Tīrās šausmas! Augi spēj sadzirdēt, kā tiek apēsti
Zinātnieki atklājuši, ka augs jūt vibrāciju, ko rada kāpurs, košļājot tā lapas.
Trakā pasaule

Tīrās šausmas! Augi spēj sadzirdēt, kā tiek apēsti

Jauns.lv

Veģetārieši un vegāni, cenšoties nesagādāt ciešanas dzīvniekiem, gaļas vietā izvēlas augu valsts produktus. Taču izrādās, ka atsevišķi augi spēj sadzirdēt, kā tiek apēsti, un cenšas sevi aizsargāt.

Tīrās šausmas! Augi spēj sadzirdēt, kā tiek apēsti...

Portāls IFLScience.com aprakstījis pētījumu, kurā ticis izmantots sīks ziedaugs - Tāla sīkplikstiņš, kas pazīstams pēc latīniskā nosaukuma Arabidopsis thaliana. Zinātnieki secinājuši, ka šim augam piemīt kāda pārsteidzoša īpašība – tas sajūt vibrācijas, ko rada kāpurs, košļājot tā lapas. Augs reaģē uz briesmām, izlaižot indīgu vielu. Tas ir pirmais pētījums, kurā atklāts, ka augi reaģē uz dabīgās vides skaņām. Zinātnieku grupa uz Tāla sīkplikstiņa lapām uzlika plānu atstarojošu kārtiņu, lai ar lāzera palīdzību sekotu vissīkākajām lapiņas kustībām, kamēr ar to mielojas tārps. Lai arī cilvēka ausij sīkās vibrācijas nebija dzirdamas, zinātnieki iegūto materiālo ar speciālu aparatūru, kas pārraida vibrācijas, atskaņoja citam sīkplikstiņa augam, kamēr vēl viens tika novērots pilnīgā klusumā.

Tāla sīkplikstiņš, kas tika izmantots pētījumā.
Tāla sīkplikstiņš, kas tika izmantots pētījumā.

Pētnieki atļāva taureņa kāpuram nograuzt aptuveni trešdaļu no lapas. Pēc diennakts vai divām viņi izpētīja divu vielu - sērglikozīdu un antocianīnu līmeni augos. "Kad šo vielu rādītāji ir augsti, insekti zaudē interesi par augiem vai pat nemaz nesāk ar tiem baroties," skaidro pētniece Heidija Apela. Augi, kuri bija pakļauti vibrāciju ierakstam, saražoja lielākus daudzumu sērglikozīdu. Citiem vārdiem sakot, sastopoties ar draudiem tikt apēstiem, Tāla sīkplikstiņa augi sparīgāk sāk ražot vielas, kas aizbaida to lielākos apdraudētājus – kukaiņus. Interesanti, ka aizsardzības mehānismus neiedarbināja tie augi, kuri tika pakļauti vēja radītajām vibrācijām vai citām, neuzbrūkošām skaņām, kas nāca no insektiem. Tas liek domāt, ka augi spēj skaņas atšķirt vienu no otras.