Aicina sekot melnā stārķa un lielā dumpja ceļojumam uz siltajām zemēm
Šoruden ir iespēja sekot līdzi divu gājputnu sugu – lielā dumpja un melnā stārķa – lidojumam uz pārziemošanas vietām.Mājaslapā goris.lv ornitologs Māris Strazds regulāri informē, cik tālu ceļā uz Āfriku ir tikuši ar GPS raidītājiem aprīkotie trīs melnie stārķi – Sarma, Mare un R.
Sarma oktobra pirmajā pusē startējusi no svarīgākās barošanās vietas Turcijas dienvidos un devusies Izraēlas virzienā. Mare vairākas dienas bijusi ārpus uztveršanas zonas, tikusi līdz Izraēlai un turpina lidot uz dienvidrietumiem. Ornitologs aprēķinājis, ka 54 dienu laikā Mare nolidojusi vairāk nekā 3600 kilometru.
Trešais putns, kas nezināmā dzimuma dēļ pagaidām nodēvēts par R, ticis līdz ziemošanas zonai otrpus Sahāras un 65 dienu laikā veicis vairāk nekā 5500 kilometru garu ceļu. Ar raidītāju bija aprīkots arī ceturtais melnais stārķis – Bille –, taču visticamāk, putns gājis bojā Ukrainas-Baltkrievijas robežas rajonā.
Pavasarī un vasarā ar raidītājiem Engures ezerā aprīkoti arī trīs lielie dumpji – tēviņš, mātīte un šogad izšķīlies mazulis. Informācija Latvijas Dabas fonda mājaslapā liecina, ka abi pieaugušie putni tālo ceļu sāka 8. septembrī.
Tēviņš četru dienu laikā bija nolidojis aptuveni 1200 kilometru līdz Randsa Fjorda ezeram Dānijā, mātīte vēl oktobra sākumā uzturējās Lietuvā, Pasjores dīķos netālu no Mažeiķiem. Jaunais dumpis nesteidzās pamest dzimteni un atradās septiņus kilometrus no Engures ezera.
Ornitologi norāda, ka Latvijas lielie dumpji rudeņos migrē uz siltākām Eiropas zemēm, tomēr pēdējos gados arvien biežāk novēroti pārziemojoši īpatņi, pārsvarā Kurzemē un valsts centrālajā daļā.
Lielo dumpju izsekošanas mērķis ir noskaidrot sugas biotopu izvēles likumsakarības. Tāpat sagaidāms, ka satelītraidītāju dati sniegs arī citu vērtīgu un jaunu informāciju par dumpju dzīvesveidu gan ligzdošanas sezonā, gan pēcligzdošanas un migrācijas laikā.
"Kas Jauns Avīze" / Foto: Vida Press