Pamēģini, kā "garšo" Latgale!
No īstena latgaļa mājas, kafejnīcas vai saimniecības neviens neaiziet izsalcis!
Ja jūs esat īsts gardēdis, tad laipni aicināti
! Latgales saimniecībās var nodegustēt mājās gatavotos sierus, zivs un gaļas ēdienus, konditorejas izstrādājumus, pašceptu maizi un linsēklu eļļu, iemalkot un izbaudīt mājas vīnu, kurš pagatavots no ogām, vai zāļu tēju. Kā arī piedalīties rudzu maizes cepšanas un siera pagatavošanas procesā.
saimniecības māk apburt, aizraut un ieinteresēt ikvienu! Tādās vietās gribas arvien atgriezties, jo tur darbojas aktīvi cilvēki, kuri pārzina savu lietu, savu arodu. Latgales kafejnīcās un viesu mājās, kuras ietilpst Eiropas reģionālā kulinārā mantojuma tīklā, jūs nespēsiet turēties pretī to karstajiem ēdieniem. Taču pirms pusdienām jums piedāvās mieloties ar visdažādākajiem cienastiem – no produktiem, kuri ir izaudzēti turpat uz vietas vai tiek piegādāti turp no tuvāko pagastu zemnieku saimniecībām. Kur jūs vēl nobaudīsiet zupu no profitroļiem ar zaļumiem, „jobikus” (sauktus arī par „asuškām” – mazas maizītes, pagatavotas no rauga mīklas), guļbešnikus, latgaļu kļockas, pankūkas, pagatavotas pēc vecmāmiņu receptēm, ar skābo krējumu un ceptām gaļas šķēlītēm.....
Starp citu, daudzos ciemos uz pankūkām pie galda sanāk visa ģimene, un kaudzīte ar plānajām pankūkām, kuras turētas siltos dvieļos, pazūd vienā mirklī. Latgales pagastos pankūkas, neizmantojot galda piederumus – ar rokām. Tajā slēpjas savs īpašs šarms.
pamatā vienmēr ir bijusi gaļa, dārzeņi un olas. Un, ja šiem „trim vaļiem” pievieno klāt un sajauc kopā ar aizjūras sastāvdaļām, tad ēdieniem tiek piešķirta neatkārtojama „odziņu”, kura spēj apmierināt jebkura garšas gaumi.
No kurienes nabadzīgajai Latgalei agrāk tika atrastas ārzemes produkcija, padomājiet paši. Lūk, uz šo jautājumu jums atbildēs šī leģenda:
Tirgotājam, kurš brauca cauri Latgalei, salūza rati. Tuvākajā dzīvojamajā mājā tās viesmīlīgie saimnieki sniedza viņam palīdzību un piedāvāja naktsmājas. Pateicībā par visu, tirgonis saimniekiem pasniedza dāvanu - augļus no ārzemēm. No tiem saimniece pagatavoja salātus, kuriem par pamatu tika izmantotas parastas ceptas vistu aknas.
Gardēžu zināšanai.
Latgales reģions ir Eiropas reģionālā kulinārijas mantojuma tīkla dalībnieks un sekmīgi darbojas tajā jau 12 gadus. Šis īpašais kulinārijas mantojuma tīkls apvieno 33 Eiropas reģionus ar 1416 uzņēmumiem.
Ieskats Latgales kulinārijas pasaulē
Ecomedia.lv / Foto: EcoMedia.lv