Vectēvs grib novēlēt naudu mazbērniem
foto: Shutterstock

Vectēvs grib novēlēt naudu mazbērniem

"Likums un Taisnība"

“Man ir uzkrājums bankā un divi mazgadīgi mazbērni. Esmu nolēmis naudu, kas paliks kontā, novēlēt abiem mazbērniem uz pusēm. Ja pēkšņi ar mani notiek sliktākais un nebūšu paspējis pie notāra naudu novēlēt mazbērniem, kas notiks ar naudu manā kontā?” šādu jautājumu saņēmis žurnāls “Likums un Taisnība”.

Ja nav testamenta, visu manto tuvākie likumiskie mantinieki – sieva un bērni. Viņi manto visu mantu, arī naudu, domājamās daļās, un katrs pie notāra saņem mantojuma apliecību. Ar šo dokumentu var doties uz banku un izņemt savu daļu skaidrā naudā vai pārskaitīt uz savu kontu.

Vectētiņš jau tagad var pie notāra uzrakstīt testamentu. Zvērināta notāre Sandra Jakušenoka iesaka testamentā nenorādīt konkrētu banku un konta numuru, arī visu mantinieku dzīvesvietas adreses un kontaktinformāciju (tālruņa numuri, e-pasta adreses), lai notāram būtu vieglāk viņus sameklēt.

Jāatceras, ka laulātais un bērni kā neatraidāmie mantinieki ir neatņemamās daļas tiesīgie. Ja nav testamenta, viņi manto visu. Ja ir testaments, viņiem tik un tā ir tiesības izprasīt pusi no mantojuma vērtības. 

Vectētiņam ir arī citi jautājumi: “Ja nekas nebūs noformēts, vai manas negaidītas nāves gadījumā mana nauda automātiski pāriet bankas īpašumā? Ja tomēr nē, vai banka meklēs manus piederīgos un ziņos viņiem par šo noguldījumu un to, ka viņiem šis konts jāpārformē uz sevi? Vai mani piederīgie saņems visu naudu, kas būs manā kontā? Kā mana banka uzzinās par manu nāvi, ja mani piederīgie nezina, ka man ir konts? Vai pēc manas nāves mans konts eksistēs nelietots iekonservētā stāvoklī?”

Uz šiem jautājumiem lasiet atbildes jaunākajā žurnāla “Likums un Taisnība” numurā. Tāpat lasāmi arī jaunumi no tiesas zāles; vai var vākt malku svešā mežā; auto eksāmens būs jākārto reālā satiksmē; kas ir aizsargjoslas; kā atbrīvoties no ātro kredītu jūga; būs vieglāk šķirt laulību.