Dimiteri pareizticīgo Ziemassvētkos galdā liks Kaspara Dimitera gatavotu jēru
Kaspars un Līga Dimiteri ir pareizticīgie un 6. janvāra vakarā viņi sāk svinēt Ziemassvētkus.
Slavenības

Dimiteri pareizticīgo Ziemassvētkos galdā liks Kaspara Dimitera gatavotu jēru

Jauns.lv

Pareizticīgo baznīca un vecticībnieki Ziemassvētkus svin pēc Jūlija kalendāra, tāpēc pareizticīgajiem Ziemassvētku ir nevis 24. decembrī, bet gan 7. janvārī. Kasjauns.lv vaicā, kā Ziemassvētkus sagaida dziesminieka Kaspara Dimitera un viņa sievas Līgas Dimiteres ģimene, kas, kā zināms kalpo pareizticīgo baznīcā.

Dimiteri pareizticīgo Ziemassvētkos galdā liks Kas...

 „Tas nenozīmē, ka 24. decembris nebūtu svētku diena un mēs neapdāvinātos tāpat kā citi, taču mums īstie Ziemassvētki jeb Kristus piedzimšanas diena ir no 6. uz 7. janvāri,” stāsta Līga Dimitere, piebilstot, ka līdz tam tiekot ievērots 40 dienu ilgs gavēnis. Tiesa, ne tik stingrs kā pirms Lieldienām, jo no gaļas produktiem drīkstot ēst, piemēram, zivi.

Dimitere stāsta, ka pareizticīgo Ziemassvētku pievakari īpaši gaidot bērni, jo tradicionāli debesīs tiekot meklēta pirmā zvaigzne. Kad tā ieraudzīta, gavēnis beidzas un sākas svētki. Vieni apmeklē dievkalpojumu naktī, citi – nākamās dienas agrā rītā. Dimiteri paši šogad apmeklēs dievkalpojumu Jēkabpils Svētā gara klostera baznīcā, kur pēdējā laikā iedodas diezgan bieži. „Dosimies uz nakts dievišķo liturģiju, bet pēc tam atgriezīsimies mājās Skujenē, kur ieturēsim svētku maltīti,” teic Līga un atklāj, ka galdā tiks celts īpašs jēra ēdiens, ko savulaik Armēnijā iemācījies un joprojām gatavo Kaspars. „Vēl būs pīrāgi, maizīte... Patiesībā – kas ir, to arī liek galdā, un par to ir pateicīgs Dievam,” skaidro Līga.

Dievkalpojumus pareizticīgo baznīcā drīkst apmeklēt jebkurš, bet jāatceras, ka svētais vakarēdiens pienākas vien tiem, kas svētīti pareizticībā. „Mūsdienās jābaidās iet lielveikalā, nevis baznīcā. Tā pieejama visiem,” piebilst Dimitere.

Ziemassvētku novēlējumā Līga vēlas iedrošināt tos, kas nav pievērsušies pareizticībai, sakot, ka tā ir bagātība, ko viņa novēl katram: „Baznīca ir kā zāles, kas dziedina cilvēka iekšpusi. Tā dod ļoti lielu sirds mierinājumu, atbrīvo no bažām, bailēm un trauksmes.”