Ne tikai brāļi Menendezi: šausminošas slepkavības, kas iedvesmojušas populārus seriālus
Brāļi Lails un Ēriks Menendezi 1989. gadā noslepkavoja savus vecākus – prokurori domāja, ka noziegums izdarīts naudas dēļ, kamēr paši brāļi atklāja, ka aiz perfektās ģimenes fasādes slēpās šausminoši notikumi. Sabiedrības interese par Menendezu lietu atjaunojās, pateicoties Raiena Mērfija "Netflix" dramatizācijai par slepkavībām "Monsters: The Lyle and Erik Menendez Story". Menendezu stāsts gan nav vienīgais, kas skatītājiem un interneta lietotājiem licis atgriezties senā pagātnē.
Lai gan brāļi Menendezi pauduši neapmierinātību saistībā ar seriāla scenārijā attēloto, nosaucot to par neprecīzu, tas pievērsa uzmanību viņu juridiskajām pūlēm pēc 30 gadiem izcīnīt taisnību. Saskaņā ar abu brāļu pausto, tēvs viņus seksuāli izmantojis gadiem ilgi, bet māte to visu zinājusi.
"Tagad tik daudzi cilvēki interesējas par šo lietu, un tas man norāda uz televīzijas spēku un to, ko tā spēj paveikt. Tā var pievērst uzmanību un izgaismot tumšos stūrus," Mērfijs šonedēļ sacīja intervijā "Variety."
Brāļu Menendezu stāsts bieži vien tiek saistīts ar vēl vienu vecāku upuri – Džipsiju Rouzu Blanšāru, kura nesen atbrīvota no cietuma par līdzdalību savas mātes slepkavībā. Arī par to savulaik uzņemts seriāls.
Lūk, populārākie seriāli par īstiem noziegumiem:
The Act
Seriāls ir balstīts uz Džipsijas Rouzas Blanšāras un viņas mātes stāstu, kur māte gadiem ilgi lika savai meitai izlikties slimai, kas noveda pie traģiskas slepkavības. Seriāls tika izlaists 2019. gadā un izpelnījās lielu uzmanību, jo atklāja satriecošu noziegumu, kas saistīts ar neparastu un retu garīgu traucējumu — Munhauzena sindromu pēc pilnvaras.
Dīdī Blanšāra gadiem ilgi manipulēja ar apkārtējiem, liekot viņiem domāt, ka viņas meita Džipsija ir smagi slima. Dīdī apgalvoja, ka Džipsijai ir dažādas slimības, tostarp leikēmija, muskuļu distrofija un garīgā atpalicība, tādējādi piespiežot viņu dzīvot ratiņkrēslā un būt atkarīgai no medikamentiem un mātes palīdzības. Tas viss notika, neskatoties uz to, ka Džipsija bija vesela. Dīdī izmantoja situāciju, lai gūtu emocionālu un finansiālu labumu, saņemot ziedojumus, labdarības atbalstu un sabiedrības simpātijas. Tomēr, kad Džipsija pieauga, viņa sāka apšaubīt savas mātes uzvedību un galu galā sāka plānot, kā atbrīvoties no šīs kontroles.
Nespējot vairs to izturēt, Džipsija kopā ar savu interneta draugu Nikolasu Godežonu izplānoja un izpildīja Dīdī slepkavību. Pēc nozieguma atklāšanas sabiedrība un likumsargi bija šokēti ne tikai par slepkavību, bet arī par patiesību, kas atklājās par Dīdī izraisīto psiholoģisko un fizisko vardarbību pret Džipsiju.
Nesen Džipsija Rouza iznāca no cietuma un šobrīd veido pati savu ģimeni – viņa gaida bērnu.
The People v. O.J. Simpson: American Crime Story
Šis seriāls ir par vienu no slavenākajiem tiesas procesiem ASV vēsturē – O. Džeja Simpsona tiesāšanu par dubultslepkavību. Seriāls koncentrējas uz tiesas prāvu, kurā bijušais amerikāņu futbola spēlētājs un aktieris O. Džejs Simpsons tika apsūdzēts savas bijušās sievas Nikola Brauna Simpsones un viņas drauga Ronalda Goldmena slepkavībā. 1994. gadā Losandželosā Nikola un Ronalds tika atrasti nogalināti, un, lai gan Simpsons bija galvenais aizdomās turamais, tiesas process kļuva par nacionālu sensāciju.
Seriāls ataino gan izmeklēšanas, gan tiesas procesa gaitu, kā arī sniedz ieskatu advokātu un tiesneša darba aizkulisēs, mediju trakumā un Simpsona tiesas prāvas plašo sociālo un rasu ietekmi. Tas īpaši pievēršas advokātu darbam abās pusēs: prokuratūras komandai, kuru vadīja Mārsija Klārka, un aizstāvības komandai, kas bija pazīstama kā "sapņu komanda" un kuru vadīja Džonijs Kokrans un Roberts Šapiro, kā arī Simpsona draugs Roberts Kardašjans.
Unbelievable
Šis seriāls balstīts uz patiesu stāstu par izmeklēšanu, kas saistīta ar vairākiem izvarošanas gadījumiem, un par to, kā viena no upurēm sākotnēji tika nepatiesi apsūdzēta melošanā.
