, būs nākamais pircējs.
Par viltojuma izgatavošanu un tā izmantošanu paredzēts sods
Igaunijā par svarīga personas dokumenta (pase, ID karte u.tml.) viltošanu tiek piemērots naudas sods vai brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem. Par apzināti viltota svarīga personas dokumenta iegādāšanos, izmantošanu vai nodošanu uzliek naudas sodu vai brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem.
Tirgi ir pilnīgi anonīmi kā minimums pārdevējam, kurš negrib nonākt cietumā.
Savukārt ar pircēju viss nav tik vienkārši - ienākt un jautāt vēl var anonīmi, bet tālāk - kā sanāks.
Daudzi cilvēki iekrīt lamatās, no sirds uzskatot, ka, maksājot ar kriptovalūtu un pasūtot dokumentu ar izdomātu vārdu, viņiem nekas nedraud. Patiesībā jēgas no šādiem pirkumiem ir ļoti maz.
Kas ir populārākā prece, kas šobrīd tiek piedāvāta melnajā tirgū?
Ar neapbruņotu aci redzams, ka kartei ir nepareizs vizuālais noformējums un tā pilnīgi neatbilst īstajai. Īstajās ID kartēs foto nav krāsains, bet gan melnbalts. Fonts ir pārāk trekns un neatbilst īstajās kartēs izmantotajam Helvetica Narrow.
Ir arī citas mazāk pamanāmas neīstuma pazīmes - hologramma uzzīmēta ar roku vai ievietota kā attēls, nav redzamu UV marķieru zem EST logo. Arī zona ar kodiem neatbilst ne fontam, ne izvietojumam oriģinālajai kartītei. Ir pilnīgi skaidrs, ka to var pārdot tikai ārzemniekam no nosacītās Vjetnamas, kurš nekad savā mūžā nav redzējis Eiropas ID kartes.
Tā nav ID karte, bet digitālais izkārtojums verificēšanai vietnēs, kas nepārbauda dokumentus pēc bāzes (piemēram, kontu izveidei). Kvalitāte ir ļoti zema, redzami vizuāli defekti.
Un kas ar pasēm? Ar pasēm pārsvarā ir tas pats stāsts: lielākā daļa veikalu, kas atrodas vienā kliķē, tirgo smieklīgus viltojumus. To cena ir pieejama un arī liecina, ka gaidīt par šādu naudu preci ir ļoti naivi. Visticamāk, pircējs samaksās kriptovalūtu par gaisu.
Īsumā secināms, ka pārdošanā ir izlikts praktiski viss: ES ID kartes, ES, ASV, Kanādas pases, autovadītāja apliecība, ISIC studentu dokumenti, policijas, militārpersonu apliecības un viss pārējais.
Sastopami kādreiz aktuālie Covid-19 sertifikāti, kas joprojām ir vajadzīgi Āzijas valstīs. ES viltotā pase maksā 400 - 2000 ASV dolāru, ASV autovadītāja apliecība - 250 - 800 ASV dolāru. Pilna pakete ar ID karti un tā dēvēto bankas komplektu ("ID + Bank Kit") maksā līdz 4000 tūkstošiem ASV dolāru.
Ja kaut kur var uztaisīt īstu dokumentu, tad tas nebūs no tirgus, bet gan no cilvēkiem ar dziļiem kontaktiem tiesībsargājošās iestādēs. Tas visbiežāk notiek Balkānu valstīs, Kaukāzā, Krievijā, Moldovā.
Ir ļoti šaura kriminālo "ražotāju grupa", kuriem ir pieeja legālam aprīkojumam (printeri, aizsardzība, hologrammas). Reizēm viņi izmanto nozagtas veidlapas vai zagtus dokumentus, bet viņiem nav nepieciešama masīva reklāma melnajā tirgū, jo strādā pēc individuāliem pasūtījumiem pēc ieteikuma.
Daudzās žurnālistu izmeklēšanas apstiprina šajā eksperimentā konstatēto: melnā tirgus dokumentu pārdevēju nospiedošais vairākums ir parasti krāpnieki. Nepastāv melnajā tirgū nekādas "ES superpases".
Šie pārdevēji nevarēs ierakstīt datus oficiālajā bāzē un organizēt "garantētu robežas šķērsošanu". Te jāsaprot, ka apzināti viltota dokumenta pirkšana, kuru cilvēks gatavojas izmantot, ir nelikumīga un radīs sekas.