3 idejas, kā gardi lietot sojas mērci
Kā atšķiras dažādas sojas mērces, un kādās receptēs tās lietot, raksta žurnāls "100 Labi Padomi".
Ķīniešu sojas mērce
To pievieno neskaitāmiem ēdieniem, sākot no zupām un mērcēm un beidzot ar pannā gatavotiem ēdieniem un sautējumiem. Gaišā mērce ir visai sāļa, bet tumšā – ar spēcīgāku, bet ne tik sāļu garšu. Tumšo mērci vairāk lieto pikantu ēdienu garšas uzlabošanai, piemēram, sautētai vistai, cūkas un liellopa gaļai, savukārt gaišā mērce ir piemērota jūras velšu, dārzeņu, zupu un mērču pagatavošanai.
Japāņu sojas mērce
Tad, kad ķīnieši bija ieveduši Japānā savu sojas mērci, japāņiem tā iepatikās un viņi radīja savējo – uz vietējām tradīcijām balstītu. Tās gatavošanā vairāk tiek izmantoti kvieši, tā ir mazliet saldāka par ķīniešu sojas mērci. Tumšo mērci japāņi lieto gaļas ēdienu gatavošanā, bet ar gaišo uzlabo vieglu zupu un sautējumu garšu.
3 idejas sojas mērces lietošanai
1. Sojas mērces un kafijas sviests
1 tasi stipras, aukstas espresso kafijas blenderī saputo ar 200 g mīksta sviesta un 3–4 ēdk. sojas mērces. Lieliski garšo ar bageti vai grauzdētu maizīti. Daudzveidīgākai garšai var pārkaisīt ar sakapātiem pētersīļiem.
2. Sēnes sojas mērcē
Šampinjonus sagriez šķēlītēs un kopā ar sakapātiem sīpoliem un ķiplokiem apcep olīveļļā. Pievieno krējumu un sojas mērci, samaisi un pārkaisi ar svaigi maltiem pipariem. Sēnes pildi nelielā sacepumu veidnē, pārkaisi ar rīvētu sieru un cep 10–15 minūtes 200 grādu karstā cepeškrāsnī.
3. Ātrā panna
Cūkgaļas fileju sagriez mazos gabaliņos un viegli pārkaisi ar kartupeļu miltiem. Liec sakarsētā olīveļļā un strauji apcep. Gaļu izņem no pannas, bet karstajās taukvielās ieber sīpolu vai puravu gredzenus, dažas ļoti plānas ingvera šķēlītes un pāris minūtes pasautē. Pielej sojas mērci pēc garšas, pieliec cepto gaļu, pārkaisi piparus un uzkarsē.