Tu mīļā, mīļā māmiņa: Kā mātes dienu svin pasaulē
foto: Publicitātes foto / Henkell Freixenet Latvija
Festivāli

Tu mīļā, mīļā māmiņa: Kā mātes dienu svin pasaulē

Reklāmas projekts

Ikviens no mums sākas no mātes, mammas, māmiņas, mammuka vai māmulītes un māmiņu godināšana ir vieni no sirsnīgākajiem pavasara svētkiem, kurus ir iemesls svinēt katram.

Tu mīļā, mīļā māmiņa: Kā mātes dienu svin pasaulē...

Kā atklāj dažu kultūru tradīcijas, šos svētkus vajag svinēt gan tad, kad māmiņa ir mums blakus, gan arī tajās reizēs, kad jau esam pieauguši un māmiņa ir tālu vai, iespējams, mājo tikai ģimenes sirdīs un atmiņās. Mātes diena nav tikai datums kalendārā – tā ir iespēja apstāties un atzīt vienas no būtiskākajām attiecībām mūsu dzīvē. Šo dienu svin daudzviet pasaulē, taču dažkārt pavisam atšķirīgi – kaut kur šo dienu atzīmē pavasarī, citur ap Ziemassvētkiem, bet vēl citās kultūrās datums ir mainīgs. Kādas ir Mātes dienas tradīcijas Latvijā un pasaulē un kā iepriecināt māmiņu šajos svētkos – par to vairāk turpinājumā.

Ziedu, dziesmu, dāvanu un māmiņdienas koncertu laiks

Kaut arī dažādās pasaules valstīs tradīcijas atšķiras, tās vieno kopīga vēlme – godināt māmiņu. Latvijā Mātes dienu atzīmē maija otrajā svētdienā, tradicionāli bērni sveic māmiņas ar ziediem, pašu gatavotām dāvanām un koncertiem skolās un bērnudārzos, kas visbiežāk ieskandina šos svētkus jau pirms svinībām ģimenē. Tā kā Latvijas dabu šajā laikā raksturo pavasara ziedi, māmiņas bieži saņem narcišu, tulpju, hiacinšu, maijpuķīšu vai vizbulīšu pušķīšus. Arī Japānā Mātes diena jeb „Haha no Hi” (母の日) tiek svinēta maija otrajā svētdienā. Šajā dienā māmiņām tradicionāli tiek dāvinātas neļķes, kas simbolizē pateicību un mīlestību. Runā, ka šajā dienā gan mazi, gan lieli bērni brīvprātīgi uzņemas dažādus ikdienas mājas darbus, ko parasti paveic māmiņas, tā paužot pateicību par viņu ieguldījumu mājas pavarda uzturēšanā. Savukārt, Meksikā Mātes dienu jeb „Día de las Madres” katru gadu svin 10. maijā, neatkarīgi no nedēļas dienas. Šajā dienā bērni modina savas mammas ar dziesmām un serenādēm, bet dienas gaitā notiek ģimenes pasākumi un īpašas maltītes.

Mums pavisam neierastā laikā un veidā Mātes diena tiek svinēta Etiopijā. Šajā Āfrikas valstī mātes tiek godinātas trīs dienu festivālā "Antrosht", kas tiek svinēts pēc lietus sezonas beigām. Ģimenes tradicionāli sanāk kopā, lai kopīgi pagatavotu svētku mielastu, dziedātu un dejotu, īpašu uzmanību pievēršot mātes lomai ģimenē. Savukārt, Serbijā Mātes diena ir daļa no Ziemassvētku svinību cikla un tiek atzīmēta decembrī. Viena no populārākajām tradīcijām ir simboliska mātes sasaitēšana ar lentām vai audumu, lai māmiņa tiktu atbrīvota, viņa pasniedz bērniem saldumus vai nelielas dāvanas.

Francijā Mātes diena („Fête des Mères”) tiek svinēta maija pēdējā svētdienā vai jūnija pirmajā svētdienā, ja maija pēdējā svētdienā ir Vasarsvētki. Populāra ir tradīcija, ka bērni savām māmiņām gatavo pašdarinātas dāvanas, piemēram, rokdarbus, apsveikuma kartītes un tradicionālos našķus – šokolādes kūkas. Bet Indijā, līdzīgi kā Latvijā, Mātes diena tiek atzīmēta maija otrajā svētdienā. Šajā dienā ģimenes tradicionāli izrāda cieņu māmiņām ar kopīgu maltīti, ziedu dāvināšanu un dažādiem kultūras pasākumiem, īpaši uzsverot mātes lomu un nozīmi ģimenē.

Kā iepriecināt māmiņu?

foto: Publicitātes foto / Henkell Freixenet Latvija

Kaut arī tradīcijas dažādās valstīs atšķiras, tās visas uzsver – māmiņa ir pelnījusi prieka un atpūtas brīžus. Lai kurā pasaules malā atrastos, daudzas māmiņas piekrīt, ka vislielākais prieks ir par salīdzinoši vienkāršām lietām – mīļiem vārdiem un kopā pavadītu laiku, piemēram, kopīgi baudītām pusdienām. Jebkura maltīte var pārtapt par svētku maltīti, nepieciešams tikai ar mīlestību gatavots ēdiens, glīts galda noformējums un glāzē dzirkstošs vīns – šajā dienā ideāli iederētos bezalkoholisks augstākās kvalitātes dzirkstošais vīns Freixenet Rose  vai Mionetto. Lai sirsnīgi un mīlestības pilni svētki!

Atsauces:

  • Japan National Tourism Organization (2023). Celebrating Mother's Day in Japan.
  • Ethiopian Cultural Heritage Society (2022). Festivals and Traditions.
  • Mexican Ministry of Culture (2023). Día de las Madres Traditions.