Kā pareizi fritēt, lai kartupelīši un citi ēdieni izdotos sevišķi gardi un kraukšķīgi
Par fritēšanu dēvē produktu gatavošanu bagātīgā eļļas daudzumā. Pēdējā laikā aizvien biežāk pieejami arī speciāli katli, kuros taukvielas nav tik daudz nepieciešamas, taču klasiskajam paņēmienam ir nepieciešama eļļa. Fritēšanai labi noderēs jebkura neitrālas garšas eļļa, jo īpaši - rapšu eļļa.
Šis paņēmiens ir īpašs tāpēc, ka gatavošanas laikā produktiem rodas kraukšķīga garoziņa, bet iekšpuse paliek sulīga. Fritēšanai ir piemēroti nelieli dārzeņu, kartupeļu, gaļas, zivs un augļu gabaliņi.
Kas jāzina par eļļu fritēšanai?
* Fritēšanai var izmantot jebkuru eļļu, ko iespējams sakarsēt līdz vajadzīgajai temperatūrai un kurai ir neitrāla garša. Lieliski noderīga fritēšanai ir rapšu eļļa. Lielveikalos dažkārt ir nopērkama eļļa speciāli fritēšanai.
* Eļļas daudzums jāaprēķina tā, lai produktu gabaliņi varētu tajā peldēt, neskaroties cits pie cita.
* Eļļas temperatūrai jābūt no 170 līdz 200 grādiem. Tikai tad, ja eļļa ir pietiekami karsta, produktu poras ātri aizveras un neuzsūc pārāk daudz taukvielu.
* Fritēšanas eļļu nav ieteicams izmantot vairāk par 2–3 reizēm un tad arī ar nosacījumu, ka to pēc katras reizes izlej no katla vai pannas, izkāš caur marli vai speciālu filtru, bet katlu rūpīgi iztīra.
* Eļļa jāiepilda katlā tā, lai nepārsniegtu vienu trešdaļu no katla augstuma. Ja paredzēts gatavot pavisam nelielu porciju, jāraugās, lai eļļas būtu tik daudz, ka tā pārklāj produktus vismaz 2 cm augstumā.
Kā noteikt, vai eļļa ir pietiekami karsta?
* Koka karotes kātu iemērc eļļā, ja pie kāta veidojas mazi burbulīši, eļļa ir pietiekami karsta.
* Vēl viens paņēmiens – ar maizi: eļļā iemet mazu baltmaizes gabaliņu; ja tas ātri kļūst zeltaini brūns, temperatūra ir pietiekami augsta. Ja maize kļūst brūna pamazām un piesūcas ar eļļu, temperatūra jāpaaugstina, bet, ja maize uzreiz kļūst tumši brūna, temperatūra jāsamazina.
* Pārbaudīts, ka maizes gabaliņš 175 grādu karstā eļļā kļūst zeltaini brūns pēc 60 sekundēm, 190 grādos – pēc 40 sekundēm, bet 195 grādos – pēc nepilnām 20 sekundēm.
Kraukšķīgie kartupeļi
Kartupeļi ir fritēšanas klasika, taču tikpat labi var fritēt arī burkānu, kāļu, biešu, seleriju un pētersīļu saknes, kā arī pastinaku salmiņus un pārkaisīt ar tādām garšvielām, kas vislabāk garšo.
Sastāvdaļas
750 g kartupeļu
1 l rapšu eļļas PĒRLE
sāls
malta paprika pēc garšas
Gatavošana
1. Nomizotus un rūpīgi nosusinātus kartupeļus sagriez 1 cm biezos un 4–5 cm garos salmiņos.
2. Eļļu sakarsē līdz 180 grādiem. Kartupeļus pa porcijām liec drāšu grozā, iegremdē eļļā un cep 4 minūtes.
3. Izņem laukā, uz papīra dvieļa notecini un nosusini lieko eļļu. Pārkaisi ar sāli un papriku.
Fritētas krabju nūjiņas
Lai glītāks rezultāts, nūjiņas var pārgriezt šķērsām uz pusēm un pēc tam katru pusi vēl sadalīt dažās strēmelēs.
25 minūtes pagatavošanai
Sastāvdaļas:
300 g krabju nūjiņu
60 g miltu
50 ml ūdens
sāls, malti melnie pipari
rapšu eļļa PĒRLE - cepšanai
Pagatavošana:
1. Miltus sakul ar ūdeni, sāli un pipariem.
2. Krabju nūjiņas sagriez gabaliņos vai arī saplucini strēmelītēs.
3. Dziļā pannā sakarsē eļļu. Krabju nūjiņas iemērc mīklā un uzreiz liec eļļā cepties. Kad mīkla kļūst zeltaina, ar putu karoti ņem laukā un uzliec uz papīra dvieļa, lai notek liekā eļļa.
Fritētas salakas
Lieliska uzkoda. Tā zivju ēdienu cienītājus iepriecinās gan karstā veidā, gan arī auksta. Pie šīs zivs lieliski iederēsies zaļie dārzeņu salāti.
30 minūtes, 4 porcijas
Sastāvdaļas
500 g salaku
5 ēd.k. miltu
rapšu eļļa PĒRLE - cepšanai
sāls pēc garšas
Gatavošana
1. Salakas iztīrīt, noskalo un nosusina papīra dvielī vai salvetē.
2. Dziļā bļodā sajauc miltus, sāli un piparus. Apviļā miltu maisījumā salakas, tā - lai katra zivs būtu pilnība noklāta ar miltiem. Cep zivis kārtīgi uzkarsētā eļļā, līdz tās kļūst zeltainas un kraukšķīgas.
3. Gatavās zivis noliek uz papīra dvieļa, lai notek liekie tauki.
Reklāmraksts tapis sadarbībā ar rapšu eļļu PĒRLE