Šīs jāņuzāles ir ēdamas: dažas receptes, kā izmantot madaras virtuvē
Madaru ziedēšana pie mums tik ļoti saistās ar Jāņu laiku, ka vietumis Latvijā tās dēvē par īstajām jāņuzālēm, savukārt citās zemēs, kur klimats līdzīgs mūsējam un madaras aug grāvmalēs un pļavās, – par siera zālīti, rūgumzāli, piena puķi un tamlīdzīgi.
Tas tāpēc, ka madaru sēklas senākos laikos bēra pienā, lai to ātrāk sarecinātu, un lika lietā, sienot sieru. Vietās, kur senās tradīcijas atkal atdzimst, madaras audzē pat dobēs un izmanto gan kulinārijā, gan dziedniecībā, gan praktiski – dzijas un auduma krāsošanai.
Latvijā ir vismaz 15 madaru sugu, bet populārākās ir īstā madara (ar dzelteniem ziediņiem), ķeraiņu madara (tā, kas pļavās mēdz ieķerties zālīšu lasītājiem drēbēs) un mīkstā madara (pagara – izaug pat metru gara, ar baltiem ziediņiem).
Kā madaras izmantot virtuvē?
▪ Vislabāk garšo un izmantojama ir jauna, nepāraugusi madara – līdz ziedēšanai un arī vēl ziedēšanas laikā. Pēc tam tā atkal kļūst sevišķi noderīga, kad nogatavojas sēklas.
▪ Gan lapas, gan kāti, gan ziedi labi iederas zaļajos kokteiļos un salātos.
▪ Ar ziediem pārkaisa saldos ēdienus un salātus, tos pievieno bolēm, limonādēm, aromatizētajiem ūdeņiem un kokteiļiem.
▪ Kātiņus un lapas var gatavot pēc tām pašām receptēm kā spinātus. Tos izmanto arī dārzeņu zupās un buljonu pagatavošanai.
▪ Madaras lapiņas un ziedi labi iederas biezpiena un olu ēdienos.
▪ Gan sēklas, gan svaigus kātus liek pienā, lai tas sarec. Ar dzeltenajiem ziediņiem mēdz iekrāsot sieru.
Bezalkoholiskā madaru bole
1 prāva buntīte ziedošu madaru
1 l ābolu sulas
1 citrona sula
gāzēts minerālūdens
cukurs vai medus
Ļauj madarām nedaudz pavīst, tad aplej ar sulu un atstāj uz 1–2 stundām. Izņem no trauka, pielej citrona sulu un minerālūdeni un pievieno cukuru vai medu saldumam, ja vēlas.
Madaru novārījums
Madaras ziediņus aplej ar ūdeni (koncentrāciju izvēlas pēc savas gaumes) un uz lēnas uguns vāra aptuveni pusstundu. Izkāš un lieto: izmanto kā sīrupu, samaisa ar sulu pēc izvēles un pagatavo limonādi; ja pievieno cukuru un recinošu līdzekli, sanāk želeja.