"Unbelievable" ir balstīts uz žurnālistu T. Kristiana Millera un Kena Armstronga rakstu "An Unbelievable Story of Rape", kas saņēma Pulicera balvu. Seriāla galvenā varone ir jauniete vārdā Marija, kura ziņo par to, ka viņa ir izvarota savās mājās. Policija sāk izmeklēšanu, bet, neskatoties uz viņas sākotnējo paziņojumu, izmeklētāji sāk šaubīties par viņas stāsta patiesumu. Tā rezultātā viņa tiek apsūdzēta par melošanu un spiesta atsaukt savu liecību, savukārt izvarotājs netiek atrasts un izmeklēšana tiek pārtraukta.
Pēc vairākiem gadiem citā štatā divas izmeklētājas, detektīves Greisa un Kārena Duvāla, saskaras ar līdzīgiem gadījumiem, kur uzbrucējs seko līdzīgai izvarošanas shēmai. Izmeklētājas apvieno spēkus un sāk atklāt pavedienus, kas ved pie izvarotāja, vienlaikus atklājot, ka arī Marija bija viena no viņa upurēm. Šīs detektīves ne tikai atrod izvarotāju, bet arī atklāj, cik kļūdaina bija Marijas izmeklēšana un cik lielas ciešanas viņai tika nodarītas.
Under the Bridge
"Under the Bridge" ir krimināldrāmas seriāls, kas balstīts uz patiesiem notikumiem. Tas ir adaptēts no Rebekas Godfrijas grāmatas ar tādu pašu nosaukumu un vēsta par šokējošu slepkavību, kas notika 1997. gadā Kanādā. Seriāls pievēršas stāstam par 14 gadus veco Rīnu Virku, kura tika noslepkavota, un par pusaudžu grupu, kas bija saistīta ar šo traģēdiju.
Seriāls koncentrējas uz slepkavību, kurā tika iesaistīta pusaudžu grupa no Sāničas, Britu Kolumbijā. Rīna Virka tika zvēriski piekauta un noslīcināta pēc tam, kad viņa bija mēģinājusi iekļauties grupā, bet tika izstumta un izsmieta. Slepkavības gadījums izraisīja sabiedrības šoku un atklāja dažādas problēmas, piemēram, pusaudžu vardarbību, iebiedēšanu, sabiedrības vienaldzību un tiesu sistēmas nepilnības.
Patiesajā stāstā tiesas process bija ilgs un sarežģīts, un daudziem šķita, ka tiesu sistēma nespēja pienācīgi sodīt vainīgos. Galvenie apsūdzētie bija Vorens Glavotskis un Kellija Elarda, kas abi tika tiesāti vairākas reizes. Vorens tika notiesāts par slepkavību un atzina savu vainu. Tomēr Kellijas Elardas notiesāšana izraisīja lielu sašutumu. Viņa sākotnēji tika tiesāta trīs reizes, jo pirmie divi tiesas procesi beidzās bez vienprātīga sprieduma. Tikai trešajā tiesas procesā Elarda tika atzīta par vainīgu otrās pakāpes slepkavībā un saņēma mūža ieslodzījumu. Viņas garie tiesas procesi un ilgā tiesvedība izraisīja sašutumu, jo daudzi uzskatīja, ka taisnība netika panākta pietiekami ātri.
The Staircase
Seriāls ir balstīts uz īstu tiesas procesu par Maikla Pītersona apsūdzību savas sievas slepkavībā. Viņa sieva tika atrasta mirusi pie kāpnēm viņu mājā, un seriāls pēta sarežģītās juridiskās un personiskās detaļas ap šo lietu. Šis stāsts ir viens no pazīstamākajiem īstu noziegumu gadījumiem, un tas ir plaši analizēts gan dokumentālajās sērijās, gan 2022. gada HBO dramatizācijā.
Maikls Pītersons zvanīja uz 911, apgalvojot, ka atradis savu sievu Ketlīnu guļam bezsamaņā un asiņojot pie kāpnēm viņu mājās Durhamā, Ziemeļkarolīnā. Pītersons apgalvoja, ka Ketlīna bija nokritusi, iespējams, pēc alkohola lietošanas un medikamentu uzņemšanas. Tomēr, kad policija ieradās, viņi apšaubīja stāstu, pamatojoties uz Ketlīnas traumu raksturu un asins šļakatām pie kāpnēm.
Pēc sākotnējās izmeklēšanas policija secināja, ka Ketlīnas ievainojumi nav saderīgi ar kritienu pa kāpnēm. Tiesu medicīnas eksperti norādīja, ka viņas ievainojumi vairāk atgādināja uzbrukumu ar trulu priekšmetu. Drīz vien Maikls Pītersons tika apsūdzēts sievas slepkavībā.
Tiesas procesā prokuratūra izvirzīja vairākus argumentus, lai pierādītu, ka Maikls Pītersons bija atbildīgs par sievas nāvi.
Tiesa atzina Maiklu Pītersonu par vainīgu pirmās pakāpes slepkavībā, un viņam tika piespriests mūža ieslodzījums bez iespējas atbrīvot pirms termiņa. 2017. gadā, pēc gadiem ilgiem juridiskiem strīdiem, Maikls piekrita vienošanās veidam, kas pazīstams kā Alforda lūgums. Šādā lūgumā apsūdzētais formāli atzīst, ka prokuratūrai ir pietiekami pierādījumi notiesāšanai, bet viņš joprojām saglabā savu nevainīguma deklarāciju. Pēc šīs vienošanās Maikls tika atbrīvots no cietuma, taču viņš tika uzskatīts par vainīgu slepkavībā.