Pasaules vecākais suns tomēr nebija vecākais? Ginesa rekordu grāmata sāk izmeklēšanu
Ginesa rekordu grāmatas pārstāvji sākuši izmeklēšanu, vai pērn 31 gada vecumā mirušais portugāļu suns Bobi tik tiešām bija visvecākais suns pasaulē, jo daži veterināri ir apšaubījuši viņa vecumu.
Tīršķirnes Rafeiru du Alentežu suns Bobi 2023. gada februārī ieguva pasaules slavu un Ginesa rekordu grāmatas novērtējumu, pārspējot gandrīz 85 gadus pastāvējušo suņu ilgdzīvošanas rekordu. Viņš nomira 21. oktobrī, saskaņā ar oficiālo versiju nodzīvojis 31 gadu un 165 dienas jeb 217 “cilvēka gadus”.
Tagad viņa rekords ir apdraudēts. Vairāki veterināri uzskata, ka šīs šķirnes suns, kurš vidēji dzīvo 12 līdz 14 gadus, principā nevar nodzīvot tik ilgi. Piemēram, 18 tūkstošus veterināru pārstāvošās britu Karaliskās Veterināro ķirurgu koledžas padomes loceklis Denijs Čemberss paziņoja laikrakstam “The Guardian”, ka “absolūti neviens no maniem kolēģiem veterināriem netic, ka Bobi patiesībā bija 31 gadu vecs”. Savukārt žurnāla “Wired” izmeklētāji noskaidrojuši, ka Bobi tika reģistrēts Portugāles mājas mīluļu datu bāzē kā dzimis 1992. gadā, taču “nav nekādas reģistrācijas vai datu, kas var apstiprināt vai noliegt šo paziņojumu”. Daži novērotāji pievērsuši uzmanību, ka Bobi kažoks un ķepas vecajās fotogrāfijās izskatās citādākas, radot aizdomas par citu suni.
Pastiprinoties skepsei par Bobi patieso vecumu, Ginesa rekordu grāmatas pārstāvji paziņojuši, ka uz izmeklēšanas laiku aptur pieteikumu izskatīšanu par visvecāko suni.
Pats Bobi saimnieks Leonels Košta paziņoja, ka “veterināru pasaules elite … mēģināja cilvēkiem iedvest, ka Bobi dzīves stāsts nebija patiess”. Viņš uzskata, ka kņada sacelta tādēļ, ka viņš par sava mīluļa ilgā mūža atslēgu norādīja cilvēka pārtikas lietošanu pretēji daudzu veterināru ieteikumiem. “Viss būtu bijis citādi, ja mēs būtu teikuši, ka viņš trīs gadu desmitus ēda suņu pārtiku,” paziņoja Košta. Viņš norādīja, ka bija iesniedzis Ginesa rekordu grāmatas pārstāvjiem visu pieprasīto informāciju.
Jauns.lv jau vēstīja par Bobi gaitām. Tīršķirnes Rafeiru du Alentežu suns dzimis 1992. gada 11. maijā, un visu dzīvi viņš pavadījis ar Koštu ģimeni lauku ciematā Konkeirušā netālu no Leirijas. Rafeiru du Alentežu ir mājlopu sargsuņu šķirne.
Bobi ir pārspējis gandrīz gadsimtu senu rekordu - iepriekšējais visu laiku vecākais suns, Austrālijas ganu suns Blūijs (1910-1939), nodzīvoja 29 gadus un piecus mēnešus.
Bobi bija viens no četriem kucēniem metienā. "Man bija astoņi gadi," stāstīja Leonels Košta. "Mans tēvs bija mednieks, un mums vienmēr bija daudz suņu." Leonels uzskata, ka mīluļa vecuma "atslēga" ir mierīgā vide tālu no pilsētām. Bobi māte Gira nodzīvojusi līdz 18 gadu vecumam. Bobi nekad nebija pieķēdēts vai turēts pavadā un vienmēr baudījis brīvu klejošanu pa mežiem un lauksaimniecības zemēm, kas ieskauj Koštu ģimenes māju.
Par godu sava mīluļa 31. dzimšanas dienai Leonels pērn sarīkoja vērienīgu ballīti.
Leonels raksturoja Bobi kā "ļoti sabiedrisku", jo viņš uzaudzis kopā ar daudziem citiem dzīvniekiem. Tiesa, vecumdienās Bobi vairs nebija tik liels piedzīvojumu meklētājs. Pārvietošanās kļuvusi apgrūtinoša, tāpēc viņš lielākoties pavadīja laiku, laiskojoties pagalmā ar saviem četriem kaķu draugiem.
Bobi nekad nebija sirdzis ar nopietnām kaitēm. Veterinārajā klīnikā viņš nokļuvis tikai 2018. gadā, kad elpošanas traucējumu dēļ zaudēja samaņu.
Kas attiecas uz viņa diētu, Bobi vienmēr esot ēdis "cilvēku pārtiku". "Ko mēs ēdam, to ēd arī viņš," stāstīja Leonels. Viņš uzskata, ka arī tas ir ievērojami veicinājis Bobi ilgmūžību. "Starp bundžu dzīvnieku barības vai gaļas gabalu Bobi nevilcinās un izvēlas mūsu ēdienu." Pirms tam gan ēdiens ticis izmērcēts ūdenī, lai izskalotu garšvielas. Tāpat Bobi dzēra daudz ūdens - ap litru dienā.
“Bobi ir īpašs, jo skatīties uz viņu nozīmē atcerēties arī cilvēkus, kuri bija daļa no mūsu ģimenes un diemžēl vairs nav ar mums, piemēram, manu tēvu, brāli vai vecvecākus, kuri jau ir atstājuši šo pasauli. Bobi pārstāv šīs paaudzes," stāstīja suņa saimnieks.